Fasádní barvy pro starý dům

malování omítky

U barvy pro fasádu staršího domu není důležitý jen dobře vybraný odstín, ale také schopnost barvy dobře krýt a chránit původní omítku. Foto: Shutterstock

Vybrat fasádní barvu je zdánlivě jednoduchá věc. Odstín podle vašich představ vám namíchají v míchacích centrech. Nátěrovou hmotu ale vybírejte s ohledem na to, aby zdivo mohlo dál dýchat.

Fasádní barvy vhodné pro cihlové či smíšené zdivo starého domu je dobré vybrat podle prodyšnosti, omyvatelnosti i odolnosti vůči působení povětrnostních podmínek, které mohou vystavovat nátěr extrémní zátěži zvláště v horách nebo v lese. Pozor na hliněné zdivo, u něj je ideální zůstat u hliněné omítky a vápenného nátěru. Ceny jsou obvykle za tzv. báze (bílé), které lze v obchodě nebo doma pomocí tónovacích barev natónovat.

Při výběru fasádní barvy na starší omítku se zajímejte o prodyšnost pro vodní páry, vodoodpudivost a odolnost proti houbám či mechům

fasádní barva

Foto: Dulux

Prodyšná pro páry

Dulux Trade Weathershield Silicon Plus je fasádní barva na bázi silikonové pryskyřice. Barva je výjimečně prodyšná pro vodní páry a CO2, mikroporézní a vodoodpudivá, chrání proti povětrnosti a škodlivému ovzduší. Zůstává dlouhodobě čistá a odolává UV záření. Nátěr je odolný proti růstu řas a mechů. Vysychá bez vnitřního pnutí, což zaručuje přilnavost k podkladu. 1 099 Kč / 2,5 l (obi.cz)

fasádní barva

Foto: Biofa

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Barvy na chalupu:

Barvy mají svou logiku

Omítky a barvy na fasádu

Fasádní barvy

Barevné roubenky

Dekor na fasádě

________________________________________________________________________

Stabilní nátěr

Fasádní silikátová barva je přímo připravená k použití. Nátěr má výborné difúzní vlastnosti, je stabilní vůči světlu a UV záření. Odolává vlivům počasí při minimálním znečištění povrchu. Je vhodný na nenatřené vápenaté, vápennocementové a jílové omítky, beton, vápenný pískovec a podobné minerální podklady. Doporučuje se i na staré, dobře držící vápenné a silikátové malby. 2 902 Kč / 10 l (biofa.cz)

fasádní barva

Foto: Swingcolor

Proti houbám

Silikátová fasádní barva Swingcolor MIX chrání povrch před houbami a bakteriemi. Swingcolor je matná minerální barva určená jako báze pro míchací centrum. Na základě procesu impregnace se váže s podkladem a vytvoří povrch, který nebude živnou půdou pro houby a bakterie. Fasádní barva je vhodná pro mnoho materiálů a kromě toho se vyznačuje dobrou krycí schopností, odolností proti opotřebení a povětrnostním vlivům. 2 290 Kč / 10 l (bauhaus.cz)

fasádní barva

Foto: HET

Na zateplení

Het Fasadin je barva s jemným zrnem, kterou výrobce doporučuje pro použití na zateplovací systémy, což je v případě starších domů a chalup poměrně častá situace v souvislosti s nátěrem nové fasády. Barva má dobré parametry paropropustnosti, je omyvatelná a otěruvzdorná. Cena je za bázi určenou k barevnému natónování. K dostání je v baleních od 3 do 30 kg. 815 Kč / 7 l (balshop.cz)

fasádní barva

Foto: Weber

Bio barva

Fasádní nátěr se zvýšeným obsahem biocidního prostředku je připravený k přímému použití se systémovou penetrací weber podklad silikon G 500. Nátěr určený k barevnému ztvárnění nových i starších fasád. Je též vhodný k přetírání všech typů tenkovrstvých omítek, starších pevných nátěrů, tradičních štukových omítek i škrábaných omítek břízolitového typu. Použitelný v místech zvýšeného rizika biotického napadení fasády. 1 318 Kč / 5 kg (levnestavebniny.cz)

fasádní barva

Foto: Hornbach

Odolává otěru

Disperzní akrylátová matná bílá nebo tónovaná fasádní barva ředitelná vodou na omítku, zdiva a beton. Je vysoce odolná vůči otěru. Výrobce HET doporučuje dva nátěry na povrch ošetřený Proluxem Up-Grund nebo Proluxem Penetrace. 379 Kč / 3,5 l (Hornbach)

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Fasádní barvy pro starý dům