Předzahrádky oživují uliční prostor

Kvetoucími rostlinami lákají zraky kolemjdoucích a zároveň brání zvědavým pohledům do soukromí. Přirozeně zkrášlují veřejný prostor, proto si zaslouží udržovat v kondici a tam, kde zanikly, znovu probudit k životu.

Předzahrádky bývaly dříve často jediným místem, kde si hospodyně dovolily luxus pěstování okrasných rostlin. Dvůr a na něj navazující zahrada či sad měly funkci ryze užitkovou, neboť každý větší kus půdy bylo nutné využít pro zdroj obživy. Dnes je okrasné zahradě většinou věnován celý pozemek nebo jeho značná část, přesto bychom na zahrádky před domem „velké jako dlaň“ neměli rezignovat. Vždyť oživují uliční řadu, zpříjemňují cestu ulicí a svým majitelům filtrují nejen pohled na nudný beton a asfalt, ale i znečištěný vzduch z projíždějících aut.

domy s předzahrádkami

Předzahrádky oživují a zkrášlují uliční řadu. Foto: Martina Lžičařová

Oplocené či neoplocené

Klasické předzahrádky vymezuje plot, maximálně metr vysoký, aby přes něj byla květinová nádhera dobře vidět. Může být i nižší, mající funkci spíše symbolickou, aby po rostlinách nikdo nešlapal. Plot by měl mít jednoduchou subtilnější konstrukci, aby rostlinám nekonkuroval.

K předzahrádkám u chalup a starších rodinných domků se hodí nejlépe plot plaňkový nebo tyčkový. S nově postavenými či moderně zrekonstruovanými domy lépe souzní lehký plůtek z hliníkových či ocelových profilů. Zajímavého efektu docílíme profily v cortenové povrchové úpravě, která si bude rozumět se starými i novými stavbami. Vzhledem k tomu, že se jedná o luxusnější záležitost, odpovídá tomu také cena. Výhodou je bezúdržbovost materiálu, stejně jako v případě hliníku.

branka k předzahrádce

Jen málokdy navazují předzahrádky na hlavní zahradu, musí mít proto vlastní branku. Foto: Martina Lžičařová

záhon zpevněný kulatinou jako předzahrádka

Tuto předzahrádku vymezuje záhon zpevněný kulatinou. Foto: Shutterstock

Můžeme zvolit také méně typickou možnost a prostor obehnat nižším živým plotem, který bude zároveň ohrazením i výsadbou. Pokud nechceme nebo nemůžeme předzahrádku oplotit z důvodu, že už se jedná o veřejný pozemek, můžeme ji ohraničit alespoň vizuálně, například vysypáním plochy štěrkem či oblázky, mulčovací kůrou anebo tak, že vysazené rostliny udržujeme například sestřihem, aby pomyslnou hranici nepřekračovaly.

laťkový plot

Ohraničení laťkovým plotem je pro venkovské předzahrádky charakteristické. Foto: Shutterstock

Venkovský styl

montbrécie

Montbrécie. Foto: Shutterstock

Do předzahrádek u chalup patří květiny našich babiček a prababiček. Slušet jim budou růže, pivoňky, jiřiny, srdcovky, lupiny, náprstníky, ostrožky, slézové růže, orlíčky, lilie, krásnoočka, karafiáty, floxy, hledíky, měsíčky, afrikány, rudbekie, máky, divizny, listopadky, astry, řebříčky, vrbiny, kontryhely, zvonky, tulipány či konvalinky. Doplnit je můžeme o kvetoucí keře, jako je hortenzie, ibišek syrský a zakrslý šeřík. Také pnoucí rostliny tu najdou uplatnění. Vhodný je hrachor, klematis neboli plamének, povijnice, fazol šarlatový, pro stinná místa břečťan.

venkovská předzahrádka

V této venkovské předzahrádce rostou typické rostliny jako rudbekie, růže a divizna. Foto: Martina Lžičařová

Moderní styl

U něj budou základ tvořit kompaktní nebo tvarované dřeviny, jako je konický smrček, jalovec, cypřišek, zimostráz, japonská vrba, vyjímat se tu budou i ozdobné trávy, na stinných vlhčích místech kapradiny. Zeleň poslouží jako kulisa pro kvetoucí druhy rostlin, například kobercové skalničky, jako jsou trávničky, plaménky, tařice, fialově i bíle kvetoucí levandule, z vyšších druhů šuškardy, denivky, pryšce atd.

Pod taktovkou slunce či stínu

Finální výběr rostlin musíme přizpůsobit velikosti předzahrádky a její orientaci ke světovým stranám. Směřuje-li na sever, volíme rostliny, jimž vyhovuje polostín a stín. Z keřů to mohou být univerzální zimostráz, rododendrony, pustoryly, dřišťály, skalníky, mahonie či tisy, z trvalek například bergenie, hosty, čechravy, pomněnky, prvosenky atd. Na po většinu dne osluněná místa sázíme například motýlí keře, okrasné traviny, rozchodníky, levandule, třapatkovky a obecně letničky. Dařit se tu bude i bylinkám, pro kuchyňské použití budou ovšem vhodné pouze tehdy, budou-li chráněny před nejrůznějším znečištěním.

šeřík

Šeříky na jaře potěší silně vonícími květy. Foto: Shutterstock

Ještě něco navíc

Předzahrádky doplňovaly i různé dekorace od trpaslíků přes skleněné koule po ptačí krmítka. Můžeme se inspirovat a doplnit rostliny jednoduchou dřevěnou ptačí budkou či pítkem, umístit mezi ně vkusnou sošku. K minimalistickému stylu se bude nejlépe hodit jeden či více zajímavých balvanů. Dovolí-li to prostor, můžeme sem umístit také lavičku nebo lehký venkovní nábytek.

Zahrádka nezahrádka

Rezignovat na předzahrádku nemusíme ani tam, kde je prostor před domem vybetonovaný či vydlážděný. Buď můžeme část dlažby odstranit a ve volném prostoru vytvořit záhon, nebo umístit rostliny do kamenných či betonových koryt a dalších objemnějších nádob.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Martina Lžičařová a Shutterstock

Předzahrádky oživují uliční prostor