Jak vybrat myčku

Význam myčky na nádobí je dvojí: především zvyšují komfort a pohodlí při mytí nádobí, ale také šetří vodu. Nemyjete-li nádobí ve dřezu, šetříte tím i kuchyňskou linku, která pak méně trpí vlhkostí z odstříknutých kapek vody.

Myčka dokáže ušetřit značné množství vody. Na jedno umytí jí postačí zhruba 10 až 15 litrů vody. Při umývání většího množství talířů a hrnců pod tekoucím kohoutkem spotřebujete vody výrazně víc. Do myčky lze navíc špinavé nádobí pohotově uklidit, aniž by čekalo na mytí v dřezu. A pak je zase – čisté a suché – uklidit, aniž by zabíralo místo na odkapávači.

Myčka používá vodu studenou, takže ušetříte náklady za ohřev vody. Oproti mytí nádobí v ruce ale myčka spotřebuje dost elektřiny – v průměru 1,5 kWh. Výrazně úsporná myčka ale může spotřebovat pouze 9 litrů vody a 1 kWh elektřiny a náklady na jedno umytí tak snížit.

Jedním z kritérií při výběru myčky bude to, jak velké množství nádobí a jak často budeme mýt. Kapacita myček se počítá na sady, jedna sada obsahuje hluboký, mělký a dezertní talíř, šálek, podšálek a příbor. Podle velikosti a vnitřního uspořádání (spodní koš na talíře a hrnce, horní koš na hrnečky a skleničky, případně ještě 3. zásuvka na příbory a drobnosti) může myčka pojmout devět až šestnáct sad.

S ohledem na to a na prostor, který v kuchyni máme, zvolíme myčku o šířce 45 nebo 60 cm. Přístroj může být volně stojící nebo vestavný, takže bude s kuchyňskou linkou tvořit jeden celek. Pro malé množství nádobí jsou na trhu tak zvané kompaktní neboli stolní myčky o rozměrech zhruba 60 × 55 × 50 cm. Pro instalaci myčky je nutné napojení na vodu, odpad a elektřinu.

Kromě vestavných přístrojů existují i samostatné stojící myčky, obvykle ve dvou základních šířkách

 

Spotřeba vody a elektřiny

Čím nižší spotřebu elektrické energie a vody myčka má, tím je mytí levnější. Energetická třída by měla být minimálně A, nejlépe však A+++, myčka Candy Brava má třídu dokonce A+++-10 %. Spotřeba vody a elektřiny při standardním mycím cyklu se pohybuje u přístrojů šíře 45 cm kolem 8 až 9 litrů a zhruba 0,7 kWh, u 60 cm širokých od 9 do 13 litrů a mezi 0,7 až 1 kWh. Ovšem myčce Gorenje GV67260 stačí na umytí jen 6,9 litru vody!

 

Programy

Těch má každá myčka minimálně pět, ale i dvanáct a víc. Nabízejí kombinace různé teploty vody (od 40 do 70 °C), délky mytí, intenzity a šetrnosti. Například studené předmytí, program na sklo 40–50 °C, rychlý na málo špinavé nádobí 45 °C, na silně znečištěné nádobí 65 °C, oplach při teplotě 66–70 °C na likvidaci bakterií, tichý noční program, zónové mytí (pouze v dolním nebo v horním koši), intenzivní 70 °C, ultrarychlý, 20minutový párty program, program na čištění přístroje. Není třeba mít programů co nejvíce, ale vybrat myčku s takovými, které opravdu využijeme.

Do myčky postupně naskládáte i několik sad nádobí, což šetří vodu

Speciální funkce

Některé přístroje toho ale umí daleko víc. Vybrané typy myček AEG a Electrolux umožňují pomocí unikátního systému ComfortLift nadzvednout spodní koš do pohodlné výšky, abyste se nemuseli při vkládání a vyjímání nádobí stále ohýbat. Přídavné satelitní sprchovací rameno zajistí dokonalé umytí i velmi špinavého nádobí (funkce SprayZone) či je možné použít odlišné nastavení mytí pro nádobí v horním a dolním koši (funkce ProZone), obojí u myček AEG.

Senzorový program sám nastaví délku mytí a teplotu vody podle zašpinění nádobí (například 6. smysl u značky Whirlpool tak ušetří až 30 % energie, vody a času). Speciální vysokotlaké trysky na zadní stěně odstraní připálené zbytky jídla (myčky Whirlpool). Jemné, tiché a přitom účinné je pulzní mytí. Zanedbatelná není ani hlučnost, může se pohybovat od 41 do 51 dB. Ovládat myčky lze pomocí tlačítek, dotykem, přes mobilní aplikaci nebo hlasem.

 

Co se může hodit

Praktická je měnitelná výška horního koše či vybavení myčky třetí zásuvkou určenou na příbory, kuchyňské náčiní a drobné předměty, možnost odložit mytí o 1 až 24 hodin nebo přidat nádobí po zahájení cyklu. Některé myčky se po ukončení cyklu automaticky pootevírají, aby odešla zbytková pára a urychlilo se sušení. Pro křehké skleničky se hodí držáky na jejich bezpečné zafixování. Rozhodně nezapomeňte na systém ochrany proti přetečení vody (AquaStop, Total Water Block).

Někdo uvítá i možnost napojení myčky na teplou vodu, vnitřní osvětlení, dětskou pojistku, indikátor soli a lešticího prostředku, možnost ionizace odstraňující nežádoucí pachy v myčce nebo samovyvažovací dvířka, jež zůstanou stát v každé poloze.

 


Dobrá rada

U myčky je důležité správně nastavit systém změkčování vody v závislosti na její tvrdosti. Při čistění nezapomínejte na filtr a ostřikovací ramena, právě tam nejvíce ulpívají zbytky potravin. Myčka by se měla pravidelně odvápňovat a čistit od mastných usazenin, aby se neusazoval vodní kámen.


Jak vybrat úspornou myčku

Energetická třída – sáhněte minimálně po energetické třídě A++ . Běžné jsou také myčky ve třídě A+++, které patří k nejúspornějším na trhu.
Průměrná spotřeba vody – u myčky o šířce 60 cm by měla být do 3 360 litrů ročně, zatímco u myčky o šířce 45 cm do 3 080 litrů ročně.
Třída účinnosti sušení – volte nejlépe třídu A.


 

Jak vybrat myčku