Velikonoční výzdoba ze zahrady

Velikonoce jsou nejen nejdůležitější křesťanské svátky, ale spojují se také s vítáním jara a probouzením přírody. Proč tedy k výzdobě domova nevyužít právě materiál, který najdeme na zahradě či na nejbližší mezi?

Velikonoční přípravy se dají pojmout mnoha způsoby. V posledních letech se v sezónních dekoracích objevuje příklon ke střídmosti a přirozenosti. Obejít se můžeme bez pestrobarevných umělých květin, plastových kuřátek a dalších dekorací, které k nám putují přes půl světa. Vše potřebné na výzdobu najdeme doma, na zahradě nebo na procházce do okolní přírody. Výhodou je, že takové dekorace lze pořídit i na poslední chvíli a nestojí skoro nic, pokud tedy nepočítáme odpoledne strávené na čerstvém vzduchu.

Něžné kvítky rozkvetlé trnky vykouzlí ve světnici sváteční atmosféru

Co dům dal

Začít můžeme právě tím, co máme doma. Nevyužitá polévková mísa, smaltovaná konvička nebo kameninový džbánek se k přírodnímu stylu krásně hodí a vytvoří dobrý základ pro velikonoční aranžmá. Pěkně budou ale vypadat i obyčejné terakotové květináče, staré zeláky a smaltované nebo pozinkované hrnce. Do vyšších nádob umístíme proutky kočiček, břízy, nádherné jsou ale i rozkvetlé větvičky obyčejné trnky nebo kdoulovce. V nižších mísách stonky a větvičky udrží floristická hmota, ale stejně dobře poslouží i písek nebo zemina. Efektní jsou pak také kombinace s jarními cibulovinami, ať už jsou to narcisy, modřence, tulipány, nebo třeba něžné sněženky. Aby základ vypadal hezky, můžeme jej schovat například pod vrstvu mechu nebo dřevité vlny.

Semínka řeřichy ve skořápce vyklíčí během pár dní

Skořápky se budou hodit

Při pečení velikonočního beránka, mazanců a dalších dobrot si necháme vaječné skořápky. Můžeme jimi ozdobit velikonoční věnec nebo jej z nich rovnou celý vytvořit. Nebo v nich na kousku navlhčené vaty necháme vyklíčit pár semínek řeřichy nebo ječmene. Kropenatá křepelčí vajíčka jsou dekorativní sama o sobě, jejich použitím tedy získáme milou dekoraci úplně bez práce.

Jarní cibuloviny jsou nepřehlédnutelné

Hnízdečka z trávy i větviček

Kromě tradičních kraslic, pomlázky a velikonočních dobrot jsou krásným jarním motivem nejrůznější hnízda. Mohou být spletená z proutků vrby, břízy, nebo jakýchkoliv jiných větviček, jež budete mít po ruce. Lze je ale také vyrobit třeba ze suchých stébel trávy nebo mechu ve svěží zelené barvě. Do jejich středu pak stačí umístit pár vajíček či skořápek a dokrášlit je můžeme třeba jarními květy petrklíčů nebo macešek.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Velikonoční výzdoba ze zahrady