Nábytek jako šperk

Nábytek nemusí být jen funkční, může být i skutečnou ozdobou interiéru. To když si vybereme originálně ztvárněný nebo neobvykle zdobený kousek.

Ze zdánlivě neupotřebitelné věci – kusu starého dřevěného koryta – se zrodil nevšední stolek pod televizi (BlackOx)

Stačí jedna netradičně pomalovaná skříň, neobvykle tvarovaný stolek nebo jinak zvláštní kus nábytku, aby dodaly místnosti neopakovatelné kouzlo. Pohledy určitě upoutá nábytek malovaný, vyřezávaný, zdobený vykládáním, kombinovaný i s méně obvyklými materiály – například s kůží, kožešinou, keramikou, kovem, sklem či textilem.

I obyčejný starší nábytek můžeme ozvláštnit zajímavými barvami a různým drobným dekorem

Originální kusy nábytku najdeme například v obchodech, nabízejících výrobky z dalekých exotických zemí, nebo na různých výstavách. Jedná-li se o díla začínajících autorů nebo fantazií nadaných amatérů, nemusí být vůbec drahá.

Recyklovaný nábytek je v módě – využívá se staré dřevo z různých předmětů, i se zbytky původních nátěrů. Neobvyklá knihovnička byla původně loďkou (Sanu Babu)

Leckdy zajímavě tvarovaný nebo zdobený nábytek odpočívá pod vrstvami prachu a pavučinami na půdě nebo ve stodole. Chce to jen takový kus objevit, vyčistit, případně dát opravit nebo vlastními silami dotvořit. A může se zas po letech stát součástí interiéru, i když třeba v jiné funkci.

Truhla, komoda či snad starobylý cestovní kufr? Nádech romantiky tomuto zajímavému kousku dává kombinace s krokodýlí kůží

Ale i ze zdánlivě obyčejného staršího nábytku lze udělat zářící klenot – stačí vzít do ruky štětec, barvy a probudit svou fantazii.

Dnes je v módě recyklovat materiál – platí to i o nábytku a dřevě vůbec. Viditelně staré dřevo, na kterém už zahlodal zub času a zdánlivě se na nic nehodí, může na novém nábytku netradičně vyniknout. Dokonce i se zbytky původních nátěrů.

www.galerienahaji.cz, www.blackox.cz, www.ermar.sk, www.snel-furniture.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: AUTORKA, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Nábytek jako šperk

Nábytek jako šperk