Pomůcky pro natírání a malování

Nanášení barev a laků, ale i úprava povrchu před malováním, zlepšení soudržnosti nátěru s podkladem i úklid po práci, to vše vyžaduje malířské a natěračské nářadí a pomůcky.

Před malováním je často potřeba opravit stěny. Zeď či strop s několika vrstvami starého nátěru můžou vyžadovat oškrábání. K tomu budete potřebovat špachtle několika šířek, ale i malířskou škrabku. Špachtle a škrabky se hodí i pro očištění dřeva, například rámů oken a dveří.

malování

Krycí malířské pásky zabrání znečištění lišt, stanoví hranice barevných přechodů i linek a přidrží fólie. Foto: Shutterstock

Po oškrábání stěn se často štukuje, protože samotná barva příliš hluboké stopy po vrypech nezakryje. Pro úpravu menších ploch poslouží už hotová štukovací směs a kovové a pěnové hladítko. Na opravy prasklin a drobných poškození si pak připravte akrylový tmel nebo sádru či malířský tmel v prášku.

Nově omítnutou nebo opravenou stěnu natřete penetrací, která zlepší přilnavost nátěru. Penetrace se ředí v různých poměrech a na zeď se nanáší štětcem nebo válečkem.
Už při penetrování je nutné dávat pozor na špatně odstranitelné odstřikující kapky tohoto nátěru, stejně jako později na znečištění podlahy či nábytku malířskou barvou. K zakrytí použijte tenké malířské krycí fólie a k jejich upevnění pak ústřižky malířské pásky.

Štětky a štětce

Na štětce nešetřete, kvalitní je sice na první pohled drahá, ale vydrží léta, dobře nasákne barvu a nepouští chlupy. Na výběr jsou štětky různých tvarů, tedy kulaté, oválné a hranaté. Bývají celodřevěné, plastové, případně kombinované ze dřeva a plastů. Některé typy mají šroubovací rukojeť, což usnadňuje čištění. Rozdílná bývá i délka štětin. Ty mohou být stejně jako v případě štětců umělé, přírodní, ale i z kombinace přírodních a umělých štětin. Štětky s přírodními štětinami se používají především při malování stěn a fasád, štětky s umělými štětinami při zednických nebo tapetářských pracích.

Pro malířské, ale především pro natěračské práce je na výběr i celá řada štětců různých tvarů, velikostí i délek rukojeti. V obchodech najdete štětce s označením podle použitelnosti a můžete je vybírat podle toho, zda chcete pracovat s lazurami, syntetikou, či vodou ředitelnými krycími barvami. Speciální kategorii představují štětce pro nátěry stěn a fasád. Pokud nepoužíváte ten správný štětec pro daný typ nátěrové hmoty, pracuje se s ním obtížněji a výsledný nátěr může mít nižší kvalitu. Štětce bývají buď v barevně odlišených řadách, nebo přímo v baleních s odpovídajícím popisem.

malířské štětce

Různé druhy štětců lze vybírat podle toho, na jaký typ nátěru jsou vhodné, ale i podle materiálu rukojeti. Foto: Shutterstock

Jak už víme, jedním z důležitých kritérií pro výběr je jeho tvar. Štětce i velké malířské štětky mohou být ploché, kulaté a oválné. Existují i pološtětky (široké štětce) a takzvané zároháky určené pro natírání hůře přístupných míst. Silný široký štětec či pološtětka se schopností nasát velké množství barvy jsou určeny pro nátěry velkých ploch, s kulatými a oválnými štětci se pak dobře pracuje při natírání trubek nebo různých konstrukcí.

Nejčastěji se používají štětce o průměru 15 až 50 milimetrů. K lakování oken a menších kusů nábytku je vhodný typ o průměru 20 až 25 milimetrů, pro větší plochy lze vzít ten o průměru 40 až 50 milimetrů. Šířka plochých štětců se někdy udává v palcích a nejčastěji se používají ploché štětce o šířce jednoho nebo dvou palců.

V obchodech vybírejte štětce podle toho, zda jsou určeny pro práci se syntetickými, nebo vodou ředitelnými nátěry, práce vám půjde lépe

Materiál štětin

Štětce se vyrábějí z přírodních i umělých štětin. Základem pro výrobu přírodních štětin je průmyslově zpracovaná srst čínského prasete, která se dále dělí na světlou a kvalitnější tmavou.

Umělé štětiny jsou určeny především k nátěrům vodou ředitelnými barvami, laky a lazurami a také na speciální typy nátěrových hmot, jako jsou odstraňovače starých nátěrů, mořidla či vosky. Na vodou ředitelné barvy se používají jemně roztřepené polyesterové štětiny, na lazury hollesterové štětiny se speciálními mikrokanálky a na odstraňovače pak zvláště odolné nylonové štětiny.

Malířské válečky

Pěnové, velurové či vlněné válečky k nanášení barev urychlí výmalbu stěn, ale hodí se i k nanášení lazur či krycích barev na dřevo či na kov. Válečky se často prodávají v sadě s odkapávací miskou, na malování stěn je dobré pořídit si k nim i teleskopickou tyč. Kupte si i plastovou mřížku, přes kterou se vytlačí přebytečná barva. Zvláště s neředěnou barvou lze při troše tréninku docílit s válečky velmi rychlého malování s minimálním znečištěním.

malování pokoje

Velurový váleček nanáší barvu s dobrou kryvostí zejména na hladké sádrokartonové či nově vyštukované stěny. Foto: Shutterstock

Malířské náčiní

  • Štětky
  • Štětce
  • Válečky
  • Špachtle a škrabky
  • Fólie a pásky
  • Štafle a schůdky

Různé štětce

Tvar štětce je důležitý. Kulaté štětce a štětky umožní nanášet barvu na jedno namočení ze všech štětců nejdéle a tvoří pravidelnou stopu.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Pomůcky pro natírání a malování