Kuchyně bez střechy

Letní kuchyně v zahradě na okraji Prahy je nezastřešená. Když začne pršet, musí se hostitelka i její strávníci schovat pod střechu blízké garáže. V krásných dnech si však celá rodina užívá pohody u prostorného stolu.

Kuchyňská sestava vznikla ze zbytků stavebního materiálu, což jí však nijak neubírá ani na kráse ani na praktičnosti

Tahle zahrada, ležící u rodinného domu, má 1 800 metrů čtverečných, tedy dost na to, aby se v ní našlo místo pro dlážděnou plochu na velkou soupravu zahradního nábytku i letní kuchyni. Její stavba byla nápadem Petry, naší hostitelky. „Bavilo mě jezdit po skládkách a hledat ten správný stavební materiál,“ vypravuje s nadšením.

Čaj hostitelka podává v keramických šálcích, které vyrobila ve své dílně

 

Sestava má půdorys do „L“. Korpusy jsou vyzděny z bílých a žlutých mrazuvzdorných cihel a doplněny dřevěnými nábytkovými dvířky. Za jedněmi je prostor pro skladování kuchyňského nádobí a náčiní, za druhými je schovaná lednička. Na elektřinu, která je vedena v zemi, jsou i sloupková světla nenápadně umístěná okolo. Vypínač je schován v rohu pod pracovní deskou, kde se ukládají tály, plechy a prkénka.

Po obvodu celé sestavy visí na háčkách smaltované kuchyňské nádoby. Okraje pracovní plochy lemují květináče s bylinkami

 Ohniště a pracovní plocha

Centrem vaření je ohniště s popelníkem, nad kterým je polohovatelný grilovací rošt. „Linku“ doplňují dva stolky, nižší a vyšší, a také špalek na přípravu dřeva na topení. Proti dešti ho chrání poklice ze starého prádelního hrnce.

Večer je možné si posvítit. Kolem pracovní plochy je rozmístěno několik nenápadných světel

 

Pracovní plocha je také z cihel, což při odkládání nádobí nijak nevadí. Leží tu sice i vál, ale na krájení masa a přípravu zeleniny a bylinek se používají kuchyňská prkénka. Pro bylinky na marinády se nemusí daleko. Rostou v květináčích, košíkách a truhlíkách lemujících okraj celé kuchyně. Ta díky nim působí lákavě. Stejně příjemný je i pohled na plechové nádoby a formy, které jsou zavěšeny na háčkách na vnějších stěnách směrem do zahrady.

Kousek dál stojí na vydlážděné ploše stůl se židlemi s měkkým polstrováním. Zahradu před pohledy z ulice uzavírá nízká budova, kde je garáž

Voda je jen pár kroků

A jak je to s vodou? Nejbližší teče jen pár kroků odsud. Na stěně garáže je zahradní umyvadlo ve tvaru výlevky. Na natočení pitné vody do džbánku nebo opláchnutí rukou bohatě stačí. Mytí nádobí se pak odehrává v domě.

K letní kuchyni patří stůl a židle. Stojí v bezprostřední blízkosti kuchyně pod akátem. V hodně slunných dnech je možné celou plochu zastínit vysunovací markýzou, která je připevněna ke střešní konstrukci garáže. „Splnil se mi sen,“ říká potěšeně majitelka, „není nic hezčího, než když se u stolu sejdeme všichni a všem chutná.“

 

Malé pracovní stolky v době, kdy se nevaří, slouží jako podstavce pro květiny

 

 

Tip

Zatímco plocha pod zahradním nábytkem je vydlážděna z pravidelných i nepravidelných desek z přírodního kamene, v blízkosti kuchyně je pochozí plocha vysypána drobným kačírkem. Podle potřeby se dá kdykoliv vyměnit nebo doplnit.

 

 

Text Martina Lžičařová, foto Petr Živný

Kuchyně bez střechy