Budujeme koupelnu na chalupě

Koupelna dříve k běžnému standardu víkendových chalup nepatřila, ale většinou není nijak složité ji vybudovat a kousek místa se vždycky najde. Určitá úskalí vás však přece jen čekají.

Koupelna či sprchový kout vyžadují především vodu. Problém tedy nastává v případě, že do chalupy voda zavedená není. Dříve se to řešilo donášením a ohříváním vody na mytí v tzv. kamnovci nebo byl k dispozici jednoduchý zabudovaný kotel, kam se voda nanosila a z nějž se ohřátá zase nabírala. Popravdě to není až tak špatný systém, zvláště pokud máte vyřešený alespoň odtok odpadní vody. Ještě za „první republiky“ zcela běžná a v mnoha venkovských domech dodnes zachovalá koupelna s kotlem sice nepředstavuje vrchol komfortu, ale pokud ji v domě máte a topíte dřevem, zvažte její obnovení. Může to být zábavné a stylové.

Pokud se rozhodnete využít pro novou koupelnu původní odpady, stojí za to je pročistit tlakovým čističem (Kärcher)

Kouzlo lázeňských kamen

O něco komfortnější a rovněž léty ověřenou variantou je koupelna s lázeňskými kamny, v nichž se voda ohřívá podobně jako v bojleru, jen je potřeba topit a přikládat. Tedy spíše zatopit a přiložit, voda je horká opravdu rychle.
Lázeňská kamna se stále vyrábějí a je to skvělé a efektivní zařízení na ohřev vody s minimálními provozními náklady. Kamna však vyžadují připojení k rozvodům vody, protože fungují stejně jako elektrické (tlakové či beztlaké) ohřívače a zmiňujeme je zejména proto, že mohou být z mnoha důvodů (topení dřevem, pouze občasný nepravidelný provoz) velmi vhodné právě na chalupu. A nezapomeňme, že jsou rovněž zdrojem tepla. Pár třísek a polínek a máte plnou vanu horké vody i teplo v koupelně!
Jestliže však teprve stojíte před otázkou, kde a jak v chalupě či na chatě koupelnu vybudovat, je způsob ohřevu vody jen jedním z několika důležitých bodů na seznamu.

Budování nových odpadů nebo napojení na ty stávající se pravděpodobně nevyhnete

Prověřte odpady

K vybudování koupelny lze využít prostor, který dříve sloužil jako komora nebo nějaká jiná hospodářská místnost v chalupě. Ideální je přístup „suchou nohou“, tedy pokud možno ne přes dvůr. Řada chalupářů to řeší třeba přístavbou kryté verandy nebo zimní zahrady.
V malé chatě lze sprchový kout vybudovat třeba ve sklepě nebo postavit uzavřený sprchový box rovnou do interiéru či do chodby, pokud máte dostatek místa.
Každopádně počítejte s nutností napojení elektroinstalace pro ohřev vody a také napojení na stávající rozvody vody a kanalizace. Přestavujete-li na koupání třeba někdejší prádelnu ve dvoře, ověřte raději, jak jsou vyřešeny původní odpady. Často to totiž býval jednoduchý trativod, který může být navíc porušený či ucpaný a to, že voda vsakuje do země a pod základy, ani zdaleka neodhalíte hned. Při takto rozsáhlém předpokládaném objemu prací se vyplatí angažovat instalatéra, který může kromě jiného i prověřit funkčnost původních odpadů pomocí kamery a pročistit je pomocí instalatérského pera nebo tlakového čističe.
Specifický přístup vyžadují instalace potřebných rozvodů v kamenných stavbách. Zachovat kamenné stěny původního chléva či komory i v nové koupelně je určitě dobré a stylové řešení, ale musíte počítat s obtížnějším postupem než v případě zasekání trubek a kabelů do stěn nebo jejich instalací za sádrokartony. Přívod vody ke koupelnovým a umyvadlovým bateriím se proto obvykle řeší rozvodem trubek po stěnách a jejich následným ukrytím do nejrůznějších sloupků či skříněk nebo jejich vedením za vanou. Elekroinstalace se vkládá do spár mezi kameny a poté zaspáruje. Zásuvky je nutné do kamenů částečně zasekat.
Ve většině případů bude nutné rovněž vyměnit, případně nově zabudovat okno. Pokud v bývalém chlévě či komoře okno jen měníte, je pravděpodobné, že je budete muset nechat vyrobit na míru. Dosekávat v kameni okenní otvor je poměrně pracné a náročné je i jeho přizdívání.
V každém případě se vyplatí vytvořit nejdříve otvor pro překlad, zajistit jím zeď proti případnému zhroucení a teprve potom dodělat samotný okenní otvor. Je stylové udělat přinejmenším viditelnou část překladu z masivního trámu, ovšem s dostatečnou nosností. Totéž platí v případě zárubní a dveří, které je často nutné rovněž nově instalovat.
Důležité je vědět, že pro rozvody elektřiny v koupelně platí specifické normy ať už ohledně jištění, nebo umístění zásuvek a vypínačů. Každopádně budete potřebovat revizní zprávu a i při stavbě svépomocí bude odborný elektrikář jedním z řemeslníků, kterého budete nezbytně potřebovat.

Podlahu před odstřikující vodou ochrání dlažba. SICILy, 45 × 45 cm (JIKA)

Obklady stěn

Vedle obvyklých materiálů, tedy zejména keramických obkládaček, mozaiky či dlažeb můžete zvláště v chatách a chalupách využít i netradiční materiály, které budou dobře ladit s celkovým charakterem stavby. Tady vycházejte z předpokladu, že koupelna je prostředí, vyžadující odolnost proti zvýšené vlhkosti. Kameny proto opatřete vodoodpudivým penetračním nátěrem, v případě využití cihel nebo cihelné dlažby rovněž počítejte s nutností ochranných nátěrů.
Není nutné obávat se ani montáže dřevěných obkladů stěn nebo podlah, ale i tady je třeba čelit vlhku a odstřikující vodě vytvořením ochranné vrstvy nátěru, která však zároveň dřevo neuzavře.
Vyplatí se i práce s obvykle dražším, ale stabilním a vodě odolným exotickým dřevem nebo alespoň použití dostatečně vysušených prken či palubek z modřínového nebo borovicového dřeva, které odolává vlhkému prostředí lépe než nejčastěji prodávaný smrk.

Nepodceňujte větrání

Řešit odvětrání a zajistit dostatečné proudění vzduchu je zvláště u koupelen na chalupách velmi důležité. Kvůli nepravidelnému a nárazovému používání těchto prostor interiér „vychládá“ rychle a často se z chalupy odjíždí ještě ve chvíli, kdy v koupelně zůstává kondenzující vlhkost. Stejně tak je zvláště v zimním období a v dosud nevytopených stěnách zvýšená pravděpodobnost tvorby páry a následné nežádoucí kondenzace vlhkosti.
Řešení spočívá ve využití všech možností od nárazového či průběžného větrání oknem či využití některého z „chytrých“ oken s mikroventilačním systémem.
Dobrou službu udělá i jednoduchý elektrický ventilátor ve dveřích, nákladnějším, ale velmi účinným řešením je pak lokální rekuperační jednotka.
I za předpokladu vyřešeného větrání se v koupelnách na chalupách či na chatách snažte vyvarovat použití materiálů, které mohou nadměrně absorbovat kondenzující vlhkost a stát se pak zdrojem plísní a dalšího druhotných projevů zvýšeného množství vody v ovzduší a v konstrukci. To jsou zejména některé typy tepelných izolací, ale také například nechráněné dřevo, látkové závěsy, složené ručníky a další nasákavé materiály.

Text: Richard Guryča
Foto: Vladimír Hájek, archiv firem a Shutterstock

Budujeme koupelnu na chalupě