Doplňkový nábytek

Konzolové, odkládací a květinové stolky, stoličky, sedátka, podnožky – tento drobný nábytek dokáže zpříjemnit bydlení a pomůže vytvořit v místnosti i určitou atmosféru.

Jídelní stůl a konferenční stolek, případně ještě stůl pracovní, opravdu nestačí. Malých stolků a stolečků totiž není nikdy dost. Ke zdi se přistavují úzké delší stolky, většinou nazývané konzolové, sloužící nejčastěji jako místo pro dekorace, na knihy a časopisy nebo květiny.
Na malé kulaté nebo hranaté stolky, jež se dají lehce přemísťovat, můžeme odkládat rozečtenou knihu, šálek s kávou, šachovnici. Podle potřeby si je přeneseme ke křeslu nebo k pohovce. Jiné menší stolky mohou mít své trvalé místo tam, kde se na nich bude vyjímat umělecký předmět, květiny nebo zajímavá dekorace. Pro květiny nemusíme mít speciální květinový stolek, jak bylo obvyklé dříve. Postavit je můžeme na jakýkoliv stolek nebo stoličku, kde se jim bude dařit a budou se tam pěkně vyjímat.
Další kapitolou jsou stoličky, sedátka a podnožky. Do křesla usedáme spíš na delší dobu, malá stolička poslouží vždy, když chceme usednout jen na chvíli, nahlédnout při tom do novin, prostudovat recept… Poslouží i jako schůdek, když nedosáhneme pro vysoko umístěné knihy nebo věci. A podnožka před křeslem uleví unaveným nohám, když je na ni položíme.
Sedátka a podnožky nemusí být jen dřevěné nebo kovové, bývají z části nebo celé z kůže, potažené kožešinou, ze silné látky. Oblíbené pufy jsou celé opletené nebo obháčkované.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý a archiv firem

Doplňkový nábytek

Doplňkový nábytek