Květiny našich prababiček

Unikátní výstava v Botanické zahradě hl. města Prahy o zahradnictví na počátku minulého století zaujme výjimečností exponátů.

 

Kytice bramborových květů

V Botanické zahradě hl. města Prahy v Troji byla otevřena výstava květin, které se pěstovaly před sto a více lety. Návštěvníkům se představují nevídané druhy květin zámeckých zahradnictví nebo ty, které se pěstovaly za okny venkovských chaloupek a městských domků nebo salonů.

 

 

Ukázka dobového klobouku s květy hortenzií

 

 

Výstava Květiny našich prababiček s podtitulem Zahradnictví před sto lety nabízí až do konce srpna zajímavou exkurzi do historie pěstování květin v domácnostech, při níž si lidé mohou prohlédnout nejen samotné rostliny, ale také neobvyklé muzejní exponáty zahradnického nářadí či knih o zahradničení.
Návštěvníci se dozvědí něco o zahradnické zbrojnici, o kruhulích, odprutcích, řezancích a dalších tajích starodávného zahradničení. Seznámí se s některými starými recepty na ochranu rostlin a osvojí si již dávno zapomenuté názvy květin. Uvidí také poslední dochované kravincové květináče, které se vyráběly v Plzni – Kožlanech, nebo polozapomenuté kytice z bramborových květů, jež byly ve své době velmi populární.

 

 

Svatební symbol – třešňová myrta

 

 

Výstava připomene také roli květin v životech lidí na přelomu 19. a 20. století. „Mnohé z rostlin sloužily nebo dodnes slouží v domácím léčitelství, jiné se využívaly jako zelenina. Některé květiny byly a jsou symbolem štěstí, pevnosti manželství, Velikonoc, Vánoc anebo ochrany stavení,“ říká Petr Herynek, iniciátor akce, jemuž patří mnohé z exponátů výstavy. „K dostání budou též některé málo známé květiny v historických hliněných květináčích,“ doplňuje spoluautor rozsáhlé expozice. www.botanicka.cz

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Květiny našich prababiček