Vítá vás předsíň

Rubrika: Interiér

Funkční předsíň by měla být vybavena vším, co potřebujeme pro „hladký“ příchod a odchod z domu.

Praktický kus nábytku – lavice a skříňka v jednom

Určitě se neobejdeme bez věšáku na kabáty a bundy, místa na odkládání a ukládání obuvi, poličky na čepice, klobouky a rukavice, bez věšáčku na klíče a zrcadla. Toto základní vybavení se vejde i do té nejmenší předsíně. Ve větší si můžeme dopřát i sedací nábytek, který nám usnadní přezouvání, polici na tašky a stojan na deštníky. Do velké předsíně se vejde i skříň na venkovní oblečení, menší skříňky na různé drobnosti nebo odkládací stolek.

Samostatně nebo komplet

Vybavení předsíně můžeme sestavit ze samostatných zařizovacích předmětů (věšák, zrcadlo, botník atd.), vytvořit je pomocí skladebného systému (do základní konstrukce vkládáme různé police, věšáky apod.), můžeme zvolit nábytkový komplet (vše ve stejném designu), nebo si vybrat věšákovou stěnu, která v jednom nábytkovém kusu integruje vše potřebné.

Jaký věšák zvolit?

Praktický typ francouzského stojacího věšáku z manga (Comptoir de Famille, prodává Interiér delArte)

Do většího prostoru lze umístit stojací věšák, na který se dají odložit kabáty, pokrývky hlavy, tašky, někdy i mokré deštníky. Úspornější z hlediska místa je nástěnný věšák. Ten může mít podobu jednotlivých „háčků“, upevněných přímo na zdi nebo na širší dřevěné liště. Různě velkých a v různých výškách umístěných háčků užijeme dost v každé předsíni: pro oblečení dospělých, pro bundičky dětí, na tašky a šály, na klíče, na psí obojek a vodítko… Na háčky se dají zavěsit i různé „kapsy“, do nichž lze ukládat čepice, rukavice a další věci.

Někdy se věšák kombinuje s policí na klobouky, s háčky na klíče a se zrcadlem. Dokonalým kouskem nábytku, určeným do předsíní, je věšáková stěna. Ta nabízí kromě věšáků, zrcadla a police někdy i zásuvku na drobnosti, malou skříňku nebo botník, sedátko a věšák na klíče.

Od botníku k zrcadlu

Aby boty v předsíni moc nepřekážely, vyhradíme jim místo v botníku. Může to být jen otevřená police, nebo skříňka s dvířky či mělký výklopný botník, ve kterémjsou boty uloženy šikmo a nezabírají tak mnoho podlahové plochy.

Malovaná skříňka na klíče ozdobí vstupní prostor

Své místo by měly mít i klíče. Buď na malém věšáčku – může mít různou podobu, třeba tvar klíče, nebo v malé skříňce s háčky. Obchody je nabízejí v nejrůznějším provedení, využít ale můžeme i starou skříňku, kterou sami zajímavě ozdobíme. Taková skříňka bude v předsíni zároveň i pěknou dekorací.

Chybět by nemělo ani zrcadlo. Nemusí být na celou výšku postavy, stačí menší. Tašky se dají odložit na níže umístěné háčky, na polici nebo odkládací stolek.

A něco navíc

V dostatečně velké předsíni si dopřejeme i sedací nábytek. Hezká tu bude dřevěná lavice s opěradlem, která může mít pod sedadlem úložný prostor (třeba na čisticí prostředky na boty, domácí obuv apod.). Pro sezení se využívá i policový botník nebo nižší skříňka, které doplníme polštáři.

Vhodné řešení při potřebě uzavřených úložných prostor: mezi úzké skříně se vešel botník-lavice, věšáky, zrcadlo, police, skříňka na klíče i stojan na deštníky (IKEA)

Na suché i mokré deštníky je praktický stojan na deštníky. Zatímco ostatní zařizovací předměty v předsíni bývají ze dřeva nebo kovu, může být stojan na deštníky téměř z jakéhokoliv materiálu. Uplatní se keramika, porcelán, plast, kov.

Samozřejmě nezapomeneme na dobré osvětlení vstupních prostor, může být stropní i nástěnné. A protože předsíň je první místností, která nás i návštěvníky vítá, měla by působit příjemně. Praktické zařízení doplníme například obrázky, sušenými nebo živými květinami, drobnými i většími dekoračními předměty – to podle místa. Využít se k tomu dá i různé původní vybavení a staré náčiní.

www.ikea.cz, www.art-style.cz, www.dudinger.cz, www.interierdelarte.cz, www.fnabytek.cz, www.jysk.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ZDENĚK ROLLER A ARCHIV FIREM

Uložit

Vítá vás předsíň