Bouda pro psa

Neměla by být ani velká, ani malá a musí pěkně větrat. Ale také v ní musí být, prosím pěkně, teploučko.

Letní psí bouda – přístřešek na léto, může být umístěná i na vrutech (KRINNER CZ)

Hafanům se líbí tam, kde nefouká, ani nepálí přímé slunce, a hlavně odkud mají výhled na dveře domu a dění v okolí, aby mohli monitorovat situaci. Do zastřešeného kotce jsou nejvhodnější boudy s rovnou střechou, na níž psi rádi odpočívají, na zahradu dřevěný psí domeček s „člověčí“ šikmou nebo sedlovou střechou s krytinou z kanadského šindele, plechu nebo lepenky. V Americe jsou hitem boudy s „ekologickou“ zelenou střechou, která je krásná a ještě pejskovi voní.

Bouda pro celoroční pobyt

Ať už máte dobrmana nebo jezevčíka, pamatujte, že pro celoroční bydlení venku se nehodí některá společenská plemena: psi krátkosrstí, ani příliš malí, i když právě jezevčík je výjimkou. Ale i jeho mohou začít bolet záda a bude potřebovat teplou a fortelně postavenou boudičku. Raději tomu předejděte a zkuste mu ji postavit hned. Jak by měla vypadat?

Pro celoroční pobyt psa venku je bezpodmínečně nutná dvouplášťová bouda ze smrkových palubek s izolačním jádrem z polystyrenu (30 mm). Někteří výrobci ve snaze snížit náklady používají sololit nebo surovou dřevotřískovou desku – tyto materiály jsou však vodonasákavé a při styku s vlhkostí bobtnají. Bouda z těchto materiálů je sice levnější, ale kvalitou naprosto nevyhovující.

Jednoplášťová dřevěná boudička se sedlovou střechou pro menší plemena do vnitřních prostor (ProLov)

Bouda nesmí být moc velká, aby se dala snadno vyhřát tělesným teplem, na druhou stranu se v ní pejsek musí bez problémů otočit. Vchod by měl být jen o málo vyšší, než je kohoutková výška zvířete a musí mít i odpovídající šířku. K boudě nerozlučně patří předsíňka – i ta v ní pomáhá udržovat teplo. Vhodný doplňkem je dřevěná podlážka před boudu, zejména pokud je umístěná v betonovém kotci.

Bereme míry na boudu

Typově vhodná bouda pro německé ovčáky, retrívry a další větší plemena by měla mít rozměr: 120 x 80 x 80 cm. Pokud budete boudu stavět sami, míry vypočítejte podle konkrétní velikosti svého psa. Míry se odvozují od výšky stojícího psa, takže pro stafordšírského teriéra, který měří v kohoutku 35 až 41 centimetrů, bude výška boudy 45 centimetrů v nejnižším místě a 65 centimetrů v nejvyšším místě (pokud budete stavět boudu se šikmou střechou). Pro dobrmana, který měří od 63 do 72 centimetrů, jsou doporučené tyto rozměry: výška 75 cm, hloubka 60 cm, délka 75 cm. Vchod do boudy musí být tak velký, aby se pes snadno protáhl – nikoliv takový, aby pohodlně procházel (a kudy by mu odcházelo potřebné teplo).

Dřevěná klasika

Ideálním materiálem na boudu je vyschlé, hoblované, smrkové nebo borové dřevo. Optimální jsou palubková prkna se zámkem. Stěny boudy by měly mít dvojitý plášť, mezeru vyplníme izolantem. Pro zateplení boudy se hodí polystyrenové desky, které mají dobré izolační schopnosti a jsou nenasákavé. Alternativně lze použít i skelnou vatu, drcený papír, piliny či slámu – u nich je však riziko šíření plísní. Dobře izolovaná by měla být i podlaha. Venkovní nátěr je nejlepší otěruvzdorný, vhodné jsou nasákavé lazurovací laky.

Bouda musí být vzdušná, ale nesmí v ní být průvan. Počítejte také s izolací proti zemní vlhkosti a s vlhkostí stěn. A protože boudu je občas nutné vyčistit, měla by mít otevírací stěnu nebo odklápěcí střechu. Ta může být v létě odklopená nastálo, na zimu je třeba ji vrátit na místo a dobře utěsnit.

Vyhřívaná bouda: ano či ne?

Podle zkušeností výrobce psích bud, pana Radka Michálka z firmy ProLov, je dobře zateplená bouda zcela dostačující. „Pes ve vyhřívané boudě zchoulostiví. Nutná je však podestýlka, nejlepší je seno nebo sláma, poslouží i stará matrace nebo deka, ale tu psi rádi trhají, protože si chtějí vytvořit pelíšek. Podestýlka psovi poslouží lépe nežli elektrické vyhřívání. Pokud je bouda dobře konstruovaná, nemusí se vyhřívat ani za mrazu.“ Vyhřívanou boudu potřebuje podle názoru pana Michálka jen nemocné nebo staré zvíře.

Stavíme boudu

Celodřevěnou psí boudu tvoří masivní podlahový rám z OSB desek, konstrukce je z dřevěných hranolů (nejlépe o průřezu 30 – 40 mm) s palubkovým opláštěním v síle 19 mm (stačí však i 15 mm). V případě, že se rozhodnete vybudovat psí boudu zateplenou, bude i vnitřek boudy, kryjící izolaci, z palubek nebo OSB desek. Stěny boudy tak tvoří „sendvič“ ve složení: palubka – izolace – palubka.

Bouda má být umístěná ve správně zastíněném kotci

Při svépomocné stavbě boudy si vystačíte se šroubovákem, úhelníkem, vrtačkou a přímočarou elektrickou pilkou. Materiál, tedy palubky, OSB desky, polystyren, úhelníky a nerezové kovové vruty koupíte v obchodech pro kutily.

Jednodušší konstrukce: nejprve vytvořte z dřevěných hranolů o velikosti 75 x 45 mm základnu konstrukce a vztyčíte stojny. Hranoly spojte kovovými úhelníky a vruty do dřeva. Z obkladové palubky zhotovte vnější stěny, na základnu, střechu a vnitřní část boudy použijte OSB desky.

Trochu pracnější je rámová konstrukce. Nejprve vyrobte čtyři rámy o velikosti stěn boudy, kterou chcete stavět, ty oplášťujte OSB deskou a sešroubujte k sobě. Zvenku do rámu vložte izolaci a pobijte palubkami. Pak už stačí jen vložit dno (taktéž z rámové konstrukce), které pevně sešroubujte vruty a vše přikryjte dřevěnou střechou. Tu pak pokryjte pláty pozinkovaného plechu. „Tento typ střechy si však raději nechte zhotovit u klempíře, kraje plechu se musí ohnout a sletovat, aby do boudy nezatékalo,“ radí pan Michálek.

firma Votýpka: tel.: 724 193 479

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: KRINNER CZ, PROLOV A Z. ROLLER
KRESBA: PETR ŽIVNÝ

Bouda pro psa

Uložit

Bouda pro psa