Kamna na dřevo

Rubrika: Interiér

Pokud investujete do stavby kvalitního krbu či kamen na spalování dřeva, věřte, že jejich provozní náklady jsou nižší než u všech ostatních způsobů topení.

Krb se zabudovanou krbovou vložkou s průzorem z keramického skla poskytuje kouzelný pohled do ohně (Bodart&Gonay)

Špičkově postavená kamna nebo krb vydrží až několik generací bez jakékoli sofistikované, tedy i nákladné údržby. Takové topidlo interiér nejen prohřeje, ale i zdobí a často je i jeho dominantou.

Nejvděčnějším a nejvšestrannějším je kachlový sporák na dřevo s plotnou a troubou, který se kromě vytápění využije i na vaření a pečení pokrmů. K tomu, aby stále vypadal perfektně, musí být doplněn o kování z nerezu. Důležitá je i „neviditelná“ část, jako je šamotové topeniště.

Ke stálicím na trhu v sortimentu hotových kachlových kamen jsou kamna Olymp (Želetavská kamna)

Pohled do ohně je nenahraditelný

Efektními topidly, příjemnými na pohled jsou krby a kamna doplněné o krbovou vložku – tedy s viditelným ohněm, které jsou u nás zatím běžné v nových domech, chatách a chalupách. Bohužel jsou málokdy k vidění v restauračních prostorách.

Stále se u nás nedoceňuje efekt ohně v komerčním interiéru, což je škoda. V Rakousku se málokterá rodinná restaurace obejde bez kamen,“ upozorňuje na zajímavý postřeh kamnář Jan Temr. Podle něj si můžeme brát za vzor především Rakousko a Švýcarsko. A také Bavorsko, odkud pocházejí například výrobky firmy Brunner, které tvoří samotnou špičku v oboru. „Srovnatelně kvalitní však začínají být krbové vložky mladé české firmy Hoxter, zejména ty teplovodní,“ říká kamnář.

V rakouských restauracích jsou kachlová kamna běžně k vidění

Kamna z katalogu a stavěná na míru

Dlouhá životnost kamen je především záležitostí individuálně stavěných topidel, málokdy už těch katalogových. Sériově vyráběná topidla rovněž nemohou vzhledem ke svým rozměrům a hmotnosti nabídnout tolik kvalitní akumulaci tepla jako ta na míru navržená.

Dalším podstatným bodem, který mluví spíše pro topidla na míru, je design. Pokud mají kamna či krb perfektně doplňovat konkrétní interiér, musí jejich návrh vznikat centimetr po centimetru,“ vysvětluje Jan Temr, spolumajitel rodinné kamnářské manufaktury a mnohaletý člen představenstva Cechu kamnářů ČR.

Pokojová kachlová kamna s krbovou vložkou postavená na zakázku (Temr)

Není lepší tepelné čerpadlo?

Možná přemýšlíte, zda nakonec není lepší pořídit si tepelné čerpadlo, než kamna či krb? Pro laika je to těžké rozhodování, protože jejich pořizovací ceny se pohybují zhruba v podobné úrovni.

Naší volbou jsou samozřejmě kamna anebo krb. Jejich životnost je daleko vyšší, navíc čerpadlo nefunguje jako doplněk interiéru a oproti krbům a kamnům je navíc závislé na elektřině,“ tvrdí kamnář.

www.temr.cz, www.zeletavska-kamna.cz


Jaké jsou možnosti

  • Katalogová krbová kamna nabídnou rychlé potěšení z ohně a příjemné přitápění. Na jednu stranu obvykle nezaberou mnoho místa, na druhou nevydrží hřát celý den.

  • Nespornou výhodou systémových krbů a kamen je rychlost realizace. Kromě toho už dopředu vidíme, jak bude určitý model vypadat.

  • Originální projekt kachlových kamen, krbu či pece řeší individuální požadavky majitelů. Kamnář postaví kamna zcela na míru interiéru. Také design kamen může být naprosto originální.


Co je teplovodní krb?

Teplovodní krb je zdrojem tepla i teplé vody. Horké spaliny předávají teplo teplovodního výměníku zabudovaného v topeništi. Odtud voda ohřátá na 70 – 80 ̊C putuje z teplovodní krbové vložky do akumulační nádrže, kde se teplo ukládá, případně je použito k ohřátí radiátorů, podlahového topení a užitkové vody do domácnosti.

Text: Martina Lžičařová

Foto: archiv firem a Shutterstock

Popisky:

1

2 Pokojová kachlová kamna s krbovou vložkou postavená na zakázku (Temr)

3 Ke stálicím na trhu v sortimentu hotových kachlových kamen jsou kamna Olymp (Želetavská kamna)

4 V rakouských restauracích jsou kachlová kamna běžně k vidění

5 U kamen stavěných na míru lze vycházet z individuálních požadavků zákazníka (Temr)

6 Katalogová kamna nezaberou mnoho místa a svůj účel splní

Kočka – bez popisku

Kamna na dřevo