Schůdky, stoličky a stupátka

Rubrika: Interiér

Někdy se potýkáme s problémem, který se zdá být banální, ale jeho vyřešení je složité. Tentokrát se jedná o vysoké police či skříně, kam nedokážeme normálně dosáhnout, a tak potřebujeme malou výpomoc.

Není větší beznaděj než situace, kdy potřebujeme dosáhnout třeba na potraviny uskladněné v horních policích spížní skříně, a naše výška nám tento jednoduchý úkon nepovolí. Samozřejmě, že můžeme použít židli od stolu, ale co si budeme povídat, každá věc má svou funkci. Pro takové účely je na trhu široký výběr schůdků, stoliček či stupátek, které dobře vypadají, můžete je mít vždy po ruce anebo je, díky jejich lehké hmotnosti, snadno přenesete na potřebné místo.

Pod stoličkou můžeme mít
ještě úložný prostor třeba
na špinavé prádlo (IKEA)

Malý multifunkční nábytek

Výhodou takových pomocníků je, že se za ně nemusíme stydět, protože jsou ve většině případů spíše ozdobou. Jejich multifunkční využití je leckdy překvapující, jako třeba u stoliček, ze kterých můžete mít konferenční stolek a v druhé chvíli, posunutím desky, schůdky, které vám umožní třeba zalévat vysoko zavěšené květiny.
Stupátka využívají hlavně děti, které například v koupelně nemohou dosáhnout na umyvadlo. Proto se vyrábějí z plastu, který je lehký a hlavně s protiskluzovým povrchem.
Schůdky mají většinou jen dva stupně a hodí se k větší knihovně či kuchyňské lince. Stoličky zase rádi využijeme v případě, že se sejde větší návštěva. Můžeme jich mít několik uskladněných třeba v šatně naskládaných na sobě, a když přijde nečekaně více hostů, budeme připraveni je přidat ke stolu. Ty vypolstrované a nižší se hodí třeba i pod nohy ke gauči.
Zajímavým druhem stoliček jsou ty, na kterých můžete měnit výšku. Hodí se třeba i jako stojan na květiny. Dobré jsou i ty skládací, které svou konstrukcí připomínají rybářské. Využít je můžeme třeba v případě, kdy nás bolí kolena a potřebujeme se posadit při zavazování tkaniček.

Šikovná stolička se
dokáže mrknutím oka
proměnit ve schůdky
(Bonami)

Široký výběr

Všechny vyjmenované produkty se vyrábějí snad z každého materiálu, na jaký si vzpomenete, – z kovu, ratanu, plastu, masivu, dřevotřísky, s polstrováním či bez. Nelze však říci, jaký typ bude vašemu interiéru slušet nejvíce. My bychom se přiklonili ke dřevu, ale je jen na vás, jestli preferujete udržitelnost či cenu.

Text: Karolína Waberová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Schůdky, stoličky a stupátka

Uložit

Schůdky, stoličky a stupátka