Kouzlo starých spotřebičů

Některé mohou stále sloužit, ale všímejte si zejména jejich originálního, často velmi kvalitního a nadčasového designu. Příležitostně funkční dekorace je dobrý způsob, jak je využít.

Zejména za socialismu to byl takový zvyk, až nešvar: zdánlivě nemoderní spotřebiče dosluhovaly na chalupě. Tam se často ukázalo, že není až tak snadné je zničit, protože odolností byly mnohdy srovnatelné s tankem. Aby ne, na jejich výrobě se nešetřilo, vzhledem k dobovým platům byly poměrně drahé a kupovaly se jako svatební dar s vidinou celoživotní výdrže. Co s nimi dnes? Záleží na druhu, stavu a funkčnosti takových spotřebičů.

retro vysavač

Vysavač Elektro-Praga Standard 401 z 50. let tvoří plechový válec uzavřený termosetovými díly. Prodalo se ho přes 1,2 milionu kusů. Foto: Elektro-Praga

Do kuchyně

Nesmrtelná, ale i v aktuálním provedení stále přítomná na trhu je remoska. Je to kulatá minitrouba v účelně jednoduchém provedení. Pečicí mísa mívala praktický stojánek s madly nebo podstavec s nožičkami, víko bylo plné nebo v něm byl průzor z varného skla. To patřilo k citlivým místům spotřebiče, stejně jako šňůra s keramickou koncovkou, kterou lze v případě potřeby dokoupit. Je-li remoska funkční, upečete v ní leccos včetně domácího chleba. Hliníkovou mísu lze vyčistit drátěnkou, brusnou pastou nebo opískováním. Podobně i víko, které je zdrojem tepla. U něj jen pozor na zatečení vody.
Do jisté míry následovnici má i tzv. pečenka, která byla kdysi populární stejně jako kombinace plotýnky a trouby s názvem vařenka z fulnecké továrny Romo. Současný koncept pečenky ETA se mnohem víc blíží remosce, od níž se liší hranatým tvarem a rozsahem příslušenství. Kužel umožňující vložení do varné nádoby a pečení bábovky však měla už původní vařenka.

remoska

tará remoska se stojanem či nožičkami a prosklením nebo plným víkem může stále dobře sloužit. Foto: Remoska

Je nutné vzít v úvahu, že se starými kuchyňskými spotřebiči se to má podobně jako s autoveterány z poválečného období: jejich design je elegantní a dokonale funkční, obvykle dost „sežerou“ a s bezpečností si u nich nikdo zas až tak nelámal hlavu, prostě se více spoléhalo na to, že uživatel je svéprávný a dostatečně opatrný. O vařenku či remosku se proto můžete celkem snadno spálit, horké víko je potřeba bezpečně odkládat, za provozu nejsou tyto spotřebiče nijak chráněné před neopatrným dotykem a je dobré držet je dál od malých dětí.

retro pečenka

Pečenka je v principu podobná remosce, na trhu je rovněž její současná moderní varianta. Foto: Eta

Do domácnosti

retro plakát eta

Foto: Eta

Například vysavače doutníkového tvaru z poválečné produkce ETA jsou krásné, ale přece jen příliš těžké a mnohdy netěsnící, je lepší se jim vyhnout. Barevné plastové výrobky ze 70. let mohou stále sloužit, jsou však i předmětem zájmu sběratelů. Vzhled vysavačů, ale i žehliček či mixérů z nabídky někdejšího československého elektroprůmyslu mnohdy nese podpis geniálního Stanislava Lachmana nazývaného Josefem Ladou českého průmyslového designu. Možná tak máte v některém z retro spotřebičů uložený kapitál.

Využití mohou stále najít i některé typy vířivých praček, zvlášť pokud není k dispozici standardní připojení na tlakový vodovod. U spotřebiče tohoto typu se však rozhodně vyplatí svěřit revizi servisu, vždyť některé díly včetně často tekoucích hadic či zpuchřelých těsnění opraváři stále seženou.

vařič 038 ETA

Foto: ETA

Vařič 038

Za nejslavnější vařič v historii značky považuje ETA vařič 038, který se stal asi nejdéle sloužícím vařičem v Evropě. U nás se na trhu udržel až do roku 1976, do Anglie se však vyvážel ještě dalších 18 let. Celková čísla prodejů se vyšplhala až ke 2 milionům kusů.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem ETA, Remoska, Elektro-Praga

Kouzlo starých spotřebičů