Garnýže s poličkou

Rubrika: Interiér

Praktické spojení garnýže a poličky, na níž si můžeme vystavit třeba oblíbenou keramiku

Garnýž spojená s poličkou nabízí místo pro vystavení různých dekorací a chalupářských pokladů. Pokud na ni nenarazíte v obchodech, vyrobte si ji sami, případně upravte běžnou garnýž přidáním police.

Dříve nebývalo ve vesnických chalupách mnoho nábytku, ale ten, který naši předkové měli, byl funkčně dobře promyšlený. Jedním takovým kouskem byla garnýž, jejíž součástí byla i police. Na ní mohly hospodyně vystavovat například sváteční hrnečky, malované džbánky a talíře, sošky svatých, obrázky, dárky z poutí a podobně. Garnýže byly nad oknem zavěšeny v takové výšce, že bylo na vystavené předměty dobře vidět a přitom nikde nepřekážely.

Garnýže s poličkou najdeme i v dnešních chalupách i chatách. Někde to ještě může být práce starých truhlářů a chalupníků, většinou ale světnice zdobí díla současných řemeslníků. Pro šikovného chalupáře, který umí zacházet se dřevem, nebude jejich výroba nic tak těžkého. Na fotografiích vidíte dva základní typy. Jeden má po stranách dřevěné konzolky, vpředu tvarované do obloučků, jimiž prochází záclonová tyč. Na rovné horní hraně konzolek je upevněna police. Na stěnu se garnýž zavěšuje pomocí vydlabaných otvorů nebo připevněných oček na zadní hraně konzol. Někdy může mít garnýž ještě vpředu úzký dřevěný kryt, za kterým je schována záclonová tyč. Konzolky mohou být různě tvarované, i police mívají profilovanou nebo jinak zdobenou hranu.

Jestliže nechceme, aby uchycení záclony na tyči bylo vidět, opatříme garnýž vpředu úzkým dřevěným krytem

Druhý typ garnýže je bez bočních konzolek, záclonová tyč je pomocí svislých dřevěných držáků zavěšena pod policí a ta je na stěnu upevněna kovovými úhelníky. Někdy je na držáku „navlečena“ nejen záclonová tyč, ale i police, a obě visí od stropu.

Další garnýže s policí jsou většinou variantami těchto dvou typů. Lišit se mohou jednodušším nebo náročnějším tvarovým zpracováním konzolek a okraje police, ozdobným ukončením záclonových tyčí a podobně.

Většinou se používá jedna tyč, na záclonu nebo závěs. Pokud chceme dvě, je lepší, když jsou zpředu zakryté. Nad dvěma okny vypadá hezky jedna dlouhá garnýž a police.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MARIE VOTAVOVÁ, PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR A MARTIN MAŠÍN

Garnýže s poličkou