Jak vás napadlo zabývat se patinou a vylepšovat starý nábytek?
Na počátku bylo to, že jsem chtěla změnu svého nábytku s tím, že si ji udělám sama. Líbí se mi patinované židle, stolky, které díky novému nátěru a nalepené dřevěné ozdobě najednou dostanou jinou tvář, jiný rozměr. Tak jsem se to naučila a měla jsem radost, jak se mi mění dřevěné zašlé kousky pod rukami. Je krásné, že někdy stačí málo – změna povrchu a přidané jednoduché ozdoby a věc úplně vykvete do nové podoby.

Co najdou čtenářky na vašich stránkách a co si mohou objednat?
Dnes už mám tohoto koníčka jako práci, proto jsem i spustila své webové stránky http://www.patinawood.cz/, kde se mohou zájemci podívat, jak vypadá moje práce. Je to jednoduché, na mých stránkách si zájemce může koupit samostatné ozdoby, které si doma může sám na svůj nábytek nalepit, to je pro ty zručnější. Pokud ale někdo chce, může mi dovést nebo poslat předmět, kousek nábytku, který by chtěl změnit, napatinovat, do jaké barvy, přesně se domluvíme, jaká je jeho představa. Nebo si může i koupit, co na webu nabízím již hotové. Je to velmi variabilní, ke každému přistupuji individuálně a snažím se každému vyjít vstříc. Napatinovat a dozdobit dřevěnými ozdobami se dá prakticky jakýkoli dřevěný i dřevotřískový nábytek v interiéru.

Jak se s ozdobami pracuje, je to jednoduché? Zvládne to každý?
Myslím, že je to velmi jednoduché. Stačí si vybrat na mém webu ozdoby, které vás zaujmou, je jich více jak 100 a mám v plánu počet ještě rozšiřovat. Jak s nimi pracovat se můžete podívat na mém krátkém videu.

Lze ozdoby i tvarovat? Třeba různě ohýbat či přehýbat?
Speciální dřevěná hmota, ze které jsou ozdoby vyrobené, se po nahřátí nejlépe fénem na nejvyšší výkon, zhruba po půlminutě stává tvarovatelnou natolik, že ozdobu lze umístit na kulatý i jakýkoli, tedy i rovný povrch. Následně o několik minut později opět ztuhne a lze s ní dále nakládat jako s klasickým dřevem.

Co všechno je ve vašem hledáčku zájmu, je to jen nábytek nebo i něco jiného? 
Z velké části je to nábytek, ať už starý či nový, ale i bytové doplňky, zrcadla, lampy, poličky věšáky, květináče, různé další věci. Jedná se o interiérové věci.

Kde sháníte staré kousky, dá to práci? 
Je to moje vášeň, obcházím bazary a různé bleší trhy, ale samozřejmě mám spoustu práce, kdy mi mnoho lidí donese své věci, které chtějí změnit.

Viděla jsem vaše výtvory, není to jen renovace staré věci, ideálně dřevěné, ale také vylepšení pomocí různých ornamentů a barev, kde berete inspiraci?
Inspiraci čerpám ze starožitného nábytku, nesnažím se dělat repliky starých nábytků, dělám pouze jakousi „retro“ stylizaci. Moje dřevěné ozdoby jsou tvarovatelné a přitom zachovávají vlastnosti dřeva k následné povrchové úpravě.

Je každý kus originál?
Ano je, nedělám více stejných věcí.

Jaké používáte techniky? 
Vždy vyberu takovou techniku, kterou můžu využít pro dosažení nejlepšího výsledku, postupů je více.

Z fádní komody, rámu zrcadla či židle dokážete přetvořit originální kousek. V jakém stylu pracujete nejčastěji? 
Nejčastěji a také nejraději se inspiruji stylem vintage a Provence, není to pro každého, protože dnešní tón udává minimalistickou jednoduchost. Myslím, že některé věci, které dělám a které mne oslovují, mohou být trochu kýčovité, ale mnoho lidí má podobný vkus a má tyto věci doma a stejně jako já má z nich radost.

Co vám tato práce přináší, jaký máte vztah ke starým věcem?
Ke starožitnému nábytku mám obdiv a respekt, práce mi přináší především potěšení. Také mám dobrý pocit, když splním představu zákazníka a moje práce tím pádem přináší radost někomu dalšímu. Přece jen se chceme doma obklopovat věcmi, na které rádi koukáme.

Podívejte se na stránky http://www.patinawood.cz/