Omítky a barvy na fasádu

Kromě nabídky odstínů, odolnosti a ceny je při výběru fasádní omítky či nátěrové hmoty pro starší domy a chalupy důležité i to, jak se bude snášet s tradičními stavebními materiály.

Budete-li novou fasádu vybírat ze standardní nabídky výrobců nátěrových hmot, máte k dispozici zejména vápenné, akrylátové, silikonové a silikátové tenkovrstvé šlechtěné omítky, které se prodávají probarvené a v pastovité konzistenci.
Levnější variantou je použití klasických minerálních pytlovaných směsí, které mají složení na bázi cementu s minerálními plnivy a modifikátory. Díky speciálním přísadám jsou odolné vůči biologickým vlivům. Hlavní výhodou minerálních omítek je jejich dlouhá životnost a velmi dobrá prostupnost vodních par. K nevýhodám patří pracnější nanášení a také nutnost opatřit tento typ omítky fasádním nátěrem.

Pokud na vnější zdi pouze nanášíte některou z fasádních barev, předem napenetrujte podklad (JUB)

Všechny zmíněné typy omítek předurčují k použití v exteriéru jejich specifické vlastnosti. Tedy například odolnost proti působení povětrnostních podmínek či otěru, nasákavost, stálobarevnost či paropropustnost, která umožní zdivu dýchat. Některé omítky jsou proto vhodnější na novostavby, postavené například z pórobetonových tvárnic. Jiné pak lze bez obav použít i na starší domy z pálených cihel, smíšeného zdiva či kamene.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Barvy na chalupu:

Barvy mají svou logiku

Fasádní barvy

Barevné roubenky

Fasádní barvy pro starý dům

Dekor na fasádě

________________________________________________________________________
Díky příznivé ceně a snadné aplikaci jsou oblíbené zejména akrylátové šlechtěné omítky. Výrobci je sice doporučují především na nové zdivo, ale lze je použít i na dostatečně suchou fasádu staršího domu, který nemá problémy se vzlínající vlhkostí.
Na trhu jsou k dostání i silikátové fasády, mezi jejichž dobré vlastnosti patří i schopnost sjednocení struktury staré a nové omítky včetně omítky sanační. Silikátové omítky rovněž dokážou zacelit mikrotrhliny v podkladních omítkách.
Na zdivo, vystavené zvýšenému působení zemní vlhkosti, je vhodnější omítka silikonová, která je kromě vyšší paropropustnosti odolnější vůči dopadající dešťové vodě. S tím souvisí i výrobci zdůrazňovaná samočisticí schopnost silikonových omítek, u nichž dokážou kuličky stékající dešťové vody „stahovat“ i usazené prachové částice.
Silikonové hmoty mají všechny výhody akrylátových i silikátových fasádních barev. Jsou pružné, vodoodpudivé a zároveň paropropustné. Ze tří zmiňovaných typů šlechtěných fasádních omítek bývají nejdražší.
Zajímavou možností je i volba omítky silikon-silikátové, což je vlastně silikátová fasáda s přídavkem silikonu, díky kterému má hmota větší odolnost proti ulpívání nečistot než klasická silikátová.

Makrofotografie
demonstrují
samočisticí
efekt vodních
kuliček, které
s sebou na
silikonové
fasádě strhávají
zrnka prachu

Na fasády s historií

Majitelé historicky cenných domů a chalup se zachovalými původními omítkami a štuky by měli při výběru omítkové vrstvy na exteriérové zdi zaměřit pozornost také na vápenné fasádní omítky. Jejich výrobci vycházejí z vlastností tradičních vápenných nátěrů, které obohacují o moderní pojiva zajišťující dokonalé vytvrzení v důsledku chemické reakce jednotlivých složek se vzdušným oxidem uhličitým.
Nabídka nátěrů samozřejmě nezůstává jen u bílé, jednotlivé odstíny se tónují anorganickými pigmenty, které také přispívají k trvanlivosti těchto specifických fasádních barev.
I přesto je nutné brát v úvahu, že odolností a trvanlivostí vápenné nátěry nemohou konkurovat jiným typům fasádních barev. Cenná je zejména jejich vysoká paropropustnost, ideální zejména v kombinaci s vlhkým zdivem či opakovaně vlhnoucími zdmi.

Jak na obnovu nátěru

Předpokládejme, že drtivá většina chalupářů bude řešit spíše obnovu stávajícího nátěru než fasádu na novostavbě. Výjimkou může být třeba nová fasáda po zateplení polystyrenem, ale většinou půjde o „nový kabát“ na původní nátěr, což bude vyžadovat i nutnou přípravu podkladu a opravy. V tomto případě se poohlédněte po vhodné fasádní barvě.
Vždycky je dobré zjistit, jaký postup aplikace doporučuje výrobce vámi vybraného materiálu pro nátěr domovních zdí. Například Primalex radí před obnovou nátěru fasádu očistit a odstranit špínu, případně i plísně, řasy a houby. Použít lze třeba Primalex Čistič fasád, který je vhodný na všechny druhy povrchů fasád i na beton, kámen nebo cihly. Ideální použití přípravku je pomocí vysokotlakého čištění.
Dalším krokem v přípravě povrchu je penetrace. Pod fasádní barvy Primalex lze využít penetraci, která proniká do hloubky podkladu a zajišťuje tak důkladné zpevnění s předchozími nátěry. Současně zamezuje sprašování zvětralých omítek a prostupování skvrn z podkladu do nátěru.
Na opravený podklad pak může přijít například Renovační fasádní barva od Primalexu, která vyplní trhliny v podkladu až do velikosti 0,5 mm. Tím zamezí dalšímu rozšiřování prasklin a usazování znečištění. Nátěr nepraská v místech, kde je nanesena silnější vrstva kvůli nerovnostem, rýhám nebo prohlubním. Je mrazuvzdorný a odolný proti náhlým teplotním změnám, tónovací centra vám ho namíchají v požadovaném odstínu, který lze vybrat z několika tisíců variant.
Podobné řady vzájemně kompatibilních opravných, penetračních i nátěrových hmot nabízejí i další výrobci a je vždy dobré držet se při nátěru fasády produktů jedné značky.

Nátěr na fasádu staršího domu zvolte i podle toho, zda nechá dostatečně dýchat zdivo pod omítkou

Dekorativní omítky

Hladkou plochu fasády lze ozvláštnit pomocí dekorativních omítek. V exteriéru se používají například na sokly a portály, vytvoření rámů kolem oken či zdůraznění různých sloupků, výstupků či nik.
Dekorativní omítky se prodávají podobně jako klasické šlechtěné omítky ve vědrech připravené k okamžitému použití. Zpravidla vyžadují pouze jemné promíchání zednickou lžící. Nanášejí se nerezovými hladítky na penetrovaný podklad a nebývá nijak složité docílit s nimi požadovaného efektu v podobě nejrůznějších struktur či reliéfu. Umožňují to jednotlivé složky v omítkové směsi. Je však bezpodmínečně nutné dodržet postup, předepsaný výrobci omítkových směsí tohoto typu. A to například včetně důrazu na práci suchým hladítkem, protože v případě použití mokrého by mohly na povrchu zůstat nechtěné rušivé stopy. Ty je pak téměř nemožné odstranit bez nutnosti natažení nové vrstvy.
Dekorativní či dekorační omítky vytvářejí nejrůznější povrchové efekty včetně mramorování či mozaiky. Lze je použít i v interiérech a na fasády se doporučují zejména v kombinaci se zateplovacími systémy, jejichž odolnost a tepelně izolační vlastnosti mohou v místech soklů ještě posílit. Nejsou vhodné na vlhké zdi ani na podklad ze sanačních omítek.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Omítky a barvy na fasádu

Uložit

Omítky a barvy na fasádu