Keramika do kuchyně

Rubrika: Interiér

Keramické cukřence ze šamotové hlíny zdobené platinou dal autor podobu usměvavé velryby (Veselá keramika)

V chalupářské kuchyni se pěkně vyjímá keramické nádobí – a nemusí to být jen hrnečky, džbány nebo krajáče. Stejně jako naše prababičky běžně používaly keramické nádobí při vaření, můžeme ho „zapojit“ do přípravy pokrmů i my.

Pekáč vhodný nejen na buchty s jemným krajkovým dekorem (Keramika Kalfus)

Asi nejvíc využijeme různé nádoby na pečení – nízké kulaté formy na koláče, hranaté na buchty, menší i větší pekáče na maso. Jídlo z nich je nejen chutné, ale v hezky tvarovaných a barevných pekáčích ho můžeme dát rovnou na stůl. Na stole se budou pěkně vyjímat i všelijak tvarované dózy na máslo a sýr nebo cukřenka. Praktickým kouskem je zadělávací mísa, i ta se může vytočit na hrnčířském kruhu.

dekorativní mísa dostala podobu ptáka (aspect art studio)

Ruční výroba keramiky umožňuje individuální přístup ke každému kousku, a tak ani mísa a předkládací talíř nemusí být jen kulaté, oválné nebo hranaté, ale mohou mít třeba tvar listu nebo zvířete. A hezký podnos, na kterém budeme servírovat odpolední pohoštění, dá i běžné svačině jiný rozměr.

Pekáč ze šamotové hlíny má vhodný tvar pro pečení celé drůbeže, vyrábí se v několika velikostech i barevnosti (Keramický ateliér říčany)

Největší nabídku nádobí, ale i dekorativních předmětů z keramiky najdete na hrnčířských trzích. Ty nejbližší se konají v Berouně 13. a 14. září.

www.hrncirsketrhy.cz, www.ceramic-studio.net, www.galerienahaji.cz, www.veselakeramika.wz.cz, www.atelierkeramiky.cz, www.keramika-kalfus.wz.cz,
www.aspectartstudio.cz

text: Iva Tvrzová
foto: Michal Tvrz a Pavel Veselý

Keramika do kuchyně

Keramika do kuchyně