Netradiční vánoční výzdoba – orchideje

Rubrika: Interiér, Zahrada

Netradiční květinová aranžmá mohou být dobrým tipem, jak o Vánocích potěšit své blízké. Jak se ale o orchidej starat, aby co nejdéle a opakovaně kvetla?

 

 

Důležité je držet se několika pravidel: nepořizovat orchideje ve venkovních stáncích, aby nebyly prochladlé, květinu umístit nejlépe na východní okna a místo zalévání ji pravidelně ponořovat do odstáté vody. Pokud chcete pěstovat tuto květinu efektivně, projděte si naše rady a tipy.

 

Nezapomínejte na správnou péči
Ideální péče o ně začíná již při jejich pořizování. Není vhodné orchideje pořizovat u venkovních stánků s květinami, velmi snadno se totiž podchladí, což je začátek jejich konce. Ideální květina nesmí mít zažloutlé listy a zesláblý květní stonek.

Když kupujeme orchideje, musíme být připraveni respektovat její teplomilnost a vytvořit k tomu odpovídající podmínky v místnosti. Ideální teplota by neměla dlouhodobě klesat pod 18 °C. Například rodu Phalaenopsis vyhovují slabé ranní sluneční paprsky, nesnese ale přímý odpolední žár, proto je dobré ji umístit k oknům na východní straně.

Orchideje zaléváme poněkud jiným způsobem, než je u ostatních květin běžné. Nejlepší je nelít k rostlině vodu nahodile, ale pravidelně ji jednou či dvakrát týdně i s květináčem ponořit do odstáté vody. Po vytažení jí zbavíme přebytečné tekutiny a postavíme opět do sucha. V misce pod květinou je trvalá přítomnost vody vyloženě nežádoucí. Nezapomínejme také na to, že rostlinu je nutné po odkvětu „nechat odpočívat“, to znamená, že ve fázi vegetačního klidu rostlinu téměř nezavlažujeme.

 

Přesazování

 

Odměnou jsou květy plné barev
Kvalitní péči nám rostlina vrací tím, že dvakrát ročně vykvete. Pokud vše děláme správně a orchideji prostor i podmínky svědčí, doba od výkvětu po odkvět často přesahuje tři měsíce. Na podzim můžeme rostlině pomoci vykvést, a to snížením teploty po určitou dobu, kdy v rostlině nastartujeme mechanismus kvetení. Snížit však musíme i objem zálivky.
Rostlina vykvete také častěji, pokud ji pravidelně mírně hnojíme. Optimálním množstvím koncentrátu je zhruba jedna čtvrtina objemu, kterým hnojíme zbytek květin. Hnojivo,  které je na orchideje speciálně určeno, je možné přidávat do zálivky nebo přímo rozprašovat na listy.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HORNBACH

Netradiční vánoční výzdoba – orchideje