Rámujte zvesela!

Rubrika: Inspirace

Rámy a rámečky skýtají téměř stejně široký prostor k tvorbě jako obrázky či fotografie, které do nich vkládáte.

Polepení rámu různými materiály zaručí originální výsledek

Snadné prohlížení či sdílení fotografií na internetu paradoxně dělá z kdysi běžné papírové fotografie cenný artefakt. Věřte, že i přes pohodlí a dostupnost elektronických obrázků je fotografie na papíru svým způsobem nenahraditelná. A v originálním rámečku pak zajímavě ozdobí každý interiér. Je to kreativní, a přitom celkem levný a jednoduchý doplněk.

Jednoduchý rám z recyklovaných prken sluší i zrcadlu

Dotvořte hotový rám

Rámečky na fotografie, ale i na obrázky, výšivky, koláže či kresby vašich dětí si můžete koupit, dotvořit nebo sami vyrobit. Originálními se samozřejmě stanou až od chvíle, kdy je alespoň opatříte nátěrem nebo patinou.

Mozaika z úlomků a drti z obkládaček je výzvou

Nakupujte dřevěné rámy na e-shopech či v hobby marketech, ale zapátrejte i v antik bazarech. Dřevo někdy stačí obrousit a nalakovat, případně použít jeden nebo více odstínů matné či lesklé akrylové barvy. Využít můžete stříbrnou či zlatou barvu ve spreji i techniku dekupáže, ale můžete také malovat vzory a motivy podle šablon nebo podle vlastní fantazie.

Pokud jsou lišty rámu dostatečně široké, lze jim vtisknout i plastické dekory. I dvě různě profilovaná řezbářská dláta postačí k vytváření základních motivů, ale vyzkoušet můžete i možnosti ruční gravírovací brusky či vypalovací pájky s různými nástavci.

Zajímavé dekory vytvoříte pomocí ruční gravírky na dřevo

Vyrobte si vlastní

Ještě větší kreativní možnosti se otevírají, pokud si rámy a rámečky vyrobíte sami. Vždy jde o čtyři lišty, spojené do tvaru čtverce nebo obdélníku. Do nich se dává pasparta s vloženým (vlepeným) obrázkem či fotografií. Pasparta by v ideálním případě měla zapadnout do drážek v zadní straně rámu. Vyrábíte-li rámečky například z recyklovaného dřeva či z původních nábytkových lišt se zajímavou patinou, můžete příslušné drážky udělat pomocí elektrické horní frézky s falcovací nebo drážkovací frézou, nebo s použitím ručního falcovacího hoblíku.

Lze to však řešit i nalepením o něco užších lišt na zadní stranu rámečku. Rozdíl v šířce pak logicky vytvoří drážku pro vložení pasparty nebo rovnou fotografie.

Kombinace starého dřeva a patinování pro rám na malé zrcadlo

Pro zasklení si můžete nechat uříznout tenké sklo u sklenáře, ale pro výrobu většího počtu rámečků lze zvážit pořízení role tenkého akrylového (plexi)skla, z níž lze příslušné rozměry snadno nařezat (napříklas fólie Guttagliss Solair Extra na guttashop.cz).
Zajímavé rámy lze vytvořit i z oloupaných větví, jeleních parůžků, nebo třeba z hliníkových pásů či různě ohýbaného a nýtovaného plechu. Popusťte uzdu fantazii a vtiskněte nový život různým netradičním zbytkům materiálu či součástkám vysloužilých strojů.

Barvy ve spreji včetně kovových odstínů se na dotvoření rámu hodí


Náš tip

Pevné uchycení nabízí i skleněný clip rám, který pak můžete celý vložit do dřevěného rámu.

 

Text: Richard Guryča
Foto: Pinterest, Wikimedia Commons

Rámujte zvesela!