Elekronický papír na obzoru

Zatímco před dvaceti lety jsme se učili, jak klikat na linky a jak si vyhledávat informace na internetu, dnes se mnoho z těchto činností děje automaticky nebo jen s naším minimálním přičiněním. Jednu z inovativních věcí v tomto ohledu představila švédská společnost Ericsson na technologickém veletrhu MWC 2014 v Barceloně. Jde o koncept tzv. elektronického připojeného papíru, který by se však již brzy mohl objevit v běžném životě.

 

 

Představte si, že se ukazováčkem pravé ruky dotknete papírové nálepky na tetrapakovém balení mléka a na smartphonu v druhé ruce se okamžitě objeví informace o složení, datu spotřeby, či vhodnosti pro vaši dietu nebo zdravotní stav. Žádné zdlouhavé vyhledávání na internetu, v okamžiku máte vše potřebné na displeji mobilu či tabletu.

 

 

Proužek papíru, který má z jedné strany klasický reklamní potisk, na druhé však, pro lidské oko, neviditelnou elektroniku. Papír obsahuje čip, dotykový senzor, vytištěnou anténu a baterii. Připojení papíru na mobilní zařízení se aktivuje dotykem prstu a prostřednictvím vašeho těla pošle svou identitu do smartphonu ve vaší ruce nebo kapse. Zařízení si na základě přijaté informace na internetu okamžitě a automaticky vyhledá související informaci.

 

 

Připojený papír má obrovské možnosti využití. Můžete si tímto způsobem zjistit například složení potravin, informace o historii nebo zacházení s produktem. Poštovní zásilka vybavena připojeným papírem vám bez okolků prozradí jak bylo s balíkem zacházeno, kdo s ním kdy a jak manipuloval. Případně si můžete třeba dotykem prstu přeložit informaci z plakátu nebo informační tabule.
Ericsson uvádí, že takové řešení má obrovské využití i v mnoha dalších oblastech, například ve farmacii, zdravotnictví, v módním či automobilovém průmyslu, médiích, zábavě a jinde.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Elekronický papír na obzoru