Lampy pro radost

Rubrika: Interiér

Dřevěná vyřezávaná noha Gusta v něžné modré našla inspiraci v klasicizmu

Stolní a stojací lampa je nejen praktickou věcí, ale zároveň může být i hezkým bytovým doplňkem.

Kovový podstavec Royan má bohatě zdobený tvar, vynikne kontrast s červeným stínidlem

V obytné místnosti by kromě hlavního osvětlení – lustru nebo ve stropě zapuštěných světel – mělo být ještě několik dalších světelných zdrojů, třeba stolních či stojacích lamp. Podle toho, jakou mají mít funkci, vybíráme jejich tvar, barevnost stínidla a sílu žárovky. Jiná je lampa, která má dobře posvítit na práci (vhodné je nastavitelné rameno, silný zdroj přímo dopadajícího světla), jiná lampa na čtení (měla by osvítit stránky knihy) a ještě jiná lampa, od které vyžadujeme jen vytvoření příjemné atmosféry. Od ní nemusí dopadat přímé světlo, stínidlo může být uzavřenější a třeba i výrazněji barevné. Barva světlo tlumí, ale to v tomto případě nevadí. U těchto lamp klademe větší důraz na jejich zajímavý vzhled.

Lampa jako trám - podstavec Duckdalf je opravdu ze starého mohutného trámu

Dekorativní lampy mohou zaujmout originálním stínidlem, nebo podstavcem. Tentokrát jsme vybrali lampy, které mají stínidla jednoduchých tvarů – od válců po různě široké komolé kužele, potažené jednobarevnou látkou. Zato nožky jsou radost pohledět – každá jiná. Ze dřeva, kovu, keramiky a kůže, jedny štíhlé a druhé baculaté, hladké i bohatě tvarované. Některé dřevěné podstavce jsou soustružené a bohatě profilované, povrch mají ve světlejších barvách, často s uměle vytvořenou patinou stáří. Originální jsou podstavce z robustních starých trámů nebo z částí kmene stromu s pahýlem větve. Nohu jiné lampy tvoří menší dřívka naskládaná na sebe.

Keramické podstavce lamp mají tvar starých nádob

Nohy z kovu se mosazně lesknou, jiné se nabízejí v bílé, černé i jiné barevnosti. Jedny připomínají krajku litinového zábradlí, druhé opsaly tvar z barokní architektury. Keramické se zas podobají starým hliněným nádobám.

Výhodou je, že v prodejně firmy Snel Furniture, kde jsme všechny lampy fotografovali, se prodávají nohy a stínidla většinou samostatně, zkombinujete si je tedy podle svého přání.

www.snel.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ

Lampy pro radost

Lampy pro radost