Jak vybrat nábytek do pracovního koutu

Koutek, kde je možné se v klidu usadit k počítači a vyřídit potřebné záležitosti, se hodí v každé domácnosti. Při práci z domova se pak takové místo stává doslova nutností.

Pracovat s přenosným počítačem u jídelního stolu nebo na gauči sice lze, neprospívá to však soustředění, pracovnímu výkonu a už vůbec ne páteři. I v domě skromných rozměrů je tedy rozumné vyčlenit nějaký prostor, kde se budete moci koncentrovat.

pracovní koutek

Místo pro občasné vyřízení korespondence může být o dost skromnější (Foto: IKEA)

Optimální je vybrat místo, kam bude dopadat dostatek denního světla a jež bude zároveň trochu stranou od ruchu domácnosti. Paradoxně však není vhodná ani ložnice, kde pracovna má rušivý vliv. Pokud ale není jiná možnost, bývá nutné přistoupit k nejrůznějším kompromisům.

pracovní kout

Dostatek denního světla má pozitivní vliv na koncentraci (Foto: Westwingnow.cz)

Stůl tak akorát

Základním kamenem pracovního koutu je stůl. Jeho plocha by měla být dostatečně velká nebo alespoň taková, jakou dovolí vybraný prostor. Pro občasné vyřízení několika e-mailů z notebooku budou stačit i skromnější rozměry.

dřevěný sekretář

Stylový sekretář s přihrádkami na dokumenty neudělá ostudu ani v obývacím pokoji. 8 689 Kč (Foto: KARE)

Nezapomeňte na to, že pod stolem by mělo být dostatek místa pro nohy. Vyberete-li stůl se zásuvkami, budete mít vše pěkně po ruce a dokumenty se nebudou vršit na pracovní ploše.

pracovní koutek

Díky nástěnkám nad pracovním stolem budete mít důležité poznámky stále na očích (Foto: IKEA)

I v případě, že je stůl poblíž okna, je vhodné jej doplnit lampičkou. Dostatek světla totiž zlepšuje pozornost a snižuje únavu. Stejně důležité je ale také efektivní stínění, které bude pracovní místo naopak chránit před nežádoucími ostrými slunečními paprsky.

křeslo do pracovny

Stylové křeslo spojuje zajímavý design a pohodlí. 5 269 Kč (Foto: FAVI)

Pohodlné sezení

židle do domácí pracovny

Možnost výškového nastavení sedáku poskytne dostatečný komfort i při delším sezení. 3 297 Kč (Foto: FAVI)

I když k práci usedáte jen na pár hodin denně, pohodlí a ergonomii byste určitě podceňovat neměli. Správně zvolená židle vám pomůže během práce držet záda rovně. Kromě designu tedy hleďte i na oporu bederní páteře a možnost nastavení výšky sedáku. Ideální je taková, kdy vaše noha v koleni svírá pravý úhel a lokty jsou ve výšce pracovního stolu. Monitor počítače by měl být vzdálen od očí 40–70 cm a jeho horní hrana by měla být zhruba ve výšce očí.

Schovat za dvířky

Klíčem k udržení pořádku v zákoutí, kde se koncentrují nejrůznější papíry, kancelářské potřeby, kabely a nabíječky, je dostatek úložných prostor. Uzavřené skříňky jsou pro tyto účely nejlepší. Otevřená knihovna či police sice působí vzdušněji, udržet zde chaos na uzdě ale může být o něco náročnější. Pomoci mohou úložné boxy, které vše potřebné schovají.

reagál s otevřenými a uzavřenými prostory

Regál kombinující otevřené a uzavřené úložné prostory je pro pracovnu ideální. Cena od 13 790 Kč (Foto: FAVI)

domácí pracovna

Pokud pracujeme z domova často, vyplatí se zařídit si velkorysejší prostor (Foto: IKEA)

Víte, že…

V posledních letech roste obliba občasné práce ve stoje, která má prý pozitivní vliv na soustředění i fyzickou kondici. V domácích podmínkách můžeme zvýšenou pracovní plochu vyřešit třeba stolem s možností polohování nebo sklopným pultem, na který je možné umístit notebook. Zásady ergonomie, že lokty by při práci měly svírat pravý úhel a horní hrana monitoru by měla být ve výšce očí, platí i zde.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem IKEA, FAVI, KARE, WestwigNow

Jak vybrat nábytek do pracovního koutu