Lehké podlahové krytiny

Dřevěná nebo dlážděná podlaha je na chalupě obvykle sázkou na jistotu. Moderní podlahové povrchy a krytiny však mají spoustu výhod a některé se dobře snesou i s tradičním stylem interiéru.

Příznivce tradičního vzhledu dřevěných podlah, kteří jsou zároveň otevření možnostem nových materiálů, mohou zaujmout vícevrstvé dřevěné palubky. Oproti klasickým palubkám či fošnám z masivu jde o podlahu dražší, ale její výhody spočívají především ve vyšší odolnosti vůči působení vlhkosti i kolísajícím teplotám. Stále je to ovšem podlaha se vzhledem i řadou vlastností standardního dřeva.

Vícevrstvé palubky se spojují zámkovým spojem, který usnadňuje pokládku. Například podlahové lamely Ekowood ze tří různě hustých vrstev dřeva se spojují pouze jednoduchým přitlačením, při kterém se čelní hrany lamel zaklapnou k sobě a pružné pero zablokuje lamely jako zámek dveří. Nic se nedoráží, nedoklepává, nehrozí poškození palubek, a pokud je to potřeba, můžete podlahu znovu snadno rozebrat.

Povrchové lakované či olejové dekory (například dub, buk, jasan či ořech) jsou k nerozeznání od pravých prken a lze je při případném poškození poměrně snadno opravovat. Vícevrstvé podlahy (praxe ukazuje, že bezproblémové jsou čtyřvrstvé) můžete pokládat i na podlahové topení. Pro jistotu tuto možnost při nákupu ověřte.

Vinylové podlahy

Už nějakou dobu se na trhu podlahových krytin hlásí o místo vinylové podlahy. V řadě vlastností poráží dřevo i laminátové lamely, které lidé často volí kvůli příznivé ceně a snadné pokládce.

Vinylové podlahy ovšem na trh s podlahovými krytinami nepřinesly až tak zásadně nový materiál. Základem je stále polyvinylchlorid neboli staré dobré PVC, po němž spousta lidí doma chodí už desítky let. Jenže moderní vinylové podlahy využívají tento materiál v řadě variant včetně lamel, čtverců a dalších formátů. To vše pak v celé škále dekorů, které mohou buď téměř k nerozeznání napodobovat různé materiály včetně dřeva nebo dlažby, nebo obohatit interiér originálními vzory a barvami.

Vinylová podlaha se skládá z několika na sebe nalisovaných vrstev. Na vrchní vrstvě je dekor chráněný transparentní nášlapnou vrstvou. Kvalitní vinyl je chráněn PUR ochrannou vrstvou, která zabraňuje špinění a ulehčuje údržbu.

U vinylových podlah je právě kvůli množství jejich variant nutné pečlivě vybírat. Tento typ krytiny vyžaduje dokonale rovný podklad a také rozdílné způsoby pokládky podle toho, jaký výrobek zvolíte. Vinyl je citlivý na přemrznutí a jednou z jeho nejdůležitějších vlastností je rozpínání. Někteří výrobci používají jako příměs skelná vlákna, aby se zvýšila stabilita a odolnost vůči rozpínání. Některé krytiny z vinylu se nehodí na stabilně prosluněná místa v interiéru. K výhodám vinylových podlah patří příjemný voděodolný povrch, který je navíc pružný. A také možnost protiskluzových či antistatických úprav nášlapné vrstvy či dokonalé tlumení kročejového hluku, kterého někteří výrobci (Fatra) dosahují například vkládáním korkové vrstvy.

Podlahové krytiny z PVC se vyrábějí jako lamely, ale i v rolích, které se mohou na podklad lepit. I když se tento oblíbený typ krytiny někdy nesprávně označuje jako „lino“, jde stále o PVC, nikoli o přírodní materiál, ze kterého se vyrábí pravé linoleum.

Laminátové podlahy

Obvykle reprezentují to, co si představíme pod pojmem plovoucí podlaha. Laminát je složen ze tří vrstev. Spodní vrstvu laminátu tvoří impregnovaná vrstva, která slouží ke zvýšení tvarové stability a k omezení vlhkosti. Střední vrstva je nosnou deskou. Skládá se z dřevěných materiálů. Horní, viditelná vrstva laminátu je pochozí a dekorativní a obvykle je vyrobena ze speciální pryskyřičné celulózy.

Lamely mívají nejčastěji dekor dřeva, kamene či dlažby. K výhodám této krytiny patří nízká cena i snadná údržba. Nevýhodou laminátových podlah je nižší odolnost vůči vlhkosti, takže nejsou vhodné například do koupelen nebo prostor se zvýšenou vlhkostí. Povrchová poškození v podstatě nelze opravovat, musíte v takovém případě vyměnit celou lamelu.

Laminátové podlahy jsou vhodné pro podlahové topení s teplou vodou a zpravidla i k pokládce na elektrická podlahová topení.

Linoleum a marmoleum

Pravé linoleum je ryze přírodní materiál, základ pro jeho výrobu tvoří lněný olej, směs z pryskyřice, vápence, pigmentů a moučky ze dřeva a korku. Tato směs se zahřeje a pod vysokým tlakem je lisována na jutovou textilii. Marmoleum je pak obchodní označení některých typů linolea.

Existují měkčí, pružnější, ale méně odolná korková linolea a linolea na bázi dřevité moučky, která jsou pevnější a odolnější. Linoleum je trvanlivé, antistatické, ohnivzdorné a dodává se v pestré škále většinou jemných teplých přírodních barev. Pro obytné a středně namáhané prostory se používá tloušťka 2 mm, pro náročnější zatížení 2,5 mm i více. Správná pokládka linolea je na lepidlo, obvykle se používá disperzní vodou ředitelné lepidlo.

K výhodám linolea patří dlouholetá výdrž a odolnost. Materiál je příjemný na dotek i pro chůzi bosou nohou, je ekologický, tlumí kročejový hluk a dobré antistatické a antibakteriální vlastnosti činí z linolea vhodnou krytinu pro alergiky. Zajímavá je rovněž škála barev a vzorů, kterými lze linolea i marmolea při výrobě dekorovat. Vyberou si z nich tedy především příznivci netradiční výtvarné podoby podlah, veselých barev či různě kombinovaných dekorů.

www.pechar.cz, www.barkotext, www.kpp.cz, www.quick­step.com

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Lehké podlahové krytiny

Lehké podlahové krytiny