Nábytek do koupelny

Koupelna je především místem relaxace a odpočinku. Abychom se však v prostoru cítili dobře, je potřeba jej důkladně promyslet po funkční i estetické stránce. Volba vhodného nábytku pomůže vyřešit obojí.

Ručníky, osušky, kosmetika, leckdy ale také pomůcky na úklid, čisticí a prací prostředky, to všechno má často své místo v koupelně. A čím je rodina početnější, tím je věcí více. Dojmu uklizeného prostoru lákajícího k odpočinku bychom v přeplněné místnosti dosáhli jen stěží, takže je lepší všechny nezbytnosti schovat za dvířka a čela zásuvek. V nabídce tak nalezneme umyvadlové skříňky, komody, ale i vysoké skříně nebo poličky skryté za zrcadlem.

venkovká umyvadlová skříňka

Skříňka ve venkovském stylu je dostatečně široká pro dvě umyvadla. 32 000 Kč (Foto: Fler, Bella Woods)

koupelna

Skříňky v bílém provedení působí v interiéru čistě (Foto: IKEA)

Kvalitní materiál i provedení

umyvadlová skříňka

Výběr z mnoha dekorů umožňuje přesně sladit všechny odstíny v místnosti. 19 270 Kč (Foto: Dřevojas)

Je nasnadě, že vlhčí prostředí v koupelně si žádá jiný nábytek, než je tomu v ostatních místnostech domu. Nejběžněji se setkáme s výrobky z lamina, jejichž základem je dřevovláknitá či dřevotřísková deska pokrytá slabou laminátovou vrstvou. A zatímco laminátový povrch vlhkosti odolává se ctí, dřevotříska uvnitř už je na tom o dost hůř. Proto je mimořádně důležité při výběru nábytku ohlídat ošetření hran, které bývají zpravidla nejslabším článkem. Vlhkost pronikající dovnitř desky totiž způsobí nenávratné poškození. I zde platí, že cena může o kvalitě leccos napovědět a podezřele levným výrobkům je lepší se obloukem vyhnout.

umyvadlová skříňka

S dostatkem úložných prostor je snazší udržet v místnosti pořádek (Foto: Dřevojas)

Obávat se ale nemusíme ani použití masivního dřeva, jen je lepší vybírat z odolných či exotických dřevin, případně ohlídat dostatečně silnou vrstvu laku, oleje nebo vosku, který přírodní materiál před nechtěnými skvrnami od kapek vody, vlhkostí, či dokonce plísní ochrání.

nábytek z bambusu

Bambus je vhodný i do vlhkého prostředí. 3 990 Kč (Foto: Butlers)

umyvadlová skříňka

Pro odolnost dřeva je klíčová kvalitní povrchová úprava. 17 990 Kč (Foto: SIKO)

Přesně podle svého gusta

Tvar, barevnost a povrchová úprava nábytku jsou určující pro výsledný styl koupelny. Současný trend sází na harmonii a přírodní tóny, které pomáhají navodit uklidňující atmosféru. Pak už záleží jen na osobních preferencích, jakému stylu dáme přednost. Pro ten moderní jsou charakteristické lesklé povrchy, ostré či naopak hladké oblé tvary a i zde se hojně objevuje dekor dřeva.

industriální koupelna

Černé kovové prvky propůjčují nábytku industriální nádech. 18 990 Kč (Foto: Nabytek-helcel)

Pro tradiční styl pak volíme zdobnější kousky, které jsou bohatší na frézované detaily a pomocí vystouplých rámečků a kazet na dvířkách vytvářejí dojem historického nábytku. V přírodních a rustikálních koupelnách je pak vhodnější sáhnout po matné povrchové úpravě.

koupelna

Nábytek z masivu při správné péči vydrží dlouhá léta. 5 990 Kč (Foto: IKEA)

Je libo nožičky?

Pro moderní koupelnový nábytek je typické, že je často určený k zavěšení na zeď, což oceníte nejen při úklidu, ale podporuje to také vzdušnější dojem v místnosti. Vyžaduje to však dostatečně pevnou zeď, která takovou zátěž unese. Pokud máte pochybnosti, raději zvolte nábytek na nožičkách. I tak je ale potřeba vysoké skříňky přichytit ke zdi, aby se nepřevrátily.

Jak o nábytek pečovat

Chcete-li, aby koupelnový nábytek vypadal dlouho jako nový, je třeba se o něj patřičně starat. Pokud jej postříkáte vodou z vany nebo ze sprchy, hned jej utřete do sucha. Stejně tak je potřeba ohlídat, zda správně těsní sifon nebo zda za skříňku někde nezatéká. Dlouhodobé působení vody totiž nábytku rozhodně neprospívá.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem IKEA, Dřevojas, Nábytek Helcel, SIKO, Butlers, Fler/Bella Woods

Nábytek do koupelny