Nebojte se ornamentu

Dlaždice se vzory neodmyslitelně patří k vývoji architektury u nás. Velkou oblibu si získaly v období secese a dodnes zdobí řadu městských domů, ale i bohatší venkovská obydlí.

S příchodem průmyslově vyráběných dlažeb a vývojem stylu bydlení je postupem času nahradila moderní keramická dlažba. Bohaté rostlinné vzory i strohé geometrické obrazce vystřídaly jednobarevné dlaždice, jejichž formát se postupně zvětšoval. Současné trendy však přiznávají inspiraci minulostí a dlažba s retromotivy je opět populární.

Kombinace jednobarevných dlaždic s těmi s dezénem je pro historické dlažby typická (Foto: Haniš historická dlažba)

Do chalupy patří

Typickým prvkem, se kterým se setkáme v řadě domů, je slinutá keramická dlažba z poloviny 19. až začátku 20. století, vyrobená v Rakovníku. Je neobyčejně odolná a stoletá patina jí ještě přidává na kráse. Často se dávala do chodeb, kuchyní či předsíní. Dlaždice mívají rozměr přibližně 150 × 150 mm, ale lze se setkat i s rozměry zhruba 200 × 200 mm. Nalezneme na nich jednoduché geometrické tvary i rostlinné motivy, kladeny jsou často v kombinaci s jednobarevnými dlaždicemi ve stejném odstínu.

Zachování takové podlahy nade vší pochyby pomůže podtrhnout historický půvab domu. Při rekonstrukci se tedy určitě vyplatí dlažbu opravit, je-li však nenávratně poškozená, existuje možnost výroby repliky slinuté dlažby původní technologií.

Vzorované podlahy k chalupám patří (Foto: Haniš historická dlažba)

Milovníci vzorů a cihelné dlažby mohou zvolit kompromis. Tech Land Temple Natural, cena od 1 499 Kč/m² (Foto: Los Kachlos)

Keramická dlažba

Pokud netrváte na historicky věrné kopii, široký výběr vzorovaných dlažeb dnes už najdeme v mnoha prodejnách. O jejich oblíbenosti svědčí neustále se rozšiřující nabídka. Na jedné straně jsou dlaždice imitující starobylý vzhled i patinu, které pracují s podobnou barevností, jaká byla obvyklá u dobové předlohy. Druhým protipólem jsou kolekce motivy interpretující motivy současným způsobem včetně barevnosti a formátu.

Tlumené odstíny vytvoří neutrální základ interiéru. Reverie 20×20 dekor 11, 1 599 Kč/m² (Foto: Kachlíkárna)

Zajímavého efektu docílíme kombinací dlaždic s různými ornamenty. Marca Corona Terra (Foto: Anglická sezóna)

Krása i funkčnost

Přestože vzorovaná dlažba dovede okouzlit na první pohled, ani zde bychom neměli zapomínat na obvyklá kritéria při výběru jakékoliv dlažby. Podle toho, kam chceme dlažbu umístit, musíme brát ohled na odolnost vrchní vrstvy, mrazuvzdornost, nasákavost či protiskluznost.

Některé obrazce umí navodit přímořskou atmosféru. Caribbean, 1 499 Kč/m² (Foto: Moderní keramika)

Celý vzor často vznikne až složením čtyř dlaždic. 1 499 Kč/m² (Foto: Kachlíkárna)

Jak vybírat vzorovanou dlažbu

  • Velikost vzoru by měla odpovídat ploše a členitosti místnosti. Pro větší plochu je vhodnější větší vzor, drobné dezény by mohly splývat.
  • Chceme-li, aby motiv opravdu vynikl, můžeme po obvodu místnosti použít jednobarevnou dlažbu ve vhodném odstínu.
  • Abychom si ušetřili práci s výběrem odstínu jednobarevné dlažby, která vzor stylově doplní, je lepší rovnou vybrat z kolekce, která nabízí i jednobarevné prvky či další doplňky.

Dobrá rada

Pokládka vzorované dlažby či kombinace více druhů má svá úskalí. Vyplatí se proto připravit podrobný kladečský plán. Budete předem připraveni na všechna potenciálně problematická místa, navíc předejdete nedorozuměním, která by mohla nastat při komunikaci s řemeslníky.

Různé druhy dlažby

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Haniš historická dlažba,  Los Kachlos, Moderní keramika, Kachlíkárna, SIKO, Keramika Soukup, Anglická sezóna, Obklady Vilímek

Nebojte se ornamentu