Škůdci pokojových rostlin

Přestože by se mohlo zdát, že v zimě příroda spí, minimálně škůdci nezahálejí, nejaktivnější bývají na pokojovkách, proto bychom jim doma neměli vytvářet vhodné podmínky.

V zimním období, kdy se v domácnostech více topí a méně větrá, slunečního svitu je nedostatek a k tomu se nám rostliny mnohdy podaří přelít, často s překvapením zjistíme, že za jejich nezdravým vzhledem stojí savý hmyz. Nejčastěji je zužuje tato pětice.

Molice vypadají jako malé můrky, na rubu listů zanechávají bílé skvrny

Molice

Tento bílý, pouhý 1 až 2 mm velký, létavý savý hmyz připomínající malou můrku se vyskytuje především ve sklenících, ale můžeme si ho přinést s koupenou rostlinou nebo přilétne z okolních zahrad. Usazuje se na rubu listů, kde saje z pletiv a vypouští medovici. Při vyrušení hromadně vylétá, ale zase se na listy vrací.
Ohroženy jsou jím zejména muškáty a fuchsie, ale nepohrdne ani dalšími okrasnými rostlinami a bylinkami.
Bez zničení larev se úspěch nekoná. Na ně se používá systémový insekticid. Při prvních příznacích přítomnosti molic, můžeme menší rostliny pravidelně sprchovat. Na dospělý hmyz se osvědčily závěsné žluté destičky s lepem. Zabírají na ně samozřejmé i nejrůznější postřiky.

Při přemnožení mšic se líhnou i okřídlení jedinci, což jim umožní přesun na dalšího hostitele

Mšice

Asi nejznámější saví škůdci, jichž žije jen ve střední Evropě asi 850 druhů. Zbarvení mohou mít zelené, světle žluté, šedé, hnědé či černé.
Napadají obzvláště rostliny s měkkými stonky a listy, například bramboříky. Listy jsou po napadení lepkavé a pokroucené, největší nebezpečí ale představuje přenos virových chorob, objevit se může houbová čerň.
Ojedinělé mšice lze likvidovat sprchováním, z přírodních přípravků se osvědčil postřik ze zředěného odvaru z tabáku nebo levandulového oleje, z chemických postřiků Mospilan. Problém je, že se na chemii stávají mšice rezistentní.

Puklice mají podobu pevných krunýřků

Puklice

Velice odolní saví škůdci se na stoncích a listech projeví jako pevné hnědé či nažloutlé štítky. Nejvíce ohrožené jsou jimi ibišky, sleziníky a citrusy.
Protože postřik neprojde štítem, pomáhá mechanické odloupnutí a následné setření tamponem namočeným v lihu či mýdlové vodě, olejové přípravky blokující přístup vzduchu, případně systémový přípravek.

Muška smutnice škodí tím, že klade do substrátu vajíčka, z nichž se vyvinou žravé larvy

Smutnice

Malé černé mušky se objevují po přelití rostlin. Bílé larvy žijí na substrátu, živí se jak zbytky odumřelých rostlin, tak okusováním drobných kořínků, což mít u choulostivých rostlin nebo mladých, ještě dobře nezakořeněných semenáčků fatální následky. Týká se to zejména fikusů, kapradin a afrických fialek.
Pro zbavení dospělých smutnic se používají lepové destičky, na likvidaci larev parazitické hlístice. Prevence spočívá v umisťování rostlin v nepřetopené místnosti s nižší vzdušnou vlhkostí.

Pavoučkům podobné svilušky svou přítomnost prozradí jemnými pavučinkami

Svilušky

Okem stěží postřehnutelné savé červené roztoče prozradí jemné pavučinky na rubu listů. Na postižených listech se posléze objevují skvrny, nové výhony bývají zakrnělé, dochází i k jejich shazování.
Sviluškám svědčí teplý a suchý vzduch, proto rostliny, které k napadení inklinují, jako například zelenec, rosíme. K prověřeným domácím prostředkům pro boj se sviluškami patří odvar z heřmánku či cibulových slupek.

Nejjistější je prevence

  • Při nákupu si rostliny i povrch substrátu dobře prohlédneme.
  • Rostliny nepřeléváme, v zimě vystačí s výrazně menším množstvím vody.
  • Nevystavujeme rostliny náhlým změnám teploty a průvanu.
  • Substrát, do něhož se chystáme rostliny přesadit, zbavíme škůdců a mikroorganismů při vyšší teplotě v troubě nebo mikrovlnným ohřevem.

1. Molice

Příznaky: bílé mušky, které při doteku vyletují, listy žloutnou, je na nich patrný lepivý povlak
Příčiny: suchý a teplý vzduch
Náprava: osprchovat, zvýšit vlhkost vzduchu, rozvěsit žluté lepové desky, nasadit dravé vosičky

2. Mšice

Příznaky: mšice napadají mladé části rostlin, zejména špičky výhonů a mladé listy, které deformují, vylučují lepivý povlak
Příčiny: příliš teplé stanoviště
Náprava: osprchovat, preventivně i po napadaní postřikovat roztoky levandulového či čajovníkového oleje, nasadit slunéčko sedmitečné či dravou vosičku

3. Puklice

Příznaky: škůdci se nacházejí pod hnědým víčkem, především na stoncích a pevných, tvrdých listech
Příčiny: teplé a suché stanoviště
Náprava: škůdce potírat oleje z čajovníku a seškrábat, pak postříkat roztokem oleje čajovníku

4. Smutnice

Příznaky: drobné černé mušky a jejich larvy žijí v substrátu, živí se odumřelými částmi rostlin
Příčiny: příliš vlhký substrát
Náprava: méně zalévat, rozvěsit žluté lepové desky a substrát pokrýt vrstvou jemného štěrku

5. Svilušky

Příznaky: na vrchní straně listu jsou malé světlé body, na spodní straně listu je jemná pavučinka, listy usychají, poupata opadávají
Příčiny: příliš suchý, teplý vzduch
Náprava: zvýšit vzdušnou vlhkost, rostlinu osprchovat a postříkat roztokem čajovníkového oleje, nasadit dravé roztoče

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Škůdci pokojových rostlin