Diamantové kotouče a vrtáky

Rubrika: Dílna

Diamant je vůbec nejtvrdší existující nerost, který se navíc vyznačuje výbornou tepelnou vodivostí. Tyto vlastnosti z něj dělají i nezdolný materiál pro řezání, broušení a vrtání. Aby ne, vždyť všechno ostatní je měkčí!

Jako součást řezných a brusných nástrojů se v současné době používá především drť ze syntetických diamantů. Ale neplatí to ve všech případech, v průmyslu se totiž využívá i zhruba osmdesát procent přírodních diamantů.

Velikost i množství zrn

U profesionálních řemeslníků, ale i v domácí dílně a rovněž v ateliérech sochařů i kameníků nebo mezi výrobci šperků či dekorací najdou využití zejména řezné a brusné diamantové kotouče určené pro upnutí do úhlové brusky nebo různých řezaček se systémem chlazení. Diamantový kotouč je řezný nástroj, který má v kovové matrici rovnoměrně rozmístěná diamantová zrníčka. Každé z těchto zrn je vlastně miniaturním ostřím. Při řezání se zrna postupně opotřebují a uvolní místo dalším, které se dostávají na povrch. Můžete se tak spolehnout na funkční kotouč po celou dobu, než se postupně spotřebuje matrice.
Velikost zrn, tvrdost a koncentrace diamantů musí odpovídat opracovávanému materiálu, proto je nutné vybírat kotouče s ohledem na to, co se právě řeže nebo brousí.

Rozdělení kotoučů

Základní dělení diamantových kotoučů je na celoobvodové, určené pro hladký řez tvrdších materiálů, a segmentové, s nimiž lze docílit lepšího chlazení a odvodu řezaného materiálu. Pro hrubší řezy existují rovněž tzv. turbokotouče.
Vybírat lze i podle řezaného materiálu, přičemž pro velmi tvrdý (keramické dlažby a obklady) se doporučují spíše kotouče s jemnějším zrnem. Čím tvrdší je řezaný materiál, tím menší by mělo být zrno. Může být v nižší koncentraci a s měkčí matricí, protože u té se zrno snadněji obnažuje a lépe se dostává k řezanému materiálu. Středně tvrdé a velmi tvrdé diamanty ve větší koncentraci se hodí zejména na beton. Vysoce abrazivní materiál, tedy například asfalt či přírodní kámen, se řeže kotouči s velkými zrny o vysoké tvrdosti a vysoké koncentraci v matrici.

Diamantové vrtáky

Diamantovými zrny jsou osazeny i speciální vrtáky určené k opracování velmi tvrdých materiálů, tedy kamene, betonu či keramiky. Tyto vrtáky je nutné chladit vodou a lze je v různých průměrech koupit jako součást jednoduché sady, pomocí níž můžete vrták při práci chladit vodou.
Existují rovněž tzv. jádrové vrtáky s diamantovou vrtací korunkou, které usnadňují zejména vrtání do betonu. Diamantové vykružovací vrtáky pak využijete například při dodatečném děrování otvorů na rozvodné krabice či vrtání do granitových dřezů.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Diamantové kotouče a vrtáky