Kozy na dřevo

Rubrika: Dílna, Zahrada

Svépomocí zhotovená koza z oloupané kulatiny váží kolem 50 kg

Tradičním kozám na dřevo začínají konkurovat šikovnější skládací stojany.

Vzrůstající ceny elektřiny i plynu vedou chalupáře i majitele rodinných domů ke koupi krbů, krbových kamen a kotlů na dřevo, jež zaručují nejlevnější topení.

Návrat k topení dřevem

S tím roste i poptávka po palivovém dřevu, po řetězových pilách a štípačkách špalků. Důležitým pomocníkem se stávají i kozy, umožňující co nejšikovnější řezání polen, kmenů nebo odpadového kusového dřeva.

Jeden z nejstarších vynálezů člověka – dřevěná koza, sestavená z oloupaných silnějších větví či kmínků, umožňuje řezat na špalky kulatinu do průměru 25 cm v délce do dvou metrů, nebo krátit silnější větve na krbová polena. Stačí je vložit do rozvidlené konstrukce.
Postavit takovou kozu dokáže každý kutil, který ji jen okoukne u souseda. Rozchod nohou (kolem 70 cm) ji zabezpečí proti převržení do obou stran, rozvidlení zajistí, aby řezané dřevo leželo ve výšce kolem 75 až 85 cm, a umožní co nejbezpečnější a nejpohodlnější řezání.
Dnes takovou kozu vyrobíme ještě jednodušeji z hranolů nebo plotovek, v kutilských časopisech se najdou i šikovné návody na skládací kozy, u kterých rozchod nohou zajišťují kovové řetězy.

Skládací kozy s držákem pily

Skládací kovová koza, výškově stavitelná (60 – 68 cm), hmotnost 7,5 kg, 850 (Einhell)

Od nástupu řetězových hobby pil ale nároky na rychlejší a výkonnější řezání způsobily, že někteří výrobci (Bosch, AEG, Einhell, Hecht) začali stojany na dřevo nabízet v technicky vytříbenější podobě skládacích ocelových koz. Některé pamatují i na možnost upevnit pilu do jednoduchého kloubového držáku, který je přišroubován na bok šikmé nohy a pomáhá pilu bezpečně vést jednou rukou. Většinou jsou navíc opatřeny nastavitelným dorazem délky řezaných špalků a polen (20 – 30 cm). Jejich cena se pohybuje kolem 2000 Kč.

Rámová konstrukce kovových koz bývá svařena nebo sešroubována z úhelníků či uzavřených profilů (jäcklů) a opatřena nátěrem proti korozi. Většinou se dá i složit, snáze se tak přenáší a lze ji zavěsit na hák na stěně komory, dřevníku nebo garáže. Hmotnost se pohybuje od 10 do 12 kg.
V prodejnách jsou k dostání například kovové kozy Einhell Grey a Hecht , na kterých ozuby rozvidlených ramen zabezpečují řezaný kus proti nežádoucímu pootáčení. Jen komfortnější domácí Portek A96 KIT s dorazem a držákem řetězové pily (do hmotnosti 7 kg), umožňující řezání dřeva do průměru 25 cm, nabízí navíc i bezpečnostní kryt řetězové lišty. To možná přiláká k řezání i ženy a seniory, které jinak kromě manipulace s poměrně těžkou pilou odrazuje i řetěz, řítící se rychlostí kolem 40 km/h.
Po krátkém zácviku se počet nařezaných kusů zvýší až trojnásobně tím, že není nutné motorovou pilu mezi jednotlivými řezy vyžadujícími posun kusu odkládat.

Jedním řezem desítky polínek!

Téhle novince sice říkají „finská koza“ podle toho, že na náš trh ji začal dovážet finský Varax, dnes ale převažuje její skládací verze od amerického Oregonu nebo od německého Wolfcraftu. Jde o jednoduchý skládací stojan, obvykle se třemi až čtyřmi páry trubek, na jejichž řetízkovou spojku naskládáte podle průměru až několik desítek větví, kmínků či kusů palivového nebo stavebního dřeva. Kusy s délkou od 100 do 120 cm vytvoří vlastní vahou držící svazek, který se dá ještě shora zpevnit nasazením kovových příček. Odstup tyčí lze nastavit podle toho, na jak dlouhá polínka chcete svazek dělit. Pila musí mít alespoň 35 cm dlouhou lištu, svazek dřeva „rozporcuje“ na délky 25, 33 nebo 50 cm.
Každý z nařezaných svazků polínek pak obtočíte provazem nebo lepicí páskou a bez složitého skládání přenesete ke krbu nebo uložíte do dřevníku. Zmíněný Oregon „Easy cut“ (nebo podobný Wolfcraft) umožňují na jedno spuštění motorové pily takto připravit až 0,2 m3 krbových polen. Proti řezání po kouskách běží pila jen zlomek doby, takže ušetříte na benzínu, snížíte emise a zkrátíte řev motoru, dráždící sousedy. Skladný Oregon váží jen 10,5 kg a unese až 150 kg dřeva.

Na špalky se stojanem

Tradiční „rozkročené“ koze začínají konkurovat přenosné stojany na řezání dřeva do průměru 28 cm v libovolné délce, nejlépe však do 3 metrů. Pomocí křídlových matek se na místě během několika minut 12 až 18 kg těžká ocelová konstrukce sestaví a podle tloušťky řezaných kusů se nastaví výkyvná rámová vzpěra s ozuby tak, aby ze strany vložený kus bezpečně zaklínila.
Řezat se začíná z kratší strany přečnívajícího kusu a další řez následuje vždy z protější, více přečnívající strany, aby dřevo v místě upnutí bylo na ozuby co nejvíce přitlačováno. Stojan vyhovuje pravákům i levákům a umožňuje výkonné řezání bez zbytečných přestávek a hlavně bez dalšího pomocníka. Když se pod řezané místo postaví kolečko, odpadne po práci i odklízení pilin. Užitečnou novinku, která se na zimu složí, takže v garáži či dřevníku u stěny nezabírá žádné místo, u nás vyrábí ELKO Nový Knín amnichovický VARES.

TEXT: ING. JAN TŮMA

FOTO: IVAN POLTAVEC A ARCHIV FIREM

Kozy na dřevo