Jak vybírat lepidlo

Rubrika: Dílna

Zorientovat se v nabídce lepidel je poměrně problematické. Existují univerzální lepidla s širokou škálou použití v domácnosti i v dílně, ale také lepidla, která některé materiály spojí dokonale a jiné vůbec.

Dobrou službu udělají v mnoha situacích především vteřinová (sekundová) lepidla. Ale pozor, lepí opravdu rychle a také velmi pevně. Nepřesný spoj už pak nelze oddělit bez poškození lepeného předmětu. Pozor je nutné dávat velký pozor i na potřísnění prstů nebo očních víček.

Vteřinová lepidla jsou vhodná na spojování pevných a ne příliš namáhaných ploch. Nehodí se naopak ke slepování pružných povrchů tedy například k opravám bot.
Po ruce je dobré mít například univerzální vteřinové lepidlo pro lepení porcelánu, keramiky, plastů, gumy, kůže, dřeva a kovů. Neslepíte s ním naopak polystyren a předjAK měty vyrobené z polypropylenu (PP) či polyuretanu (PE).

Tipem z této kategorie je například sekundové lepidlo Bison Super Glue Rocket v dávkovači. Je to velmi pevné a rychlé průhledné, univerzální tekuté kyanoakrylátové lepidlo, určené pro lepení hladkých, čistých a suchých povrchů. Umožňuje přesné a snadné dávkování bez rozlévání. Lze ho dávkovat po kapkách. Bison Super Glue Rocket lepí kovy, pryž, porcelán, dřevo, kůži, kartón, klenoty a plasty. Nehodí se naopak pro hliněné nádoby, PE, PP či silikony.

Speciální sekundová lepidla jsou oproti univerzáním vhodná pouze pro určité materiály, tedy například pro lepení skla se sklem či pro spojování kovů. Velký výběr sekundových lepidel pro různé způsoby použití zahrnuje i řada Loctite Super Attak, kterou vyrábí Henkel. Najdete v ní například Power Flex Gel, který se hodí pro lepení svislých povrchů, protože nekape a nestéká. Dlouhým aplikátorem pro těžce přístupná místa je vybaveno lepidlo Precision, na sklo je určen Glass, užitečný je i All Plastic k lepení všech typů plastů. Slepené prsty a špatně přilepené spoje můžete uvolnit pomocí Odstraňovače lepidla, který je také součástí řady.

Na papír i na dřevo

Ve výbavě dílny by nemělo chybět ani některé z tekutých disperzních lepidel. Používají se na především na lepení dřeva a papíru, ale hodí se i na jiné materiály se savým povrchem. Neobejdete se bez nich například při výrobě nebo opravách menších kusů nábytku.

Tato lepidla se nanášejí pomocí štětce, špejle nebo z tuby či aplikátoru na jednu ze spojovaných ploch. Spoj je pevný, pružný a odolává vodě. Tekuté disperzní lepidlo není vhodné nanášet ve větší vrstvě. Pokud lepený spoj nahřejete či napaříte, můžete ho rozebrat. Po nanesení nechejte krátce zavadnout, přiložte k sobě lepené strany a zafixujte na dobu, kterou předepisuje výrobce.

V nabídce značky Bison najdete pro lepení dřeva například lepidlo Bison Wood Glue, které lepí všechny typy měkkého a tvrdého dřeva, dřevovláknitých desek, dřevotřískových desek, překližek, dýh, papíru a lepenky. Je určeno pro dřevěné konstrukce a spoje na pero a drážku.

Pro namáhané dřevěné spoje je určeno lepidlo Bison Pu Max, tekuté polyuretanové lepidlo na lepení tvrdého a měkkého dřeva (včetně exotického), dřevotřísky, MDF aOSB desek, PVC, ABS, kovů, sádry, tvrdých pěn, pěnového polystyrénu, izolačních materiálů či korku na různé materiály, jako je beton, zdivo, dřevo, sádra, korek nebo cihly. Je ideální pro konstrukční lepení zahradního nábytku, pergol, schodnic, dřevěných obkladů i pro modelářství. Využijete ho všude tam, kde je konstrukce namáhána vysokou vlhkostí a vodou. Jeden z lepených materiálů však musí být savý (porézní).

Firma Henkel prodává lepidla na dřevo pod značkou Ponal. K opravám a výrobě nábytku a lodí, k lepení dřevěných materiálů, polystyrenu, akustických desek, schodišť, obložek dveří, umakartu a jiných materiálů včetně kovů, plastů a stavebních materiálu je z této řady určeno lepidlo Ponal Construct Pu.

Od Henkelu je i Pattex Wood Standard. Disperzní lepidlo na bázi vody je vhodné k lepení všech druhů dřeva včetně tvrdého dřeva, kůže, papíru, lepenky, textilu a polystyrenu. A také k lepení čepových a kolíkových spojů, pera a drážky.

Dvousložková epoxidová lepidla

Jsou to velmi pevná lepidla, dodávaná obvykle ve dvou tubách či jiných balení. Jejich promícháním vzniká lepící hmota. Tato lepidla využijete v domě i v dílně všude tam, kde potřebujete docílit velmi pevného a odolného spoje. Patex vyrábí tento typ lepidel v řadě, nazvané Repair Epoxy. Jednotlivá lepidla z této řady umějí slepit například kovy včetně prasklého vodovodního potrubí, vyznačují se schopností rychlého vytvrzení a odolností proti vodě.

K mimořádně pevnému a vodotěsnému lepení kovů, dřeva, kameniny, porcelánu, kamene, betonu a některých umělých hmot (umakart, polyester, bakelit) je určeno dvousložkové univerzální lepidlo Bison Epoxy Universal. Lepidlo vyplňuje spáry a po zatvrdnutí jej lze přetírat.

Za pozornost stojí i dvousložkové epoxidové plastelíny. Například Bison Epoxy Repair Aqua je vodě odolný epoxidový tmel, s jehož pomocí vytvoříte velmi kvalitní, pevné a tvrdé spoje. Je určen pro extrémní a stálé opravy ve vlhkém prostředí a pod vodou. Tmel se nedeformuje, nerezaví, je možné ho obrábět, vrtat, frézovat a brousit a po vytvrdnutí natírat barvou. Lepí, tmelí a vyplňuje trhliny a díry v betonu, dřevu, kovech a plastech. Není vhodný pro lepení materiálů jako jsou PP, PE, PTFE a silikony. Kromě jiného lze tímto tmelem opravit například potrubí či radiátory, ale i toalety, bazény nebo nádoby na vodu. Na chalupě se tedy epoxidová plastelína může hodit.

www.bison-lepidla.cz, www.ztrade.cz, www.henkel-lepidla.cz, www.ceys.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK, ARCHIV FIREM

Jak vybírat lepidlo

Jak vybírat lepidlo