Dětský pokoj na chalupě

Zapomeňte na konvenční zařízení a vytvořte dětem v jejich pokoji na chalupě prostředí, jaké se jim líbí: pirátskou loď, stan cestovatelů, divoký Západ s indiánským týpí, hudební klub či romantický princeznin pokojíček.

Na chalupě o víkendech nebo o dovolené se žije jinak než ve městě. Děti se tu věnují především svým zálibám, hrají si, odpočívají. Za hezkého počasí tráví většinu dne venku na zahradě, na hřišti, na kole, v lese. Do svého pokoje se vracejí v podstatě jen vyspat. Za chladných dnů, kdy zůstávají doma, by jim pokoj měl nabídnout dostatek možností pro jejich aktivity. Proto vybavení dětského pokoje na chalupě může být podstatně odlišné od toho doma.

Pokoj stačí vybavit základním nábytkem,
děti spíše uvítají volný prostor, cvičební nářadí a třeba závěsný sedák ekorre. 799 Kč
(iKea)

Lůžko nesmí chybět

K základnímu vybavení bude určitě patřit lůžko. Může mít ale méně tradiční podobu než v městském bytě. Postel může být výrazněji barevná nebo stylizovaná třeba do podoby auta nebo lodě. To uvítají hlavně menší kluci. Pokud je dětský pokoj v podkroví, lze někdy místo pro spaní vyřešit jako vložené patro pod krovem. Stačí sem pak položit jen matrace, důležité jsou ale bezpečné schůdky nebo žebřík.

Pracovní místo

I na chalupě se dětem hodí pracovní stolek, i když se u něj budou věnovat spíš svým koníčkům než učení. Někdo si rád kreslí, maluje, jiný sestavuje a lepí modely, další se zabaví u počítače. Podle činností, které tu budou naše ratolesti provozovat, zvolíme velikost a podobu stolu a doplníme ho potřebnými úložnými prostory. Někdy postačí jen malý stolek, jindy se dětem hodí velký stůl, klidně to může být i starší jídelní, který opatříme veselým nátěrem.

V postýlce z lakované borovice De eekhoorn tipi si budou vaši potomci připadat
jako v prérii. 11 999 Kč (bonami)

Netradiční sezení

Děti nemají rády, když je něco při pohybu svazuje, i při sezení dávají často přednost podlaze, polštářům na zemi, závěsným textilním křeslům. Proto pokud není v místnosti celoplošný koberec, vybavíme jejich pokoj menším koberečkem, na kterém si mohou hrát, cvičit, vleže číst. Oblíbené jsou také sedací vaky, které si každý vytvaruje podle potřeby. Na těch velkých se dá jak sedět, tak ležet. Poslouží dobře i pro přespání kamarádů. Vhodné na sezení jsou i barevně čalouněné menší matrace a kulaté pružné pufy.

Pokoj zajímavě promění výrazná výmalba
stěn a barevný nábytek a textil (Johnstones)

Ukládání

S úložnými prostory to nemusíme přehánět, aspoň co se týče oblečení. Na chalupě většinou necháváme pár univerzálních kousků a ostatní si vždy přivezeme. Postačí proto například menší skříň s tyčí a policemi nebo pojízdný stojan na ramínka a komoda na prádlo. V podkroví se dá dobře využít prostor pod šikmou střechou, na míru dělané skříně ušetří místo pro dětské hry.
Další úložné prostory slouží dětem na hračky, knížky, společenské hry, sbírky, sportovní náčiní a podobně. Podle charakteru věcí to mohou být jednotlivé poličky, policové regály nebo uzavřené skříňky. Některé předměty mohou najít místo v truhle, koši a textilním vaku, ty drobnější v barevných papírových krabicích a boxech.

Pokoj pro malé slečny je vybaven nábytkem v romantickém stylu

Pirátská loď nebo indiánské týpí

Děti se rády ztotožňují s hrdiny z pohádek, knížek a filmů nebo se sportovními či uměleckými idoly. Dopřejme jim to a proměňme jejich pokoj v princezninu komnatu, stan cestovatele, pirátskou loď, depo automobilového závodníka. Pro našeho „indiána“ můžeme postavit v pokoji týpí, pro sportovního šampióna ho vybavit lanem na šplhání či stolním tenisem, budoucího hudebníka potěší třeba sedací buben z papíru.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Karolína Némethová Konečná, František Vaňásek, archiv firem a Shutterstock

Dětský pokoj na chalupě

 

Dětský pokoj na chalupě