Náladové osvětlení

Rubrika: Interiér

Světlo stolních lampiček i plameny svíček dokážou zpříjemnit pošmourné podzimní a zimní podvečery, které nás v následujících měsících čekají.

Dekorativní domečky v čistém severském stylu se nabízejí v mnoha velikostech, z různých druhů dřeva i jiných materiálů (Nordic Day)

Stačí si rozsvítit jednu či více stolních lampiček nebo zapálit svíčky, abychom vykouzlili příjemnou atmosféru. Tlumené světlo žárovek či mihotavé plameny jsou jako stvořené k tichému snění nebo povídání. Lampičky i svícny jsou zároveň pěknou bytovou dekorací.

Lampa s baculatým keramickým podstavcem je na chalupu jako dělaná (Anglická sezóna)

Lampy mohou mít zajímavě ztvárněný podstavec – vysoustružený ze dřeva nebo vytvarovaný z kovu, někdy tvořený keramickou nebo skleněnou „nádobou“. Dostatečně velké stínidlo je zárukou, že nás světlo nebude oslňovat. Pokud si ale chceme posedět s knihou, je vhodnější lampička smenším otáčecím širmem.

Hořící svíčku na keramickém svícnu chrání skleněný tubus (Bella Rose)

Svícny, určené pro zdobené svíčky, by měly být střízlivě nenápadné, zato pro hladké svíčky si pořídíme zajímavě tvarované. Tak zvané čajové svíčky dáváme do malých kalíšků nebo do keramických nádobek s dírkovaným krytem. Pro větší svíčky jsou vhodné svícny s trnem nebo prohlubní. Na ochranu před plamenem mohou mít nasazený skleněný válcovitý kryt. Efektně vypadají veliké svíčky, umístěné v uzavřených prosklených lucernách.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM

Náladové osvětlení

Náladové osvětlení