Posaďte se netradičně

Houpací křeslo klasického tvaru je z ohýbaného bukového masivu a s čalouněním

Chcete si pořídit do chaty nebo do chalupy nový kousek sedacího nábytku? Nemusí to být jen klasické křeslo – co byste řekli křeslu závěsnému, houpacímu, sedacímu vaku či míči?

Než se rozhodnete ke koupi, nejprve si nové sezení dobře vyzkoušejte, zda vám vyhovuje a cítíte se v něm pohodlně. Ne každému jsou netradiční způsoby sezení příjemné.

Křesla bez nohou

Nač by je taky potřebovala, když jsou zavěšena ze stropu! V místnosti s trámovým stropem či trámovou konstrukcí využijeme k zavěšení křesla některý z vodorovných trámů. Lze je také pověsit do speciální konstrukce – ta vyžaduje ale dost místa, proto se křeslo se závěsnou konstrukcí hodí především do velkých prostor.

Dětské závěsné křesílko-houpadlo je z lakované oceli a polyetylénového plastu

Závěsné křeslo je samozřejmě subtilnější než těžký čalouněný ušák – většinou jde o lehkou skořepinu, často tvořenou přírodním nebo umělým výpletem. Jinou možností je textilní křeslo, varianta závěsné houpací sítě. I když se tato křesla na pohled liší jen barevností a zdobením, existují i u nich určité rozdíly, mající vliv na kvalitu sezení, takže i tuto variantu si dobře vyzkoušejte. K některým se vyrábí i závěsná textilní podnožka.

Pohoupejte se

Také houpací křeslo nemusí mít jen tu jednu známou klasickou podobu. Ta současná jsou čalouněná, z plastu i výpletu, nízká i vysoká, štíhlá i široká. Uněkterých si při zběžném pohledu ani nevšimnete, že se jedná o křeslo houpací. Pohupování působí na většinu lidí uklidňujícím dojmem, tak proč si ho nedopřát. Ale nic se nemá přehánět – pozor na mořskou nemoc!

Sedací vaky

Sedací vak Dutch Decor o rozměrech 140 x 165 cm umožňuje dětem i ležení. Potah lze prát

Od doby, kdy se u nás na veletrhu bydlení objevil první sedací vak, uplynulo už pár let. Dnes je na trhu řada výrobků více značek. Různě velké a různě tvarované vaky z pevné omyvatelné textilie jsou naplněny polystyrenovými kuličkami, díky tomu se přizpůsobí tělu a sezení na nich je velmi pohodlné. Vaky lze libovolně tvarovat a sedět v nich jako v křesle, pololežet, posadit se na ně obkročmo, na vaku větších rozměrů se dá ležet. Příjemně se na nich relaxuje. Nejčastěji mají tvar velikého obdélníkového polštáře (o rozměrech zhruba 140 x 170 cm), jindy nízkého válce, některé připomínají trojboký jehlan, další skutečné křeslo. Vyrábějí se i v menších velikostech pro děti. Některé mají otvor se zipem a množství náplně tak lze přizpůsobit vlastním požadavkům.

Místo židle balón

Dlouhé sezení bez změny polohy není pro lidské tělo vůbec zdravé. Proto se vymýšlejí zdravější způsoby sezení, při nichž nezůstává tělo ve strnulé poloze, ale je nuceno zapojovat do činnosti různé svaly. Jednou možností je velký gymnastický balón, který se využívá jak ke cvičení, tak k sezení. Vratká poloha na míči nutí tělo neustále udržovat balanc – díky pohybům dopředu, do stran a nahoru posilujeme zádové svaly a napomáháme správnému krevnímu oběhu.

Židle Sitness s integrovaným gymnastickým míčem umožňuje dynamické sezení, tak zvané sezení v pohybu

Vedle samostatných míčů si můžeme pořídit i elegantnější verzi, u níž balón volně sedí v kovové konstrukci s nožičkami a kryje ho pružný potah. Nemusíme ho tak honit nikde po místnosti, zdravotní funkce zůstává zachována. Při koupi je třeba si vybrat vhodnou velikost míče, jeho tvrdost lze jednoduše upravovat odpouštěním vzduchu.

Víc než klasika

Pokud přece jen chcete dát přednost klasickému křeslu, zvolte třeba takové, které má polohovatelné opěradlo a výklopnou podnožku – takové křeslo nabízí více poloh při relaxaci.

Způsoby sezení bychom měli během dne různě měnit – bude to příjemné nejen pro náš pocit pohodlí, ale i pro zdraví našeho těla. A na ně bychom rozhodně neměli nikdy zapomínat.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: ARCHIV FIREM

Posaďte se netradičně