Žebříky a schůdky

Rubrika: Inspirace

Dát si do interiéru jako dekoraci žebřík? Možná se to jeví jako čirý nesmysl, ale žebříček s poličkami nebo i bez polic tady upotřebíme. Podobně poslouží i venku, před domem.

Žebřík patří k běžnému vybavení domu a slouží k usnadnění pohybu vzhůru. A tak to i necháme. Zaměříme se na žebříčky, štafle a schůdky plnící funkci nábytku. Pokud mají dostatečně široké šprycle či stupně, můžeme je využít jako police na vystavení věcí, které chceme mít rychle dostupné nebo přímo po ruce.

na poličky se vejdou praktické i dekorační předměty
(bella rose)

Na dekorace i rostliny

Všechno se vlastně bude odvíjet od šířky příčných prkének. Čím širší budou, tím větší bude nabídka možností, jak jejich plochu využijeme. Na úzké příčky postavíme svíčky, budík, vázičku, rámeček s fotografií. Na širokou dvacet centimetrů a více se už pohodlně vejde květináč, miska, hrneček s podšálkem, ale i méďa, knížka, svícen a další drobné předměty.
Police na schůdkách nejčastěji zaplníme rostlinami v nádobách s malým a středním vzrůstem. Krása habitu rostlin tu snáze vynikne díky uskočení polic, navíc rostliny tu budou mít dost místa na růst. Můžeme tak vytvořit celou zelenou stěnu. Podle toho, kam schůdky postavíme, na nich můžeme pěstovat okrasné pokojovky, bylinky do kuchyně či venkovní truhlíkové rostliny. Vyhrát si můžeme i s volbou květináčů, protože takový květinový „stolek“ budeme mít víc na očích, a tedy ho budeme vnímat pozorněji než rostliny v oknech.

vyšší žebřík se dá proti náhlému rozevření jistit pevnou páskou
(tchibo)

Co se žebříkem?

Zatímco schůdky a štafličky se širokými policemi zabydlíme hned, klasický žebříček s úzkými kulatými příčlemi možná budeme chvíli okukovat. Uplatnění je však nasnadě. Všechno, co se dá pověsit na háček, tedy věci s ouškem, můžeme zavěsit právě tady – od šperků přes lucerny a košíčky až po nádobí a náčiní do kuchyně.
Žebřík poslouží i jako věšák pro nejrůznější textil, takže se uplatní v předsíni, koupelně i ložnici, ale jeho praktičnost oceníme i u krbu či na terase, kam jej přeneseme. Podle potřeby na něm upevníme šátky a šály, přehodíme přes něj ručníky a osušky či jakékoliv oděvy, na příčky nachystáme plédy a deky.
Ale ani u žebříku se nemusíme vzdát zeleně. Existují květináče s držáky, které se snadno zaháknou nejen na okraji zábradlí na terase či balkonu, ale vlastně na jakékoliv tyčovině. Nezáživný kout na dvorku tak snadno a rychle zaplníte žebříčkem se zavěšenými květináčky.

Kde sušit bylinky, aby nepřekážely? Zavěste je na žebřík!

„Hand made“

Spoustu typů dekoračních žebříků a schůdků se dá koupit. Pokud nechcete investovat peníze, ale zaujal vás nápad, a chystáte se na úpravu stávajícího náčiní či jeho výrobu, tak vězte, že důležitá je především pevnost. Celá konstrukce musí být stabilní, celistvá a vyrobená ze zdravého dřeva. Pak ze dvojích štaflí propojených policemi může vzniknout například originální regál na knihy, oblečení nebo boty. Tento jednoduchý policový systém se dá použít na cokoliv, třeba i na oblíbené hrnkové květiny.
U žebříčků pohlídáme jejich ukotvení, pokud ponesou těžší „náklad“. Nehodě se dá předejít upevněním horních konců ke stěně, o níž se žebřík opírá.

Text: Martina Lžičařová

Foto: Shutterstock a archiv firem

Žebříky a schůdky

Žebříky a schůdky