Gabiony na stavbu opěrných zdí a plotů

Gabiony známe jako stavební prvky ve tvaru kvádrů, z nichž se staví především opěrné zdi a ploty. Jejich využití v zahradách je však daleko širší.

Opěrná zeď pro vodní nádrž je postavena z nenápadných, přitom elegantních gabionů

Jsou těžké, skladebné, mají dlouhou životnost, přitom jsou cenově dostupné. Nejčastěji se gabiony využívají jako stabilizační prvek terénu. Zpevňují se jimi svahy a staví se z nich opěrné zdi a zídky. Oblíbené jsou i na stavbu vysokých, neprůhledných plotů. Jejich uplatnění je však vzhledem k možnostem materiálů, z nichž se vyrábějí, mnohem širší.

Kov a kámen

Originální zahradní gril

Gabiony se skládají ze dvou hlavních částí – z kovového koše a jeho výplně. Na výrobu košů se osvědčilo pletivo z antikorozně upravených tuhých drátů. Jednotlivé strany košů se spojují pomocí speciálních spirál. Ty se vyrábějí z galvanizované oceli. Tyto spirály se vtočí do okrajových ok, takže vzniklý spoj je velmi pevný. Ještě před naplněním se do prázdných košů namontují distanční spony, které udržují rovinu celé konstrukce.

Jako výplň se většinou používá kámen – hrubší přírodní, hladší lomový, valouny i kostky. Z hlediska mrazuvzdornosti a odolnosti vůči povětrnostním vlivům se osvědgabion čily například čedič nebo žula. Jednotlivé kusy musí být větší než velikost drátěných ok, aby nepropadly ven. Na lícovou stranu se skládá kvalitnější a esteticky zajímavější kámen, na dosypání se používá méně vzhledné kamenivo menších rozměrů.

Efektní skladba plotových polí

Koše se dají plnit i méně tradičními materiály, které se však v zahradách dobře uplatní: dřevěná polena, sklo, lahve, betonová drť, keramika, zbytky cihel, střešní tašky, ale třeba i kůra ze stromů… Výplň může být různého druhu, velikosti i barvy a dá se zajímavě kombinovat. U lehčího materiálu ovšem musíme počítat s tím, že stabilita košů se výrazně sníží a při jeho použití v zahradě půjde o ryze estetické vyznění.

Příprava terénu a výstavba

Zvláště při výstavbě rozměrných a vysokých zdí a sloupů je nutné terén pro gabiony důkladně připravit. Odstraní se vše, co by překáželo – porost, kořeny, kameny, zbytky stavební sutě, různé nerovnosti apod. Podklad musí být čistý a rovný. Pokud je to nutné, připraví se betonový základ, případně se podloží zhutní.

Navrstvené valouny v drátěných klecích tvoří pod zahradní píckou neobyčejně stabilní základnu

Výstavba může probíhat dvěma způsoby. Buď se drátěná klec splétá a plní až na místě, nebo se na zahradu dovezou už hotové gabiony. V prvním případě můžeme koše plnit sami. Z pohledové strany tak lze výplň ručně dekorativně vyskládat a podle potřeby upravit. Ve druhém na klíč vyrobené hotové gabiony rychle přenese jeřáb přímo z nákladního auta na zvolené místo.

Nejen zdi a ploty

Byla by však škoda, kdybychom gabiony využívali pouze ke stavbě opěrných zdí nebo plotů. Dají se z nich totiž snadno sestavit schodiště, sloupy, bylinkové spirály, zahradní stoly, lavičky, dají se jimi obkládat celé domy nebo jen některé stěny, gabiony se dají využít i jako treláže, nádoby na květiny, podstavce pod zahradní krb nebo pec na pizzu.

Kovovou konstrukci koše lze nechat udělat tak, aby do ní šel zapustit truhlík s balkónovými rostlinami

Dobře se uplatní i v kombinaci s vodním živlem. Z gabionů vyplněných kameny se dá sestavit řečiště, dá se jimi obkládat vodní nádrž, ze stěny z gabionů může tryskat „pramen“. Voda a kámen v této podobě k sobě patří.

Zelené gabiony

Je důležité si uvědomit, že tvar ani velikost gabionů nás nelimituje, není problém vytvarovat oblouk, pyramidu, hranol s lichoběžníkovým průřezem, válec… Nebo zabudovat do zdi z gabionů vrátka.

Gabiony nemusí mít jen strohou podobu drátěných košů. V zahradě je dovoleno experimentovat, a tak můžeme například klec částečně naplnit zeminou a osázet ji rostlinami z jedné i více stran, rostliny se mohou po drátech pnout nebo mohou mezi drátěnými stěnami vytvářet živý plot. Do koše se dá zapustit truhlík, takže zídka z gabionů může i rozkvést.

text: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

foto: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, PETR ŽIVNÝ, PROFIMEDIA, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Gabiony

Uložit

Uložit

Uložit

Gabiony na stavbu opěrných zdí a plotů