Plech natřete snadno

Natíráte-li jakékoli plechy poprvé, udělejte to dřív, než je umístíte třeba na střechu nebo kamkoli jinam. Foto: Shutterstock

Natíráte-li jakékoli plechy poprvé, udělejte to dřív, než je umístíte třeba na střechu nebo kamkoli jinam. Foto: Shutterstock

Větu z titulku je potřeba ještě jednou zdůraznit, protože dřív bývaly nátěry plechových ploch symbolem složité a marné práce. S dnešní nabídkou barev na plech a kov je to však jednoduché.

Začněme radou, kterou mnozí možná nebudou chtít slyšet: chystáte-li se opakovaně natírat starou plechovou střechu, která oprýskává, koroduje, loupe se a nové vrstvy barev jí na kráse dávno nepřidávají, zbavte se jí. Nové plechové střešní krytiny včetně velkoplošných či profilovaných plechů jsou sice dražší, ale obvykle mají už z výroby vícevrstvý nástřik v různých odstínech, který je bezúdržbový a v podstatě nezničitelný. Střechu budete možná muset občas očistit, ale natírat ji nebudete už nikdy.

Plech nezklame

Obecně je ale stále dost důvodů, proč natírat různé stříšky, přístřešky či parapety z plechu, ale i plechová vrata, ploty, různé ochranné kryty, klempířské prvky a další místa, kde plechy dobře slouží a nemá smysl to měnit. I proto výrobci barev poměrně intenzivně zásobují trh produkty určenými na kovy a plechy (včetně zkorodovaných ploch) nebo nátěrovými hmotami s univerzálním použitím, s nimiž lze natírat kromě plechu i povrch jiných materiálů. A univerzálnost těchto barev spočívá i v tom, že je lze použít pro základovou i finální vrstvu. To šetří čas i náklady, jen je nutné opravdu důsledně dodržovat předepsaný postup.

Nezapomeňte, že natírání plechů je často závislé na přízni počasí a zvlášť u velkých ploch se vyhněte dešti, větru i příliš intenzivnímu slunci. Doporučené podmínky ostatně najdete v návodech k jednotlivým barvám.

Jak postupovat?

  1. Příprava povrchu spočívá v očištění jakkoli nesoudržného starého nátěru či přímo koroze a především v odmaštění. Použijte ruční kartáč, brusné kotouče nebo tlakový čistič, veškerý prach po čištění musí pryč třeba s pomocí vysavače nebo kompresoru.
  2. Odmaštění je základním předpokladem soudržnosti a trvanlivosti nátěru plechu. Jednoznačně doporučujeme speciální odmašťovadla ze sortimentu výrobců barev. Vyhněte se dříve běžně používaným saponátům nebo benzínu: odmašťují dobře, ale vždy obsahují alespoň určité procento mastných složek.
  3. Návod k použití u jednotlivých barev pečlivě čtěte a důsledně dodržujte, protože různá složení barev včetně nutného odpařování jednotlivých složek při vytvrzování vrstev vyžadují různé postupy.
  4. Nanášení barvy na plech je u větších ploch pohodlné a účinné dělat válečkem, jinak lze použít i štětec nebo stříkací zařízení. U menších ploch a předmětů nebo pro rychlou opravu poslouží i barvy ve spreji.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Plech natřete snadno