Nové betonové dlažby

Rubrika: Dílna, Zahrada

V sortimentu výrobců betonových dlažeb se pro letošní rok objevila řada novinek. Pokud se chystáte dláždit dvůr či chodníky v zahradě, nechte se inspirovat aktuální nabídkou.

Například Best nově nabízí ošetření povrchu lakem a infrazářením. Znamená to, že při procesu zušlechtění je nejprve optimalizována struktura a složení betonu a výrobek je opatřen vnitřní trvalou impregnací. Poté je na jeho povrch nanesena vrstva krycího hedvábného laku, která je ihned vytvrzena infrazářením. Tím se zcela uzavřou póry v betonu. Povrch dostává hedvábně matný lesk a barvy exkluzivní vzhled. Krycí vrstva laku zároveň zajišťuje ochranu povrchu s minimálními nároky na údržbu i při značném znečištění.
Vrstvu nanášeného laku lze i zdvojnásobit a vytvrdit pod UV lampou. Takto zušlechtěné povrchy jsou nenáročné na údržbu. Nečistoty nevnikají do betonu, ale zůstávají na povrchu. I značné znečištění lze snadno a beze zbytku odstranit. Dvojitá krycí vrstva laku vytvrzená UV lampou má dlouhodobou životnost a je velmi odolná proti otěru. Dodatečně chrání povrch také před blednutím barev. Povrchy jsou zcela nenasákavé.
Mezi konkrétními novinkami stojí z nabídky firmy Best za pozornost například terasová dlažba Rigolo s reliéfním povrchem. I u této dlažby můžete zvolit mezi úpravou Infra nebo UV. Pokládat ji lze v exteriéru. Dlažba se vyznačuje lakovaným, jemně zvlněným reliéfem, vhodná je pro terasy, okolí bazénů či chodníky. Vybrat si můžete mezi přírodní, bílou a krémovou barvou. Dlaždice jsou dostupné ve velikostech stran 400 a 600 milimetrů.
Pod názvem Gigantická letos Best uvádí i novinku mezi velkoformátovými betonovými dlažbami, kterou lze vydláždit například terasy nebo chodníky. Nově je k dostání ve formátech 600 x 800 mm, 800 x 800 mm a 800 x 1 200 mm.

Voda, olej, víno

Speciální povrchovou úpravu s názvem Perfect Clean TOP nabízí u vybraných produktů i Presbeton. Úprava prohlubuje barevný odstín dlažeb Alma a Lauria a na povrchu vytváří lesk. Tento povrch odpuzuje například vodu, olej či víno. Dlažba je v tomto případě dodatečně opatřena povrchovým ochranným systémem, který zvýrazňuje barevnost a strukturu použitých pohledových betonů. Povrch dlažeb opatřených vnitřním ochranným systémem IN je dále ošetřen povrchovým nástřikem speciální kompozitní látkou, která je poté vytvrzována účinkem záření a vysoké teploty. Tak vznikne ušlechtilý povrch, který odpuzuje vodu, olej a další zdroje znečištění, které jinak způsobují trvalé znehodnocení dlažby. Nečistoty typu bláta, oleje, kávy či vína z povrchu snadno odstraníte pomocí běžných úklidových prostředků.

Ze tří kamenů

Společnost CS-BETON připravila pro letošní rok novinku pod názvem CSB – VIA TECH. Tato moderní betonová dlažba v barevných provedeních Colormix s hladkým povrchem najde své využití například v okolí rodinných domů. Barevné provedení Colormix prolíná několik odstínů barev a lze díky němu docílit zajímavého vzhledu položené dlažby. Skladba tří kamenů různých velikostí zabrání při správné pokládce tvoření dlouhých spár a vytvoří příjemnou vazbu mezi jednotlivými kameny dlažby. Dlažba se dodává ve výšce 60 mm, která je vhodná jako pochozí i pro osobní vozy, a také ve výšce 80 mm, která se hodí pro pojezd vozů nad 3,5 tuny.

Beton jako dřevo

Přestože existují nejrůznější betonové imitace dřeva na trhu už nějakou dobu, pořád je lze považovat za poměrně nový způsob dekorování betonových dlažeb. Imitace betonových prken či pražců jsou od skutečného dřeva k nerozeznání a zároveň je oproti dřevu snazší jejich údržba.
Betonová prkna v odstínu dubu pro dláždění v exteriéru vyrábí například společnost DITON. Prkna se vyznačují jedinečnými vlastnostmi betonu, jsou odolná vůči klimatickým podmínkám a mají dlouhou životnost. Oproti dřevu se o betonová prkna nemusíte nijak speciálně starat, ani je natírat či impregnovat. Betonová prkna Dub vyrábí DITON v délkách 250, 500, 750 a 1 000 mm. Jejich jednotná výška je 50 mm, šířka 250 mm. Imitovaná dřevěná prkna jsou vyráběna speciální technologií, kdy se probarvený beton lije do forem, což dodává betonovému výrobku unikátní vzhled dřeva. Mezi betonovými imitacemi dřeva pro dláždění nabízí DITON i prkna Smrk a v sortimentu výrobce najdete i podobně ztvárněné palisády, schody či šlapáky.

www.best.info, www.csbeton.cz, www.diton.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Nové betonové dlažby