Proužek sem, proužek tam

Vzor pruhů a proužků je asi nejčastějším dekorem v interiéru. Podívejme se, kde všude se může objevit a v jaké podobě.

Nápadné a barevně výrazné pruhy na pohovce

Jednoduchý, střízlivý až strohý, ale současně velmi proměnlivý, pestrý i bláznivě veselý – takové podoby může pruhovaný vzor mít.

Úzké i široké

zásuvková skříňka může být netradičně pruhovaná

Proužky mohou být vlasově tenké, střední i široké několik centimetrů. V jednom dekoru se vyskytují nejčastěji pruhy stejné šířky, ale zajímavě a živě vypadá kombinace různých jejich šířek. Pak mohou být srovnány od nejužších po nejširší, nebo nahodile zpřeházeny. Na ploše jsou rozmístěny pravidelně nebo do různých skupin. Někdy může být i jeden širší pruh nahrazen drobným vzorečkem (samozřejmě srovnaným do pruhu).

Keramické a porcelánové nádobí si s pruhovaným dekorem dobře rozumí

Proužky bývají většinou rovné jako podle pravítka, ale mile domácky působí ty nerovné, jakoby malované od ruky. A barevnost? Klasikou je střídání barevných pruhů jedné barvy s bílou, ale je možná i kombinace více barev – hlavně u vzorů s různě širokými a nepravidelně kladenými proužky.

Nejen pruhovaná peřina

Pruhovaný vzor máme často spojený s představou pěkně naducané peřiny. Nejčastěji se opravdu vyskytuje na bytovém textilu -kromě povlečení také na závěsech, polštářích, čalounění židlí, na ubrusech či kobercích. Můžeme si pořídit i odvážně nebo decentně pruhované křeslo či pohovku. Méně obvyklý je pruhovaný dekor na dřevěném nábytku – na nízké skříňce nebo komodě. Takový netradiční kousek oživí každý interiér.

Aspoň malý pruhovaný doplněk – svíčky (IKEA)

Proužky se dobře vyjímají také na drobnějších předmětech – na porcelánu a keramice, ať té užitkové nebo dekorativní. Tento vzor můžou mít i stínítko lampy, dekorativní krabice na ukládání různých drobností nebo třeba svíčky. A zapomenout nesmíme ani na stěny místností.

 

Koberec s proužky se hodí téměř kamkoliv

Aby jich nebylo příliš

Ani s pruhy to však nesmíme v interiéru přehánět. Proužkovaný dekor vybereme třeba na závěsy, polštáře na pohovce a na sedáky židlí. Nebo jen na několik drobnějších doplňků: polštáře, stínítko lampy, nějaké dekorační předměty.

V místnosti můžeme kombinovat i několik druhů proužků nebo dokonce několik vzorů: například proužky s kostičkou nebo s puntíky, dokonce proužky s květinovým dekorem. Jednotícím prvkem by ale pak měla být stejná barevnost dekorů, která je pěkně sladí dohromady.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, IKEA, SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Proužek sem, proužek tam