Mísy a talíře nejen na ovoce

Rubrika: Interiér

Mísy a talíře mohou být nejen praktickým, ale i dekorativním doplňkem jídelního stolu.

Mísy a talíře

Zdobnější mísy a talíře používáme většinou na servírování ovoce a pečiva. Někdo do nich aranžuje věci spíše pro oko – šišky nasbírané při procházce, kamínky a mušličky od moře, nebo do nich dává například klíče.

Jaké si vybrat

Mísy a talíře

Tvar a velikost mísy by měl samozřejmě odpovídat účelu, kterému má sloužit. Nemusí být jen kulatá, dělají se i mísy oválné, hranaté, šestiboké, nízké i vysoké. Záleží i na tom, kam ji chceme postavit. Na velikém stole hezky vynikne veliký kus, malý by se na něm ztrácel. Pro malý stolek nebo komodu vybereme naopak nádobu menší.

Mísy a talíře

Aby mísa či talíř stůl opravdu ozdobily, měli bychom vnímat jejich barevnost a dekor. U plné mísy se vizuálně uplatní především její vnější boky. Ty vyniknou u nádoby s vysokými, nahoru zvednutými okraji. Naopak u mísy s nízkým, do šířky rozevřeným okrajem je dobře vidět její barevnost a zdobení uvnitř. Proto ho nebudeme zbytečně zakrývat.

Mísy a talíře

Podobné je to u talíře. Zvolíme raději větší, aby zdobený kraj zůstal viditelný, i když na střed narovnáme dobroty. Plochý talíř mívá po stranách i ouška a pokud je větší , je to vlastně tác.

Z keramiky i ze dřeva

A materiál? Záleží na tom, jestli chceme mísu či talíř sladit s ostatním nádobím, doplňky či zařízením interiéru, nebo naopak vybrat takové, které se budou odlišovat. Do některého interiéru bude tím pravým dřevo, do jiného kov, někde vynikne křehká krása skla.

Mísy a talíře

Největší variabilitu co se týče tvaru, velikosti, barev a zdobení umožňuje asi keramika, ručně zpracovávaná v malých keramických dílnách. Jejich bohatou nabídku najdete na vyhlášených keramických a hrnčířských trzích, například v Berouně či Kunštátu.

Zajímavou tvář dá míse a talíři nejen materiál, ale i barevnost a způsob zdobení. Kov může být tepaný, dřevo frézované nebo vyřezávané, u keramiky si lze vybrat jak matnou, tak lesklou glazuru, geometrický, rostlinný i figurální vzor, okraje mísy a talíře může zkrášlit i prokrajování nebo plasticky vystupující dekor. Autory keramických talířů a mís jsou Monika Hnátková, Jaromír Huja, Tereza Hillebrantová, Eva Ika Šmoldasová, Luděk Čapek a keramické dílny Sekerešovi a Keramos.

Text Iva Tvrzová, foto Michal Tvrz a Shutterstock

Mísy a talíře nejen na ovoce

Mísy a talíře nejen na ovoce