Letní romance

Rubrika: Zahrada

Kdo z nás by aspoň jednou za život nezatoužil po dnu prožitém v romantické zahradě?

Třeba s tajemným jezírkem, jaké známe z obrazů francouzského impresionisty Clauda Moneta. Kromě luk s vlčími máky Monet rád maloval scenérie ze zahrady Giverny nedaleko Paříže, v níž dominuje leknínové jezírko. Jeho obrazová série leknínů čítá dvě stě padesát pláten!

V romantickém snění při procházce přírodou můžeme zůstat i na domácí půdě. Všichni si jistě vybavíme Moskalykův dvoudílný film Babička podle předlohy Boženy Němcové. Ratibořickým údolím cválá na koni krásná paní kněžna, oblečená do krátkého kabátku s dlou-hou sukní spuštěnou přes třmeny. Hlavu zdobil černý cylindr a z něj vlál závoj. Zdaleka nešlo o uměleckou fikci, tak na Kateřinu Vilemínu Zaháňskou vzpomínali ti, kteří ji znali osobně.

Pokud se nevydáte ani na jedno ze jmenovaných míst, které na vás dýchne atmosférou starých časů, zkuste vnést trochu romantické nálady do vlastní zahrady. Proutěná křesílka, květované ubrusy, pestré kytice, rozžaté lucerny a hlavně spousty bílých dekorací, které tak nádherně prosvětlí první letní noc. Její příchod můžete oslavit spolu s přáteli 21. června o slunovratu, kdy je nejkratší noc a nejdelší den v roce.

Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock

Letní romance