Nábytek do rohu

Rubrika: Interiér

Rohový nábytek nám může pomoci zařídit nejen běžnou místnost, ale dobře se hodí i do „problematičtějších“ interiérů.

Lavice s úložným prostorem má i jedno boční opěradlo, aby to odpovídalo jejímu umístění do rohu

Nevíme, kdo byl první řemeslník, který vyrobil nábytek, speciálně tvarovaný pro umístění do rohu místnosti. Ani zda se to stalo někde na zámku nebo ve vesnické chalupě. Rohový nábytek tu prostě je a my díky němu můžeme zajímavě, vkusně a prakticky zařídit jakýkoliv prostor.

Proč rohový nábytek?

Úzká zavěšená prosklená skříňka je jako stvořená pro porcelán a jiné poklady

Bývá zvykem stavět nábytek podél stěn, nejčastěji do jejich středu. Někdy to ovšem není možné a jediným vhodným místem pro postavení vyšších kusů nábytku jsou rohy pokoje. Například když větší část stěny zabírají okna a dveře. V tom případě buď postavíme běžný nábytek přes roh, anebo zvolíme rohový nábytek. Ten do rohu dobře zapadne a čelem se bude dívat do středu místnosti.
Půdorys může mít tento nábytek buď ve tvaru souměrného lichoběžníku, trojúhelníku, víceúhelníku, čtvrtkruhu, nebo být jejich kombinací. Čelní strana je pak v rovině nebo vypouklá.

Kam se hodí

Větší nábytkový solitér, umístěný v rohu, může být v místnosti dominantním prvkem, zvláště pokud sem při vstupu nebo při procházení přirozeně padne náš zrak.
Kromě interiérů s mnoha okny a dveřmi je rohový nábytek ideální do malých nebo úzkých místností. V nich by podél stěny postavené skříně a skříňky příliš vyčnívaly do prostoru nebo bychom je viděli pouze z boku. Rohový nábytek místnost nezužuje ani nezkracuje, vyplňuje pouze jinak obvykle nevyužité místo.

Na nízké rohové skříňce je dobře vidět její lichoběžníkový půdorys (Unis-N)

Drobnější rohové solitéry vyplní prázdné kouty místností, kam by se běžný, rovný kus nehodil nebo nevešel. Získáme tak další úložný prostor a zajímavý prvek v interiéru.

Rohová skříňka nebo komoda může také sloužit jako rohové spojení mezi stejně vysokými rovnými kusy nábytku ve větší sestavě. Tak to známe především z kuchyní.

Od komody po lavici

V rohovém provedení se vyrábějí především různé skříňky včetně televizních, komody, příborníky, skleníky, méně často knihovny a skříně. Příborníky většinou sestávají ze samostatné spodní a horní části, takže při více typech je lze mezi sebou různě kombinovat a sestavit si přesně takový kus nábytku, jaký nám vyhovuje.
Pořídit si můžeme i malé závěsné skříňky, jež vycházejí z tradičních koutnic – koutních skříní, či různé rohové police.

Stoly a lavice

I v dnešních chalupách jsou oblíbené rohové lavice

V chalupách měly a mají velké uplatnění rohové lavice u stolu. Proti židlím měly několik výhod – vešlo se na ně víc lidí, než na samostatné židle a obyvatelé chalup je využívali i k ležení. V posledních letech jsou oblíbené rohové pohovky, které zabírají méně místa než pohovka a proti ní umístěná křesla.
Také pracovní stolky můžeme zvolit v rohové variantě, i včetně nástavce na uložení všech potřebných věcí pro naši práci nebo koníčka.

I doplňky jsou do rohu

I drobnější zařizovací předměty se vyrábějí takové, abychom je mohli postavit do rohu místnosti, kde nebudou nijak překážet. Například proutěné koše na prádlo, nebo drátěné květinové stolky či odkládací „šteláříky“.

www.unis-n.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www.dudinger.cz, www.jysk.cz, www.chezmonique.cz, www.nabytekeschler.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, PETR ZHOŘ A ARCHIV FIREM

Nábytek do rohu