Otáčivý dům

Otáčivý dům Bohumila Lhoty patří k opravdovým raritám nejen v našich krajích, ale vůbec na celém světě.

Otáčivý dům se může zcela schovat pod zem

Bohumil Lhota dům s pomocí svých přátel stavěl dvacet let. Dům je situován jako samostatný, v podstatě izolovaný objekt v prostředí řídké zástavby rodinných domů v severní části katastru Velkých Hamrů na jižním svahu Černostudničního hřebene. Celkové řešení domu je přizpůsobeno svažitému terénu, kde podél nejnižší části pozemku vede silnice. Jinak je neobvyklá stavba obklopena pastvinami a poli s rozptýlenou zelení, navazující na blízký les.

Otáčení nahoru i dokola

Uprostřed ohromného kruhového bazénu, zapuštěného do betonových základů domu, stojí válec, který celým domem hýbe. Pohyb domu je možný kolem jeho osy i vertikálně. Lze tak libovolně natáčet jednotlivé místnosti do světových stran, třeba podle pohybu slunce.

Díky důmyslnému mechanismu lze dům otáčet i zasunout pod zem

Dům je možné schovat až dva metry pod zem, takže v zimě není potřeba obávat se mrazů. Půda totiž domu poskytuje skvělou tepelnou izolaci. Něco takového se hodí nejen kvůli mrazu a jiným silným teplotním výkyvům, ale i kvůli mnoha dalším vyloženě extrémním situacím a podmínkám. Lze se tak bránit třeba silnému znečištění ovzduší, nebo dokonce stavu válečného ohrožení.

Vertikální posun obytné části skýtá teoretickou možnost kompletně ji přesunout, například pomocí helikoptéry, a usadit ji na jiném místě.

Přízemí s bazénem

Do bazénu v přízemí se napouští voda, ohřívaná střešními solárními panely, takže má neustále teplotu příjemnou na koupání. Také teplota vzduchu se pořád udržuje mezi osmnácti a dvaceti stupni. V blízkosti bazénu se daří rostlinám, které kolem něj vyrůstají přímo ze země. Okolní plocha je díky své rozloze vhodná i pro sport a hry. Kromě toho jsou zde umístěny prostorné voliéry, ve kterých lze chovat ptactvo.

Z obytného patra je nádherný výhled do krajiny

Do přízemí vede vstup z horního pohyblivého patra, dále letní vstup přímo zvenčí a zimní přes hospodářskou část, která těsně přiléhá k objektu a je kryta vrstvou zeminy. Hospodářská část je v podstatě přístavbou. Po celém obvodu domu je možné kdykoliv přistavět další podobná rozšíření, třeba pro chovatelské, botanické či skladové účely.

Obytné prostory

Patro nad bazénem je obytné. Všechny stěny díky plastovému materiálu, zvanému makrolon, propouštějí světlo. Velká okna v kovových rámech slouží i jako zdroj tepla ze slunečního záření.

Bohumil Lhota má v domě všechno, co k životu potřebuje

Kruhový půdorys má průměr devět metrů. Podlaha je z bytelných dřevěných fošen, což dodává obyvatelům i návštěvníkům pocit bezpečí. Veškeré úložné prostory jsou ukryty do dřevěných přepážek mezi jednotlivými částmi, které na sebe volně navazují. Interiér působí vzdušně a zároveň útulně.

Celým domem prochází točité schodiště

Po točitých schodech je možné vystoupat do nejvyššího patra, kde každého musí uchvátit výhled do krajiny. Tu lze pohodlně pozorovat i vleže, neboť kolem dokola je jen průhledná kopule. Tohle místo je pravým opakem nejspodnější části domu, tedy té s bazénem, protože je tu neuvěřitelné horko. Pan Lhota s úsměvem říká, že nejideálnější je ochladit se dole ve vodě a poté se jít příjemně vyhřát sem.

Bohumil Lhota stavbě domu a jeho postupnému zdokonalování věnoval velkou část života a prý nelituje. Navíc dokázal všem, kteří jej od originálního projektu odrazovali, že dosáhnout výsledku je při troše snahy a vytrvalosti možné.

Text redakce, foto archiv

Otáčivý dům

Otáčivý dům