Ke křesílku stoleček

Zařizujete interiér domu a přemýšlíte, čím ho ozvláštnit? Dodejte mu originalitu nevšedním stolkem.

Sada stolků se uplatní zejména ve velkém prostoru, kde vynikne odlišná velikost jednotlivých kusů

Představte si, že sedíte v křesle nebo na pohovce v obývacím pokoji a dáváte si kávu. Kam ji odložíte? Odpověď je snadná: Přece na stolek! Postavíte ji vedle brýlí na čtení, dálkového ovládání na televizi, květin ve váze, vonných svíček, knížky a mističky s oříšky. Samozřejmě, ne v každé domácnosti leží na stolku všechno najednou, ale tyto vyjmenované věci se na něm objevují často. Někde je přes stolek ještě přehozena parádní krajková dečka, jinde je horní deska obnažená. V každém případě stolek potřebujeme.

I stará omšelá lavice se může stát skvostem interiéru. Základem je důkladné očištění a zajištění stability. Horní desku lze sbrousit, či nechat vyniknout patinu dřeva

Koupený, nebo vyrobený doma?

U nás se nízkému stolku nejčastěji říká konferenční, ale setkáváme se i s dalšími názvy: kávový, čajový, odkládací. Prodává se jako solitér i v sadě po dvou či třech kusech stejného tvaru, ale odlišné velikosti. Takové stolky je možné do sebe zasunout a tedy i rychle uklidit, když je to potřeba.

Stolek opatřený kolečky se dá přesunovat bez námahy

Ačkoliv je na trhu nepřeberný výběr stolků různých tvarů, které jsou vyrobeny ze dřeva, skla, kovu i plastů a vyhovují mnoha odlišným stylům i vkusu uživatelů, ti šikovnější si tento nízký kus nábytku dokážou vyrobit sami, přičemž uplatní svou nápaditost i um. Že to vlastně nic není, si můžete prohlédnout na obrázcích. A kupodivu, aby stolek vznikl, není nutné mít dobře vybavenou truhlářskou dílnu. Jde o originální myšlenku a schopnost tvořit.

Loukoťová kola šikovný majitel proměnil do podoby chalupářského konferenčního stolku


V obchodě se dá pořídit zajímavý kus, ale mnohdy si vystačíte se starým předmětem, který šikovně zrenovujete

Po připevnění nové horní desky se starý šicí stolek se zdobnou litinovou podnoží stal kávovým stolkem


NÁŠ TIP

Nízké sezení na pohovce nebo na sedacích pytlích či vacích můžete doplnit jen nízkým stolkem. Ten se dá celkem rychle vyrobit z dřevěné desky, k níž přimontujete nábytková kolečka s brzdou. Pokud nechcete nic vyrábět, místo stolku poslouží například obyčejná nižší lavička bez opěradla nebo několik různě vysokých stoliček.

Zajímavý solitér vyrobený z lahví a skleněné desky

Větší odřezky trámů zbylé po rekonstrukci střechy jde samozřejmě rozštípat na topení. Anebo je můžete použít na chalupě jako odkládací stolky

Když malovanou truhlu po babičce překryjete skleněnou deskou, rázem získáte originální kus nábytku

Připravila: Martina Lžičařová

Foto: Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, Petr Živný, Shutterstock a archiv firem

 

Uložit

Ke křesílku stoleček