Osvětlení na párty

Horké léto láká k akcím pod širou oblohou. Chystáte-li večerní párty, je nutné předem zajistit nejen občerstvení, ale i vhodné osvětlení.

Přátelská nebo rodinná setkání se nejčastěji konají na zahradě, ale stejně dobře můžeme uspořádat párty třeba na břehu rybníka nebo jiném volném prostranství. Zveme-li společnost na večer, jen se světlem měsíce a hvězd nevystačíme, budeme potřebovat vhodné osvětlení.

Barevné lampióny vytvoří večer krásnou náladu

Když je elektřina

Zahrada nabízí více možností, co se týče osvětlení. Většinou tu bývá i elektrická zástrčka, takže můžeme kromě instalovaných zahradních světel použít pro intimnější atmosféru světelné řetězy, které rozvěsíme po větvích stromů, či na stěnu altánu nebo mezi dva stromy upevníme světelnou síť. Zvolit můžeme řetězy s desítkami malých světýlek nebo s většími barevnými žárovkami, případně je doplnit stínidly v podobě papírových lampiónů.
Nevšedním zdrojem světla, dekorací i praktickým doplňkem jsou svítící plastová sedátka nebo stolečky.

Do lucerny Antique Opal z patinovaného
dřeva se vejde i několik svíček. 3 599 Kč
(Bella Rose)

Bezpečné solární a bateriové osvětlení

Když není k dispozici elektrická energie, přijde vhod solární osvětlení. To čerpá energii přes den ze sluníčka a večer nám posvítí. Může mít opět podobu řetězů se žárovičkami nebo svítícími kouličkami, zvolit můžeme i jednotlivá závěsná nebo stolní světla. Přenosné lampičky se uplatní všude, třeba i na pláži.
Variantou jsou čajové i velké svíčky LED na baterie, svítící třepotajícím se světlem jako skutečné svíčky.

Skruv, světelná záclona se čtyřiceti osmi
LED světýlky, včetně transformátoru.
1 kus / 499 Kč, 3 kusy / 1 290 Kč (IKEA)

Louče, svícny, lucerny

Další možností, jak si večer venku posvítit, je otevřený oheň. S ním ale opatrně, zvlášť jsou-li přítomny děti nebo jsou kolem snadno hořlavé předměty. Z tohoto hlediska jsou nejbezpečnější prosklené lucerny. Vyrábějí se v mnoha velikostech a podobách, do těch největších umístíme i několik silných svíček nebo olejovou lampičku s knotem. Výhodou je, že oheň nesfoukne vítr.
Místo luceren lze na stůl postavit nádoby ze silnějšího skla, do kterých se svíčka celá schová. Připevníme-li na menší skleničky ucho z drátu, lze je leckam zavěsit. A samozřejmě se nabízejí nejrůznější svícny a svícínky, pro větší efekt a intenzitu světla jich můžeme seskupit na stole víc pohromadě. Efektní pro osvětlení ve volném prostoru jsou zahradní bambusové louče. Kromě standardního lampového oleje je lze plnit i lampovým olejem s repelentním účinkem.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Osvětlení na párty

Osvětlení na párty