Budujeme koupelnu na chalupě

Koupelna dříve k běžnému standardu víkendových chalup nepatřila, ale většinou není nijak složité ji vybudovat a kousek místa se vždycky najde. Určitá úskalí vás však přece jen čekají.

Koupelna či sprchový kout vyžadují především vodu. Problém tedy nastává v případě, že do chalupy voda zavedená není. Dříve se to řešilo donášením a ohříváním vody na mytí v tzv. kamnovci nebo byl k dispozici jednoduchý zabudovaný kotel, kam se voda nanosila a z nějž se ohřátá zase nabírala. Popravdě to není až tak špatný systém, zvláště pokud máte vyřešený alespoň odtok odpadní vody. Ještě za „první republiky“ zcela běžná a v mnoha venkovských domech dodnes zachovalá koupelna s kotlem sice nepředstavuje vrchol komfortu, ale pokud ji v domě máte a topíte dřevem, zvažte její obnovení. Může to být zábavné a stylové.

retro koupelna

V tomto případě vyvolává výjimečný dojem i sladění barevného odstínu. Foto: IKEA

Kouzlo lázeňských kamen

O něco komfortnější a rovněž léty ověřenou variantou je koupelna s lázeňskými kamny, v nichž se voda ohřívá podobně jako v bojleru, jen je potřeba topit a přikládat. Tedy spíše zatopit a přiložit, voda je horká opravdu rychle.

Lázeňská kamna se stále vyrábějí a je to skvělé a efektivní zařízení na ohřev vody s minimálními provozními náklady. Kamna však vyžadují připojení k rozvodům vody, protože fungují stejně jako elektrické (tlakové či beztlaké) ohřívače a zmiňujeme je zejména proto, že mohou být z mnoha důvodů (topení dřevem, pouze občasný nepravidelný provoz) velmi vhodné právě na chalupu. A nezapomeňme, že jsou rovněž zdrojem tepla. Pár třísek a polínek a máte plnou vanu horké vody i teplo v koupelně!

Jestliže však teprve stojíte před otázkou, kde a jak v chalupě či na chatě koupelnu vybudovat, je způsob ohřevu vody jen jedním z několika důležitých bodů na seznamu.

Budování nových odpadů nebo napojení na ty stávající se pravděpodobně nevyhnete

Prověřte odpady

K vybudování koupelny lze využít prostor, který dříve sloužil jako komora nebo nějaká jiná hospodářská místnost v chalupě. Ideální je přístup „suchou nohou“, tedy pokud možno ne přes dvůr. Řada chalupářů to řeší třeba přístavbou kryté verandy nebo zimní zahrady.

světlá koupelna

Zrcadla odrážejí světlo, pronikající skrze okno. Omezený prostor se tak opticky zvětší. Foto: IKEA

V malé chatě lze sprchový kout vybudovat třeba ve sklepě nebo postavit uzavřený sprchový box rovnou do interiéru či do chodby, pokud máte dostatek místa.

V chalupě či v chatě lze pro dostavbu koupelny využít i méně tradiční místa, například podkroví. Foto: Vladimír Hájek

Každopádně počítejte s nutností napojení elektroinstalace pro ohřev vody a také napojení na stávající rozvody vody a kanalizace. Přestavujete-li na koupání třeba někdejší prádelnu ve dvoře, ověřte raději, jak jsou vyřešeny původní odpady. Často to totiž býval jednoduchý trativod, který může být navíc porušený či ucpaný a to, že voda vsakuje do země a pod základy, ani zdaleka neodhalíte hned. Při takto rozsáhlém předpokládaném objemu prací se vyplatí angažovat instalatéra, který může kromě jiného i prověřit funkčnost původních odpadů pomocí kamery a pročistit je pomocí instalatérského pera nebo tlakového čističe.

Pokud se rozhodnete využít pro novou koupelnu původní odpady, stojí za to je pročistit tlakovým čističem (foto: Kärcher)

Specifický přístup vyžadují instalace potřebných rozvodů v kamenných stavbách. Zachovat kamenné stěny původního chléva či komory i v nové koupelně je určitě dobré a stylové řešení, ale musíte počítat s obtížnějším postupem než v případě zasekání trubek a kabelů do stěn nebo jejich instalací za sádrokartony. Přívod vody ke koupelnovým a umyvadlovým bateriím se proto obvykle řeší rozvodem trubek po stěnách a jejich následným ukrytím do nejrůznějších sloupků či skříněk nebo jejich vedením za vanou. Elekroinstalace se vkládá do spár mezi kameny a poté zaspáruje. Zásuvky je nutné do kamenů částečně zasekat.

usazení vany

Usazení vany lze zvládnout svépomocí, držte se však pečlivě návodu. Foto: Shutterstock

Ve většině případů bude nutné rovněž vyměnit, případně nově zabudovat okno. Pokud v bývalém chlévě či komoře okno jen měníte, je pravděpodobné, že je budete muset nechat vyrobit na míru. Dosekávat v kameni okenní otvor je poměrně pracné a náročné je i jeho přizdívání.

V každém případě se vyplatí vytvořit nejdříve otvor pro překlad, zajistit jím zeď proti případnému zhroucení a teprve potom dodělat samotný okenní otvor. Je stylové udělat přinejmenším viditelnou část překladu z masivního trámu, ovšem s dostatečnou nosností. Totéž platí v případě zárubní a dveří, které je často nutné rovněž nově instalovat.

Důležité je vědět, že pro rozvody elektřiny v koupelně platí specifické normy ať už ohledně jištění, nebo umístění zásuvek a vypínačů. Každopádně budete potřebovat revizní zprávu a i při stavbě svépomocí bude odborný elektrikář jedním z řemeslníků, kterého budete nezbytně potřebovat.

Podlahu před odstřikující vodou ochrání dlažba. Foto: JIKA

Obklady stěn

Vedle obvyklých materiálů, tedy zejména keramických obkládaček, mozaiky či dlažeb můžete zvláště v chatách a chalupách využít i netradiční materiály, které budou dobře ladit s celkovým charakterem stavby. Tady vycházejte z předpokladu, že koupelna je prostředí, vyžadující odolnost proti zvýšené vlhkosti. Kameny proto opatřete vodoodpudivým penetračním nátěrem, v případě využití cihel nebo cihelné dlažby rovněž počítejte s nutností ochranných nátěrů.

obkládání stěny

Náročnější obklady stěn přenechejte profesionálům. Foto: Shutterstock

Není nutné obávat se ani montáže dřevěných obkladů stěn nebo podlah, ale i tady je třeba čelit vlhku a odstřikující vodě vytvořením ochranné vrstvy nátěru, která však zároveň dřevo neuzavře.

Využití odolného tropického dřeva (např. bilinga) je jednou z možností, jak koupelnu originálně vybavit a zároveň chránit proti vlhkosti. Foto: Shutterstock

Vyplatí se i práce s obvykle dražším, ale stabilním a vodě odolným exotickým dřevem nebo alespoň použití dostatečně vysušených prken či palubek z modřínového nebo borovicového dřeva, které odolává vlhkému prostředí lépe než nejčastěji prodávaný smrk.

Nepodceňujte větrání

Okna s mikroventilací jsou bezpečným řešením, umožňují větrat i v době, kdy je okno zavřené. Foto: Shutterstock

Řešit odvětrání a zajistit dostatečné proudění vzduchu je zvláště u koupelen na chalupách velmi důležité. Kvůli nepravidelnému a nárazovému používání těchto prostor interiér „vychládá“ rychle a často se z chalupy odjíždí ještě ve chvíli, kdy v koupelně zůstává kondenzující vlhkost. Stejně tak je zvláště v zimním období a v dosud nevytopených stěnách zvýšená pravděpodobnost tvorby páry a následné nežádoucí kondenzace vlhkosti.

Řešení spočívá ve využití všech možností od nárazového či průběžného větrání oknem či využití některého z „chytrých“ oken s mikroventilačním systémem.

Dobrou službu udělá i jednoduchý elektrický ventilátor ve dveřích, nákladnějším, ale velmi účinným řešením je pak lokální rekuperační jednotka.

I za předpokladu vyřešeného větrání se v koupelnách na chalupách či na chatách snažte vyvarovat použití materiálů, které mohou nadměrně absorbovat kondenzující vlhkost a stát se pak zdrojem plísní a dalšího druhotných projevů zvýšeného množství vody v ovzduší a v konstrukci. To jsou zejména některé typy tepelných izolací, ale také například nechráněné dřevo, látkové závěsy, složené ručníky a další nasákavé materiály.

Text: Richard Guryča
Foto: Vladimír Hájek, se svolením firem IKEA a JIKA a Shutterstock

Budujeme koupelnu na chalupě