Stylová i moderní koupelna

Rubrika: Interiér

Koupelny se v původních chalupách nevyskytovaly. Ale jako majitelé starých stavení se jistě nemíníte šplouchat uprostřed kuchyně v neckách nebo se otužovat u pumpy. Krásná, funkční i prostorná koupelna může vzniknout v některé z hospodářských místností, ve chlévě, v komoře či ve stodole. Důležité je vyřešit odpady a popustit uzdu fantazii.

Ve starých chalupách se koupelny často budují do původního chléva nebo komory. Odhalené zdivo lépe dýchá a zároveň místnosti dekoruje

V nové koupelně odhalte a pohledově využijte v části místnosti původní zdivo, pokud je prostor dobře větraný a není vlhký, na obklad stěn i na podlahy můžete použít dřevo. Nebo sáhněte po obligátní keramice.

Provence patří k oblíbeným architektonickým stylům současnosti, nejvíce se k ní přiblížíte volbou pastelových a šedých barev, použitím dřeva, kamene, keramiky. Typickou venkovskou atmosféru zdůrazní volně stojící vana (SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ)

Trh nabízí spoustu zařízení, kterými i v koupelně v novostavbě vykouzlíte typickou venkovskou atmosféru. Například volně stojící vanu, dřevěné doplňky, umyvadlo ve tvaru džberu, sprchu a baterie v retro stylu, dřevěné skříňky a komody i kovové prvky.

Krásný starožitný povrch v koupelně představují ručně tepané měděná vana a umyvadlo (Luxusní měděné vany.

Nezapomeňte na dobré osvětlení, protože starobylá stavení měla malá okna. Chcete koupelnu ve středozemním stylu? Atmosféru pohody umocní pastelové a světlé barvy, zkuste světle zelenou, modrou a bílou.

Při výběru vybavení se snažte zachovat jednotný styl. K bílým obkladům, dlažbě a sanitě se hodí nábytek z tmavého dřeva (IKEA)

TIP

Luxusní vzhled dodá koupelně dřevo. S vodou a vlhkostí se nejlépe vyrovnávají tmavé exotické dřeviny s vysokou hustotou nebo severské druhy, z tuzemských je to třeba dub a akát. Jejich povrch je potřeba ošetřit olejem nebo voděodolným lakem a podle zvolené úpravy o něj pravidelně pečovat.

Někdy se koupelna musí vtěsnat do malého prostoru. I tak může mít svůj půvab. K cihlám a trámům se skvěle hodí dřevěná vana (EDEN koupelny)

Dobrá rada

Ve venkovském stavení se z komor často vycházelo do dvora nebo do zahrady. Dopřejte koupelně denní světlo. K tomu vám dopomohou velká okna nebo prosklené dveře

www.ikea.cz, www.roubenkyroubal.cz, www.siko.cz, www.water-fall.cz, www.eden-koupelny.cz, www.retro-koupelny.cz, www.designatak.cz

Připravila: Helena Štětinová

Foto: Vladimír Hájek, ATAK design, Waterfall Sense, EDEN koupelny, SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ, Kompletní stavby Roubal, IKEA

 

Stylová i moderní koupelna