Lampy a lampičky

Rubrika: Interiér

Nedostatek přirozeného světla řešíme umělým osvětlením – stropními i nástěnnými světly, stojacími, stolními a pracovními lampami a lampičkami.

Stropní osvětlení Capri H1 rozptyluje světlo přes otvory vyřezané 3D laserem, lakovaná ocel (Rotaliana)

Jaké ale zvolit? Osvětlovací těleso vybíráme především podle účelu, kterému má sloužit. Pro práci a na čtení potřebujeme lampu nejlépe s nastavitelným stínidlem a dostatečně silným zdrojem světla, pro navození příjemné atmosféry je vhodná lampička s nižší hladinou světla. Pro celkové osvětlení místnosti se dá využít závěsný lustr třeba i s několika světelnými zdroji. Pokud je lustr nad jídelním stolem, měl by dostatečně osvítit celou jeho plochu, abychom dobře viděli jak na jídlo, tak na případnou práci, kterou tu budeme vykonávat.

Originální stínidlo z drátů neubírá na jasnosti světla (House Doctor)

Dekorativní, nebo střízlivé

Velkou pozornost věnujeme výběru osvětlovacích těles tehdy, když od nich požadujeme i funkci dekorativní. Můžeme zvolit lampy ve stejném stylu v jakém je zařízen interiér, někdy lze naopak sáhnout i po kontrastním designu.

Stolní lampa Hadovka má nohu z trubicového laboratorního skla, ručně foukané stínítko je opískované nebo pokovené. Přes sklo lze obdivovat technické detaily (studio DECHEM, Kavalier Glass)

Do venkovského interiéru se hodí lampy s textilním a papírovým stínítkem, které může zdobit barevný potisk, se širmem z přírodního výpletu nebo ozdobně tvarovaná stínítka ze skla, porcelánu či keramiky. Stolní a stojací lampy mají často i dekorativně tvarované nohy ze dřeva, keramiky nebo kovu.

Závěsná lampa Rotvik je z bambusu (IKEA)

Vyznavači jednoduchosti dají přednost lampě střízlivých tvarů, především skleněné nebo kovové, ale se zajímavým nápadem. Tím může být třeba u lampičky Hadovka dutá noha z trubicového laboratorního skla, kterou vede elektrický kabel.

Závěsné svítidlo s kovovým stínidlem v barvě měď antik z řady Vintage (EGLO)

Světlo i bez elektřiny

Někdy si potřebujeme posvítit i tam, kde elektřina k dispozici není – v místnosti, kde není zavedena, v létě na terase, cestou večer přes zahradu. Dříve se používaly petrolejové nebo olejové lampy. Dnes si můžeme pořídit lampičku s baterií na solární zdroj, kterou pak stačí přes den umístit na sluníčko. Další možností je přenosná lampička s akumulátorem – stačí ji včas nabít v zásuvce (jako mobil) a můžete svítit až 20 hodin.

Stínidlo Lyrik z bavlněné textilie (IKEA)

www.bellarose.cz, www.cskarlin.cz, www.dechemstudio.com, www.designbuy.cz, www.eshop.eglo.cz, www.hager.cz, www. halux.cz www.ikea.cz, www.kavalier.cz, www.lemir.pl, www.lightworks.cz, www.simax.cz, www.rajsvitidel.cz


Nezapomeňte na vypínače a zásuvky

V souladu se zařízením interiéru a osvětlovacími tělesy by měly být i vypínače a elektrické zásuvky. Výběr je široký – od hranatých plochých velkoplošných tlačítek v širokém barevném spektru přes robustnější celodřevěné vypínače až po retro v podobě porcelánových vypínačů a zásuvek ve stylu první republiky. Materiál ale není omezen jen na porcelán, sklo, dřevo nebo plast. Lze zvolit i méně obvyklé materiály – hlazený beton, kůži, textil, různě upravovaný kov apod.

Stojací lampa 3540BR z řady Floor je vyrobena z kvalitního dřeva, stínidlo je textilní (Searchlight)

Stojací lampa Dundee má výšku 1355 mm (EGLO)

Lampa Antique wood s dřevěnou nohou s bílou patinou (Bella Rose)

Lustr Harlech HR5/BLK masivní kovové konstrukce na pět žárovek (Elstead)

Funnel light, závěsné svítidlo tvaru nálevky, čiré sklo a měď (Kavalier Glass)

FollowMe, přenosná lampička s akumulátorem na nabití, tři úrovně výkonu, pohyblivé stínidlo, svítí až 20 hodin, dub a plast (Light works)

Lampička z řady Vintage, kterou si můžete složit z nohy a textilního stínidla v barvách, jaké vám budou vyhovovat (Eglo)

 

Text: Iva Tvrzová

Foto: archiv firem

 

Lampy a lampičky