Předvánoční úklid levou zadní

Rubrika: Interiér

Čistě uklizená koupelna, lesknoucí se okna a vycíděná kuchyně. Každá žena by chtěla mít před Vánocemi domácnost jako ze škatulky. Jenže ruku na srdce, nejste Arabela, která má na pomoc kouzelný prsten. Údržba domácnosti je pěkná dřina. Přesto nezoufejte, našli jsme pro vás pár vychytávek za zrychlení a zefektivnění předvánočního úklidu.

 

 

 

Na okna bez šmouh
Pokud se budete řídit radami našich babiček, tak do vody přilijete dvě deci octa a budete leštit okenní tabuli novinami. Okna sice budou bez poskvrny, ale pěkně se u toho nadřete. Někdo v 5 litrech vody zase rozpouští pudink, který okna opravdu vyleští. Pokud se ale chcete pracnému leštění vyhnout úplně, můžete zkusit bateriové stěrky. Ty kvalitní nedělají šmouhy a zbytkovou špinavou vodu rovnou odsají, takže nebudete mít na podlaze nakapáno.

 

Jak na koupelnu?
Trápí-li vás zašedlé spáry mezi dlaždičkami, zkuste parní čištění. „Obyčejnou párou se zbavíte vodního kamene. Parní čistič se důkladně dostane i mezi dlaždičky a vyčistí všechny spáry, či vydrhne vanu,“ radí Vlastimil Firman z Kärcheru. Navíc je známo, že teploty nad 80 °C zahubí všechny bakterie, které v domácnosti můžete najít. Dezinfekce stostupňovou párou je dokonce i rychlá. Pára je připravena za pár minut od zapnutí parního čističe.

 

Záchod jako ze škatulky
Čištění záchodové mísy je jednou z nejméně příjemných činností. Hrubému čištění se v tomto případě zřejmě nevyhnete. Nicméně bakterií se můžete opět zbavit parním čištěním. Díky moderním technologiím pak pravidelnou údržbu lze provádět bezkontaktně. Na trhu je nově k sehnání WC Point block Dr. Devil, který v podobě gelové kytičky bezdotykově aplikujete přímo do mísy. Záchodu se tak budete muset dotýkat jen při důkladnějším čištění, a především se tím vyhnete zásobníkům, které neodpovídají tvaru vaší toalety.

 

 

Napečené zbytky v troubě
Zaschlé zbytky na nádobí jsou nemilé, ale zapečené jídlo na stěnách trouby spolu s mastnotou, to je opravdová hrůza. Třeba na mikrovlnku nemůžete vzít drátěnku a drhnout. Celou troubu byste si poškrábali. Zkuste proto ve vodě rozpustit prací prášek a omýt stěny trouby tímto roztokem. Dejte si ale pozor, aby byl prášek úplně rozpuštěný. Zrnka by vám mohla stěny poškodit. Pokud do trouby nechcete používat prací prášek, vypomoci vám může i stará dobrá směs sody a octa. Dalším alternativním pomocníkem může být kuchyňská sůl, kterou necháte žárem zhnědnout. Zahřátá sůl na sebe mastnotu naváže. Pak jen stačí sůl vysát nebo vymést a vlhkým hadrem troubu vytřít.

 

 

 

 

Aby vše mělo své místo
Ještě před velkým vánočním pečením je třeba pořádně probrat suroviny. Dejte si na tom záležet. Když budete mít všechno předem připravené, budete překvapená, kolik času vám to při pečení ušetří. Ideálním pomocníkem v kuchyni můžou být dózy. Vyrábí se v různých barvách a designech, ale nejpřehlednější jsou ty průhledné. Na první pohled vám totiž prozradí, co se v nich ukrývá. Úklid spíže může také odhalit přítomnost nezvaných hostů – molů. Odpudit je můžete vyvěšením levandulových pytlíčků po celé spíži. Nejen, že vás levandule zbaví molů, také vám celou spíž mile provoní. Konečně tam snad neucítíte jen brambory.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV KÄRCHER

 

Předvánoční úklid levou zadní