Orchideje: královny pokojových rostlin

Rubrika: Zahrada

Orchideje, exotické krásky z tropických pralesů, jsou fenoménem. Natolik jsme si je oblíbili, že už je umíme pěstovat i doma na okenním parapetu, protože odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči. Co dělat, aby naše orchidej prospívala a opakovaně vykvétala?

 

 

Rozhodně nesmíme zapomenout na pravidelnou zálivku

 

 

Pěstování orchidejí v bytě je dnes už naprosto běžnou záležitostí, stačí si zvolit vhodný druh s ohledem na své zkušenosti a také podle podmínek, které máme k dispozici. V klasických celoročně vytápěných bytech se bude dařit zejména orchidejím druhu Phalaenopsis, dále Vanda a některým zástupcům rodu Paphiopedila a Dendrobium. Základem úspěšného pěstování je, že rostliny musí mít vždy dobře vyvážené všechny základní podmínky – vhodný substrát, správné světlo, teplotu, přiměřenou zálivku a speciální výživu.

 

Orchideje potřebují dobře vyvážené podmínky

Kvalitní substrát
Aby rostliny prospívaly, poskytneme jim propustný, vzdušný substrát. Ne všechny substráty prodávané jako speciální pro orchideje musí nutně vyhovovat. Vhodný je například Substrát pro orchideje značky Substral, který je vyroben ze směsí kvalitních tříděných rašelin, kokosových vláken a kůry, což zaručuje stabilitu vlhkosti podloží a optimální vzdušnost pro pěstování všech druhů orchidejí.
Pamatujte, že nádoba se zeminou by neměla být příliš velká! Pokud vidíte, že se kořeny derou na povrch květináče, vůbec to nevadí, světlo a vzduch jim svědčí.

 

Přiměřené světlo, konstatní teplota, pravidelná zálivka
Nejdůležitější při pěstování orchidejí je poskytnutí vhodného světla, teploty a přiměřené zálivky. Stanoviště těchto krásných rostlin by mělo být světlé. Ideální je východní či západní okno, přímé slunce jim škodí. Teplota by měla být konstatní, pohybující se kolem 20 °C, která na noc poklesne jen velmi mírně.
Rozhodně nesmíme zapomenout na pravidelnou zálivku. Nejčastější chybou v péči o teplomilné rostliny je přelévání. Vzhledem k epifytickému způsobu života vzdušné kořeny orchidejí nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Následkem přelévání je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů nebo také napadení houbovými chorobami. Vhodné je například celý květináč ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat jej okapat. Tuto lázeň je dobré opakovat jednou či dvakrát týdně.

 

Od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé 2 týdny hnojivem

Speciální hnojivo
Orchideje potřebují, stejně jako ostatní pokojové rostliny, doplnění živin, ale je třeba postupovat opatrně. V období od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé 2 týdny hnojivem pro orchideje. Pokud rostlinka kvete i v zimě, přihnojíme ji jednou měsíčně.
Značka Substral nám nabízí Tekuté hnojivo pro orchideje, které obsahuje všechny potřebné živiny podporující zdravý růst naší květiny a tvorbu květů. Pro snadnou a rychlou aplikaci s dlouhodobým působením až dva měsíce můžeme do květináče aplikovat Substral Tyčinky pro orchideje.
Orchideje jsou nejskvostnější pokojové květiny a poskytneme-li jim vhodné podmínky a péči, můžeme se těšit tvary a barvami jejich atraktivních květů, které dodají našemu domovu exotický ráz.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV

Orchideje: královny pokojových rostlin