Stolky pokaždé jinak

Rubrika: Interiér

Odkládací stolek je specifickým kouskem nábytku – využijeme ho všude tam, kde si potřebujeme trvale nebo jen na čas odkládat nejrůznější věci.

Krychle z přírodního teaku na odkládání čehokoliv (Black Ox)

Odkládací stolky jsou velice variabilní – mohou mít libovolně velkou desku jakéhokoliv tvaru, jejich výška bývá různá, není dán počet noh (mají-li vůbec jaké – proč ne třeba kolečka?). Stolek nemusí mít jen jednu desku, pro odkládání věcí je jejich větší počet vítaný. A zásuvka? Proč ne, i do ní se dá něco odložit. Jaké je tedy kritérium pro odkládací stolek? Aby vyhovoval tomu účelu, pro jaký nám má sloužit.

Na lampu i knížky

I původně noční stolek dobře poslouží jako odkládací (IKEA)

U křesla nebo pohovky využijeme menší stoleček, na který můžeme odložit knihu, noviny, brýle, mobilní telefon, hrneček s kávou. Má-li tu stát i lampička, hodí se stolek s trochu větší horní deskou.

Obyčejný stolek lze ozvláštnit tapetou nebo látkou se zajímavým vzorem (IKEA)

Vášnivým čtenářům malý stoleček nestačí, potřebují takový, kam se jim vejde větší zásoba knížek. To nejlépe splní stolek se dvěma nebo více odkladními deskami. Vyrábí se také kombinace stolku s knihovničkou – knížky mohou vyplnit celý prostor pod deskou, kde jsou přehledně srovnané.

Stabilní nebo putující

Robustní stoleček s výraznou strukturou dřeva se hodí všude (Black Ox)

Potřebujeme-li mít po ruce některé věci jen v určitých chvílích, třeba při pletení, šití nebo jiných činnostech, je praktický lehký, snadno přemístitelný stolek. Postavíme si ho, kam a kdy zrovna potřebujeme.

Pokud je stolek na místě, kde nepřekáží provozu, a počítáme s tím, že tu zůstane trvale, klidně zvolíme robustnější a těžší kus nábytku.

Stolky na dekorace

Originální stolek – robustní dřevěná deska na kolečkách (Madam Stoltz, prodává Nordic Day)

Oblíbenými jsou úzké odkládací stolky, přistavené ke stěně. Jejich horní deska často slouží pro dekorace – kromě lampy či svícnu, které plní i praktickou roli, sem aranžujeme vázy s květinami, keramiku, drobné plastiky, různé milé předměty, které chceme mít na očích. Na spodní desku pak odkládáme knihy, časopisy a podobně.

Jaký tvar a materiál

Exotický stoleček se zakřivenými nohami (Sanu Babu)

Odkládací stolek by se měl velikostí i tvarem přizpůsobit našim potřebám, jinak záleží jen na tom, jaký nás zaujme. Může mít desku kulatou, oválnou, hranatou i jinak tvarovanou, stát na subtilních i robustních nohách či kolečkách. Materiálem může být běžné i exotické dřevo, třeba i v kombinaci s kovem, sklem či plastem, a s různou povrchovou úpravou.

Stolek nemusí stylově odpovídat ostatnímu zařízení, naopak bude vypadat pěkně, když se bude odlišovat. Pro tento účel se hodí i vzhledově výjimečný, třeba exotický nábytek, který interiér zajímavě oživí.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Uložit

Stolky pokaždé jinak